40 mln dolarów kredytu dla Angoli. Udzielił go Bank Gospodarstwa Krajowego

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Warunkiem zaangażowania BGK był udział polskich podwykonawców i dostawców.
Warunkiem zaangażowania BGK był udział polskich podwykonawców i dostawców. 123 rf
Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił bezpośredniego finansowania Ministerstwu Finansów Angoli, w formule tzw. sovereign finance. Kredyt w wysokości 40 mln dolarów pozwoli na modernizację blisko 250 km drogi w północno-wschodniej części tego afrykańskiego kraju. Warunkiem zaangażowania BGK był udział polskich podwykonawców i dostawców.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zdecydował się na udzielenie finansowania Ministerstwu Finansów Angoli w ramach tzw. sovereign finance. Kredyt w wysokości 40 milionów dolarów, będący częścią większego projektu finansowanego przez międzynarodowe konsorcjum banków, umożliwi modernizację prawie 250 kilometrów drogi w północno-wschodniej Angoli. Kluczowym warunkiem udziału BGK było zaangażowanie polskich firm z sektora budowlanego jako podwykonawców i dostawców.

Drugi projekt BGK w ramach sovereign finance

To już drugi przypadek, gdy BGK udziela finansowania w formule sovereign finance bezpośrednio rządowi innego państwa. Wcześniej, polski bank rozwoju wsparł skarb państwa Rwandy, co było pierwszym tego typu przedsięwzięciem. Obecnie, Ministerstwo Finansów Angoli otrzyma środki od międzynarodowego konsorcjum banków, w którym uczestniczy także BGK.

Wartość całkowita kredytu wynosi blisko 300 milionów dolarów, z czego udział BGK to 40 milionów dolarów. Dzięki temu wsparciu możliwe będzie sfinansowanie kluczowych projektów infrastrukturalnych, które mają istotne znaczenie dla rozwoju regionu.

Długoterminowe korzyści dla polskich eksporterów

Finansowanie ma charakter długoterminowy i zakłada, że polscy eksporterzy będą beneficjentami środków z kredytu konsorcjalnego. Środki te będą wypłacane na podstawie wystawionych faktur oraz potwierdzonego postępu prac lub realizacji dostaw. Warunkiem koniecznym dla udziału BGK w projekcie było zaangażowanie polskich firm budowlanych jako podwykonawców i dostawców.

Takie podejście nie tylko wspiera rozwój infrastruktury w Angoli, ale również otwiera nowe możliwości dla polskich przedsiębiorstw na rynku międzynarodowym. Dzięki temu możliwe jest umocnienie pozycji polskich firm w sektorze budowlanym i eksportowym.

Modernizacja dróg kluczem do rozwoju regionu

Kredyt zostanie przeznaczony na modernizację 247 kilometrów drogi, która przebiega przez gminy Luau, Cazombo i Lumbala w prowincji Moxico, w północno-wschodniej części Angoli. Ulepszenie tej trasy znacznie poprawi warunki i bezpieczeństwo podróży, szczególnie w trudnym okresie deszczowym.

Ponadto, modernizacja drogi skróci czas przejazdu do sąsiednich krajów, takich jak Demokratyczna Republika Konga i Zambia. To z kolei przyczyni się do większej integracji gospodarczej regionu oraz zwiększenia wymiany handlowej, co jest kluczowe dla dalszego rozwoju gospodarczego Angoli i jej sąsiadów.

– BGK wspiera polskie firmy niezależnie od branży i lokalizacji projektów. Jednym z głównych zadań naszego banku rozwoju jest pomoc polskim eksporterom, zwłaszcza na rynkach o podwyższonym ryzyku. Bank oferuje między innymi instrumenty, które ograniczają ryzyko związane z nieterminowymi płatnościami ze strony lokalnych kontrahentów. Naszym celem jest zapewnienie, by polskie firmy mogły bezpiecznie rozszerzać swoją działalność na perspektywicznych rynkach, w tym na rynkach afrykańskich. Zauważamy rosnące zainteresowanie Afryką wśród polskich przedsiębiorców. Do tej pory wsparliśmy ponad 125 transakcji eksportowych w blisko 20 krajach tego kontynentu. Naszymi działaniami umacniamy pozycję Polski i polskich firm na arenie międzynarodowej – mówi prof. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, cytowana w komunikacie.

Transakcja jest zabezpieczona przez szwajcarską agencję wsparcia eksportu (SERV), która częściowo korzysta z reasekuracji polskiej Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Generalnym wykonawcą projektu jest międzynarodowa grupa spółek budowlanych QGMI.

BGK wspiera polskie firmy już na blisko 90 światowych rynkach, w tym kilkunastu afrykańskich, m.in. Angoli, Czadzie, Egipcie, RPA, Rwandzie, Senegalu czy Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu