500 plus będzie otrzymywało każde polskie dziecko bez wyjątku? Tego chce Robert Biedroń. W niedzielę, 03.02.2019 r. w Warszawie odbyła się konwencja inaugurująca powstanie nowej lewicowej partii „Wiosna”. Jej lider, Robert Biedroń, zapowiedział, że ma zamiar systemowo wspierać wszystkie rodziny w Polsce. W programie partii m.in. znalazł się zapis o 500 plus dla każdego dziecka oraz o wprowadzeniu emerytury obywatelskiej w kwocie 1600 zł.

500 plus na każde dziecko? Biedroń: To możliwe. Ja mam sprawczość!

Robert Biedroń zapowiedział na konwencji, że możliwe jest wprowadzenie 500 plus na każde dziecko. Zdaniem polityka państwo nie powinno różnicować dzieci na te, które zasługują na wsparcie z programu 500 plus i na te, które takiego wsparcia nie dostaną.

Lider partii „Wiosna” podkreślił, że 500 plus powinno przysługiwać nie tylko na drugie i kolejne dziecko. Nieakceptowalny jest też brak wsparcia dla rodziców samotnie wychowujących dziecko.

Robert Biedroń na konwencji partii „Wiosna”: [500 plus] to powinien być program dla wszystkich dzieci, a nie tylko tych, które mieszczą się w urzędniczych metryczkach.

500 plus to nie jedyna zmiana! Minimalna emerytura ma wynosić 1600 zł!

Kolejnym pomysłem partii „Wiosna” jest wprowadzenie emerytury obywatelskiej. Emeryci mają minimalnie otrzymywać miesięcznie 1600 zł emerytury. Ponadto podniesiona ma być płaca minimalna.

Szczegóły wprowadzenia emerytury obywatelskiej w kwocie 1600 zł nie są jeszcze znane. Wiadomo jednak, że takie minimum nie byłoby uzależnione od opłacania składek. 1600 zł emerytury dostawałby każdy, kto co najmniej od 40 lat mieszka w Polsce. Pieniądze na podwyżki miałyby być wzięte z wyższych składek KRUS, które - zdaniem lidera „Wiosny” - są obecnie niesprawiedliwie rozdzielanie.

Robert Biedroń o swoich planach wprowadzenia wyższej emerytury minimalnej wypowiadział się już na antenie radia TOK FM, w piątek 1.02.2019 r.:

Jeżeli chcemy, żeby system emerytalny się nie zawalił, żeby on był sprawiedliwy, żeby nie było tak, jak dzisiaj, że pół miliona emerytów dostaje emeryturę poniżej tysiąca złotych (…) no to musimy to zmienić.

Lider „Wiosny” zapowiedział trasę programową nowej partii. Przedstawiciele „Wiosny” chcą odwiedzić 16 miast w Polsce

Partia „Wiosna” zapowiada też rozliczenia polityczne

Program partii „Wolność” jest mocno progresywny. Oprócz 500 plus dla wszystkich i 1600 zł minimalnej emerytury Robert Biedroń zapowiada m.in.:

  • równość małżeństw, rejestrowanie związków partnerskich;
  • refundowaną antykoncepcję i in vitro;
  • likwidację klauzuli sumienia;
  • wprowadzenie weryfikacji podatkowej w zamian za kontrole skarbowe;
  • wprowadzenie 30-dniowego limitu oczekiwania na lekarza;
  • zapewnienie 250 tys. nowych miejsc w żłobkach i przedszkolach;
  • opodatkowanie tacy;
  • ściganie dłużników alimentacyjnych.