- Wiek emerytalny, który będzie obowiązywał od 1 października, traktujemy jako minimalny wiek emerytalny. Wiek po przekroczeniu którego ubezpieczony ma prawo podjęcia decyzji o przejściu na emeryturę. Skorzystanie z tego prawa zależy od indywidualnej decyzji samego ubezpieczonego. Każdy ubezpieczony w momencie, w którym spełni warunki nabycia prawa do emerytury musi przeprowadzić indywidualny bilans korzyści i strat, związany z decyzją co do momentu przejścia na emeryturę- mówi Marcin Zieleniecki, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że jest przygotowany do sprawnej obsługi przyszłych emerytów.Wnioski składane w związku z obniżeniem wieku emerytalnego to głównie wnioski pierwszorazowe, które są najbardziej pracochłonne w obsłudze. ZUS, świadom spiętrzenia się wniosków o emeryturę w ostatnich trzech miesiącach tego roku prowadzi przygotowania, które mają zapewnić prawidłową i terminową realizację zadań związanych ze zmianami w systemie emerytalnym. W związku z przywróceniem wieku emerytalnego 1 października 2017 r. we wszystkich swoich jednostkach ZUS powołał prawie 600 doradców emerytalnych. Jest to specjalna stała usługa doradcza, polegająca na udzielaniu informacji o warunkach, które należy spełnić, aby uzyskać świadczenie emerytalne.
Wnioski o świadczenie można składać na 30 dni przed osiągnięciem uprawnień. Jednak, jak podkreślają przedstawiciele ZUS- nie warto śpieszyć się z decyzją o przejściu na emeryturę, jednocześnie podkreślają, że powinna to być indywidualna decyzja każdej uprawnionej osoby. Z ankiet ZUS wynika, że na rynku pracy, pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego, chce pozostać około 20 proc. uprawnionych do świadczenia.