60 Sekund Biznesu: Obserwujemy wzrost cen metra kwadratowego mieszkania, ale nie można się tutaj doszukiwać spektakularnych tendencji

Maciej Badowski AIP
- Ciągle uważamy, że trzeba budować w naszym kraju system skłonności do długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe- mówi AIP ekspert.
- Ciągle uważamy, że trzeba budować w naszym kraju system skłonności do długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe- mówi AIP ekspert. Karolina Misztal
W I kwartale 2019 roku udzielono ponad 50 tys. kredytów hipotecznych o łącznej wartości ponad 13,5 mld złotych. W stosunku do roku ubiegłego, w ciągu pierwszych trzech miesięcy kredytobiorcy zaciągnęli o 4,5 tys. mniej zobowiązań, ale ich kwota była o blisko 700 mln zł wyższa.- Obserwujemy stopniowy wzrost cen metra kredytowego mieszkania, szczególnie w tych największych miastach- mówi AIP ekspert.

- Obserwujemy stopniowy wzrost cen metra kredytowego mieszkania, szczególnie w tych największych miastach. Jest to wzrost powolny, nie jest gwałtowny i nie można się tutaj doszukiwać spektakularnych, czy ewentualnie negatywnych tendencji- tłumaczy w rozmowie z AIP Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Wartość akcji kredytowej w segmencie mieszkaniowym po pierwszym kwartale bieżącego roku utrzymała się na stosunkowo wysokim poziomie. Banki łącznie udzieliły kredytów na kwotę 13,596 mld zł, co oznacza spadek o 0,22 proc. (nominalnie o 30 mln zł) wobec końcówki roku 2018. Od stycznia do marca bieżącego roku kredytobiorcy zawarli 50 600 nowych umów kredytowych z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe. To o 2,13 proc. (1 103 kredyty) mniej w odniesieniu do IV kwartału 2018 roku. Liczba nowych umów była mniejsza o 8,26 proc. niż przed rokiem, ale wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła o 5,27 proc.. W dalszym ciągu rośnie zatem średnia wartość nowo udzielanych kredytów mieszkaniowych, a I kwartał 2019 jest kolejnym z rzędu, w którym zaobserwowano taką tendencję.

- Ciągle uważamy, że trzeba budować w naszym kraju system skłonności do długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe. Podkreślamy, że ważna jest kwestia stworzenia dobrych warunków emisji listów zastawnych i oferowania tych produktów dla inwestorów krajowych oraz inwestorów międzynarodowych- mówi Pietraszkiewicz.- Do tego jednak potrzebne są pewne modyfikacje regulacyjne, aby ten rodzaj działalności na rynku bankowym albo rynku kapitałowym uatrakcyjnić w Polsce, żeby to był ważny kanał pozyskiwania finansowania wieloletniego rozwoju, szczególnie inwestycji w naszej gospodarce- dodaje.

Według analityków centrum AMRON przy systematycznym wzroście średniej wartości kredytu hipotecznego, pomimo spadku liczby umów, w roku 2019 wynik akcji kredytowej na poziomie 200 tys. nowo udzielonych kredytów o wartości łącznej wyższej niż w roku poprzednim, przekraczającej poziom 55 mld złotych jest możliwy do osiągnięcia.

W porównaniu do marca 2018 roku widać spadek kosztu kredytu mieszkaniowego. Średnia marża modelowego kredytu mieszkaniowego spadła o 0,08 p.p., a przeciętne oprocentowanie – o 0,09 p.p. Na rynku mieszkaniowym kontynuowany był wzrost cen, choć zauważalny jest spadek tempa wzrostu.

W I kwartale 2019 roku średnia cena transakcyjna 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego w aglomeracji katowickiej wręcz spadła, a w Gdańsku praktycznie nie uległa zmianie. Jednak w odniesieniu do analogicznego kwartału 2018 roku we wszystkich badanych lokalizacjach zanotowano wzrost średniej ceny zakupu 1 m2 powierzchni mieszkania na poziomie od 5 proc. do 10 proc. Spadło również tempo wzrostu średniego czynszu najmu mieszkania.

Systematycznie spada liczba uzyskiwanych pozwoleń na budowę, jednak zdaniem ekspertów Centrum AMRON oznacza to raczej powrót do normalności po okresie boomu budowlanego, niż zapowiedź załamania na rynku budownictwa mieszkaniowego. Z sygnałów z sektora deweloperskiego wynika, że sprzedaż nowych mieszkań była o ponad 11 proc. niższa niż przed rokiem. Na poziom aktywności deweloperów w kolejnych kwartałach może mieć wpływ – raczej negatywny – nowa ustawa deweloperska, obciążająca deweloperów składką na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
taa, nie obserwujemy! a ja obserwuję, wystarczy sprawdzić jak pewni dziani biznesmeni wykupują wszystkie możliwe lokale mieszkalne w Lublinie na przykład. Każdy z tych paru milionerów ma ponad 80 (co najmniej!) lokali w ofercie skupują przez swoich pośredników, którzy przekazują akta własności tym biznesmenom, odświeżają je a potem zarabiają krocie nieuczciwie sprzedając po monopolistycznie zawyżonych, przez siebie ustalonych cenach! Jak się ma 100 mieszkań to sobie można spokojnie zawyżać ceny, a jak się zna 2 innych kryminalistów z hajsem to całemu miastu można narzucić swoje stawki. Sa na to paragrafy ale nikt się nie kwapi tym zająć. To jest interes, w dupie mieć innych, byleby się nachapać, a reszta niech se mieszka pod mostami za pare lat! Naiwni ludzie sprzedają im za bezcen, lokale zwykłe i do remontu, zadłużone tez, a potem te same lokale są w ofertach za ponad 300 tysięcy. Stąd na takich Bronowicach metr kosztuje już ponad 5 tysięcy! Zaraz będzie po 6, nie ma co się martwić. I tą aferą nikt się jakoś nie interesuje i nie zajmuje ani nikt tego nie opisuje w prasie mimo ze ogłoszenia i numery telefonów sami podają na każdym ogłoszeniu na każdej dzielnicy miasta, czy każdej klatce. Wystarczy sprawdzić ze numery naleza do paru osób (mężczyzn) pracujących dla 2/3 biznesmenów (spr właścicieli firm i nipy). To się nazywa wyzysk i mafia dopiero! Takie szwindle się teraz robi jak nie można na VAcie oszukiwać już. I nikt z tym nic nie robi ani ministerstwo, ani prasa ani zwykli ludzie nie idą po rozum do głowy tylko sami stryczek własnym pociechom szykują dając im się robić w konia! Każdy powinien o tym mówić sąsiadom i przekazywać dalej, ze tym kanaliom nie wolno sprzedawać! I podawać do odpowiednich służb! Takie kanalie powinny dawno w pierdlu siedzieć a nie kosztem zwykłych ludzi żyć
G
Gość
Czy potrzebujesz pilnie pożyczki? Czy jesteś w kryzysie finansowym? Nie martw się więcej, ponieważ rozwiązanie jest tutaj. Skontaktuj się ze mną dzisiaj w sprawie wszelkiego rodzaju pożyczek na [email protected]
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu