4-dniowy tydzień pracy także w Polsce? Takie rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje już w Belgii. Pracownicy skłonni do zmian, a pracodawcy?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Belgowie mogą pracować 4 dni w tygodniu. To efekt wtorkowych uchwał belgijskiego rządu. Czy takie rozwiązania w Polsce też są możliwe? Zobacz, które firmy w Polsce już pracują 4 dni w tygodniu.
Belgowie mogą pracować 4 dni w tygodniu. To efekt wtorkowych uchwał belgijskiego rządu. Czy takie rozwiązania w Polsce też są możliwe? Zobacz, które firmy w Polsce już pracują 4 dni w tygodniu. 123rf
Belgowie mogą pracować 4 dni w tygodniu. To efekt wtorkowych uchwał belgijskiego rządu. Pakiet reform pozwala na wykonywanie pracy przez 4 dni, jeśli w tym czasie pracownik wykona tyle samo zadań, co dotychczas robił przez 5 dni. Pracodawca ma jednak możliwość nie dać zgody na krótszy czas pracy. Czy takie rozwiązania w Polsce też są możliwe? Zobacz, które firmy w Polsce już pracują 4 dni w tygodniu.

Co ciekawe, pracodawca ma możliwość odmówienia pracownikowi prawa do pracy przez 4 dni. Musi to jednak uzasadnić na piśmie.

Program funkcjonować będzie pilotażowo przez 6 miesięcy

Program funkcjonować będzie pilotażowo przez 6 miesięcy. Jak powiedział w rozmowie z Euronews rzecznik rządu – celem jest sprawdzenie przez pracownika, czy to rozwiązanie się sprawdzi w jego przypadku. Po zakończeniu okresu pół roku rząd chce kontynuacji czterodniowego tygodnia pracy lub powrotu do rozwiązania, w którym pracuje się przez 5 dni.

To nie pierwsza rewolucyjna zmiana w Belgii w tym roku. Od stycznia urzędnicy federalni mają prawo wyłączyć służbowe urządzenia po godzinach pracy oraz nie odpowiadać na wiadomości pochodzące od przełożonych.

Czy w Polsce takie rozwiązanie także jest możliwe?

Jak wynika z badań HRK, firmy z dziedziny doradztwa w branży HR, w Polsce aż trzech na czterech Polaków chciałoby mieć 4-dniowy tydzień pracy. Taka oferta mogłaby przekonać do zmiany pracodawcy co trzeciego pracownika.

Taki model pracy w Polsce był już testowany, natomiast piąty dzień tygodnia nie do końca był wolny. Nowe rozwiązania były wdrażane głównie w firmach z branży IT. Obecnie jest to najbardziej kreatywna i otwarta na zmiany branża.

W firmie Nozbe w piątki pracownicy zajmują się podsumowywaniem minionego tygodnia, planują pracę na następny tydzień, biorą udział w szkoleniach. Mogą także uprawiać sport.

Firma Senuto na co dzień zajmuje się rozwiązaniami do optymalizacji SEO. Na piątek przeniosła wszystkie warsztaty i szkolenia. Dzięki temu ostatni dzień tygodnia jest inaczej zorganizowany i pracownicy nie muszą się zajmować bieżącymi zadaniami.

Agencja strategiczno-kreatywna Kava z kolei skróciła dzienny czas pracy do 6 godzin pozostawiając 5-dniowy tydzień pracy.

Czterodniowy tydzień pracy testowano także w latach 2015-2019 w Reykjaviku. Okazało się, że pracownicy biorący udział w eksperymencie, byli tak samo lub bardziej produktywni.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu