74 drony i tysiące telewizorów w tzw. karuzeli VAT. Śledztwem objęto 170 firm

Zbigniew Biskupski AIP
Andrzej Szkocki
Kolejne już uderzenie w tzw. karuzele VAT-owskie. Funkcjonariusze lubelskiej oraz olsztyńskiej Delegatury ABW, działając na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymali kolejne pięć osób w prowadzonej od ubiegłego roku sprawie dotyczącej działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem od Skarbu Państwa podatku VAT.

Prokuratura Okręgowa w Zamościu na podstawie uzyskanych przez lubelską Delegaturę ABW informacji operacyjnych, we współpracy z Agencją prowadzi śledztwo, obejmujące swoim zakresem co najmniej pięć tzw. karuzel podatkowych.

- Karuzele” te polegały na kupowaniu od dostawców zagranicznych towarów z branży elektronicznej takich jak m.in. telefony komórkowe, wysokiej klasy dyski twarde, żarówki LED. Następnie były one przedmiotem szeregu transakcji pomiędzy polskimi podmiotami. Gdy ostatecznie towar w drodze sprzedaży trafiał z powrotem za granicę, ostatnia firma z łańcucha dostaw w Polsce występowała do urzędu skarbowego o nienależny zwrot podatku VAT - wyjaśnia Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Ciąg dalszy afery marcowej

Ostatnie zatrzymania stanowią kontynuację działań przeprowadzonych w połowie marca tego roku przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu wraz z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w trakcie których zatrzymano i przedstawiono zarzuty siedmiu osobom w związku z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej w ramach wskazanej wcześniej karuzeli podatkowej oraz dokonanie transakcji mających na celu wyłudzenie podatku VAT ze Skarbu Państwa.
Podejrzanym grożą kary pozbawienia wolności do lat 15 oraz przepadek korzyści uzyskanych z popełnionych przestępstw
Zatrzymania są wynikiem wspólnych działań ABW, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Czytaj też:
Płatność podzielona czyli tzw. split payment już niedługo spowoduje prawdziwą rewolucję w księgowości firm

Z materiałów zgromadzonych w tej sprawie wynika, że mamy do czynienia z przestępczością międzynarodową prowadzoną na ogromną skalę.

W karuzelach podatkowych, objętych śledztwem, brało udział co najmniej 170 podmiotów polskich oraz 55 firm zagranicznych, m.in. z Cypru, Słowenii, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Węgier, Belgii, Słowacji, Bułgarii, Czech, Estonii oraz Niemiec. Wyłudzony z budżetu państwa podatek VAT według wstępnych wyliczeń to ponad 108 mln zł, a wartość wystawionych faktur, którymi posłużono się w oszustwie, według szacunków wyniosła 570 mln zł.

W dniu 23 maja 2017 r. funkcjonariusze lubelskiej oraz olsztyńskiej Delegatury ABW, działając na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu, wspierani przez pracowników niedawno powstałej Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzili na terenie Warszawy i okolic czynności procesowe w związku z wyżej wymienionym śledztwem.

Zorganizowana grupa przestępcza

W wyniku czynności zatrzymano pięć osób. Prokurator przedstawił im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia od Skarbu Państwa mienia wielkiej wartości wskutek uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT, jak też nie złożenia w przewidzianym terminie informacji podatkowych. Przeszukano również znajdujące się na terenie Warszawy dwa magazyny, w których firmy objęte śledztwem przechowywały towar z branży elektronicznej oraz lokale mieszkalne podejrzanych.

W toku przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. po kilka tysięcy telewizorów, dysków twardych, tonerów, pamięci przenośnych typu flash, monitorów oraz 74 drony o łącznej wartości ponad 16,5 mln złotych oraz zabezpieczyli ujawnione w lokalach mieszkalnych mienie na łączna kwotę przekraczającą 150 tysięcy złotych w różnych walutach na poczet przyszłych kar.

Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Zamościu działający przy Ministerstwie Finansów Generalny Inspektor Informacji Finansowej dokonał blokad rachunków bankowych firm objętych śledztwem. Łącznie na sześciu rachunkach zablokowano środki finansowe w złotówkach i euro w wysokości ponad 3,6 mln złotych. W przyszłości zablokowane pieniądze mogą stanowić przedmiot zabezpieczenia majątkowego, które posłuży do zaspokojenia roszczeń Skarbu Państwa oraz na poczet przyszłych kar grożących podejrzanym.

Wobec czterech podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych na łączna kwotę 800 tysięcy złotych, po 200 tysięcy złotych wobec każdego podejrzanego.
Śledztwo pozostaje w toku.

Obejrzyj wideo:

60 sekund biznesu: Bycie eko w biznesie opłaca się nie tylko konsumentom

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu