500 plus dla niesamodzielnych dla większej liczby osób. Sprawdź, czy też do nich należysz. Zmieniły się zasady świadczenia

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych od 1 marca funkcjonuje na innych zasadach, niż dotychczas. Grono osób uprawnionych do otrzymania świadczenia się powiększyło.
Świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych od 1 marca funkcjonuje na innych zasadach, niż dotychczas. Grono osób uprawnionych do otrzymania świadczenia się powiększyło. unsplash
Świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych otrzyma więcej osób, niż dotychczas. To dlatego, że będzie funkcjonować na innych zasadach. Grono osób uprawnionych do otrzymania świadczenia się powiększyło, a wszystko to za sprawą podniesienia progu uprawniającego do otrzymywania dodatkowych pieniędzy. Podajemy zasady i warunki, jakie trzeba spełnić, aby uzyskać dodatkowe świadczenie.

Świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych od 1 marca funkcjonuje na nowych zasadach

Świadczenie przysługuje osobom otrzymującym miesięcznie świadczenia do 1896,13 zł brutto. Przed zmianami próg uprawniający do otrzymywania dodatkowych pieniędzy wynosił 1772,08 zł brutto miesięcznie. To zmiana o ponad 124 zł.

Jak informuje ZUS na swojej oficjalnej stronie internetowej, aby otrzymywać świadczenie należy spełnić łącznie kilka wymagań:

  • mieć ukończone 18 lat,
  • być niezdolnym do samodzielnej egzystencji (stwierdzone stosownym orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub do pracy),
  • otrzymywane świadczenia pieniężne finansowane ze środków publicznych nie mogą przekraczać 1896,13 zł brutto - czy otrzymywane świadczenia są finansowane ze środków publicznych można sprawdzić klikając tutaj,
  • posiadać miejsce zamieszkania w Polsce,
  • mieć prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce np. w przypadku osób z państw UE, EFTA,
  • mieć zalegalizowany pobyt w Polsce - w przypadku osób spoza UE albo EFTA.

Świadczenie nie przysługuje osobie tymczasowo aresztowanej lub odbywającej karę pozbawienia wolności, chyba że taka osoba odbywa karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

Do kwoty 1896,13 zł nie wlicza się renta rodzinna przyznana dziecku, które:

  • stało się całkowicie niezdolne do pracy,
  • niezdolne do samodzielnej egzystencji,
  • całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 roku życia,
  • lub stało się całkowicie niezdolne do pracy w czasie nauki w szkole przed ukończeniem 25 roku życia.

Wyższy próg uprawniający do świadczenia uzupełniającego jest efekt zmian w ustawie

Ostatnie modyfikacje w prawie wprowadziły stały mechanizm waloryzacji progu.

- Będzie on waloryzowany corocznie od 1 marca takim wskaźnikiem, jakim waloryzowane są renty i emerytury - powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

W tym roku wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniósł 7 proc. O tyle również wzrósł próg uprawniający do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdobnych do samodzielnej egzystencji. Dodatkowe pieniądze przysługują od miesiąca, w którym ubiegający się o świadczenie spełniły wymagane ustawą warunki oraz złożył wniosek o świadczenie.

Możliwa jest również sytuacja, w której uprawniony utraci możliwość otrzymywanie świadczenia. Jeśli uprawniony nie poinformuje o tym ZUS, będzie dalej pobierać świadczenie - będzie musiał wówczas zwrócić część, którą nienależnie otrzymał.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu