Zatrudnianie cudzoziemców jest realnym rozwiązaniem deficytu siły roboczej na rodzimym rynku. Jednak ten proces potrafi być naprawdę skomplikowany i czasochłonny, a w gąszczu procedur, mnogości przepisów prawnych i liczby załączników można się łatwo zagubić.
Legalny pobyt na terenie Polski, prawidłowo skonstruowana i podpisana umowa to tylko część z obowiązków, które pracodawca musi spełnić, aby móc spokojnie i bezpiecznie zatrudniać cudzoziemców. Dbałe realizowanie procesów legalizacyjnych jest równie ważnym elementem, jak ich późniejsza weryfikacja.
Błędy w zatrudnianiu cudzoziemców, których lepiej unikać
Prowadzenie dokumentacji kadrowej zgodnej z przepisami jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Każdy pracodawca i jego dział HR powinien być świadomy najczęstszych błędów, które mogą mieć poważne konsekwencje prawne, a należą do nich m.in.:
- brak dokładnej weryfikacji pobytu cudzoziemca przebywającego na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy,
- zatrudnianie cudzoziemca na innych warunkach, niż wskazane w dokumencie legalizującym pracę,
- brak powiadomienia Powiatowego Urzędu Pracy o podjęciu/niepodjęciu pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi
- zatrudnianie cudzoziemca przed wydaniem oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy lub zezwolenia na pracę.
Niestety, wiele firm dowiaduje się o błędach w prowadzeniu dokumentacji kadrowej dopiero podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy lub Straży Granicznej. Wtedy jest już za późno na poprawki i firma musi ponieść konsekwencje. Kontrole te mogą być nie tylko stresujące, ale także kosztowne, jeśli okaże się, że dokumentacja nie była prowadzona prawidłowo. Unikanie błędów to klucz do legalnego i bezproblemowego zatrudnienia cudzoziemców.
Konsekwencje nielegalnego zatrudnienia cudzoziemców
Powodem nielegalnego pobytu cudzoziemców w Polsce może, być m.in. posiadanie nieważnej wizy, nielegalne wykonywanie pracy, czy też utrata ważności pozwolenia na pobyt. Dlatego warto wiedzieć, że konsekwencje za niedopatrzenia, błędy w zatrudnianiu cudzoziemców mogą być poważne i mogą obejmować grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł., a nawet odpowiedzialność karną. Nielegalne zatrudnienie cudzoziemców jest traktowane bardzo poważnie i może prowadzić do jeszcze surowszych konsekwencji, m.in. utrata licencji na prowadzenie działalności. Pracodawcy mają często dobre intencje, ale nie dokładają najwyższej staranności prowadząc proces legalizacji. Może to wynikać z braku wiedzy, zasobów lub po prostu z niedoceniania znaczenia prawidłowego prowadzenia dokumentacji lub po prostu zmiany interpretacji obowiązujących już przepisów.
Jak uniknąć konsekwencji ze strony Państwowej Inspekcji Pracy i Straży Granicznej
Zatrudnianie cudzoziemców to niemałe wyzwanie dla pracodawcy. Legalność pobytu w Polsce osób z za granicy, a także prawidłowość umów na podstawie, których są oni zatrudnieni, rzadko jest odpowiednio weryfikowana. Dlatego, jeśli zatrudniasz cudzoziemców i chcesz uniknąć konsekwencji, związanych z oficjalnymi kontrolami, przeprowadzanymi przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP) i Straż Graniczną (SG), a także chcesz mieć pewność, że robisz wszystko zgodnie z prawem to warto postawić na profilaktykę i skorzystać z usługi audytu legalności zatrudnienia cudzoziemców w swojej firmie. Taką usługę oferuje firma Legal HR, która obsługuje pracodawców i ich działy HR z całej Polski.
Audyt legalności zatrudnienia jako profilaktyka
Audyt legalności zatrudnienia to nic innego jak rzetelna weryfikacja istniejących procedur i całej dokumentacji kadrowej oraz działań w zakresie zatrudniania cudzoziemców w Twojej firmie. Każdy taki audyt przeprowadzony przez firmę Legal HR kończy się sporządzeniem raportu zawierającego m.in. opis stosowanych procedur i praktyk, dostrzeżone błędy, proponowany sposób ich naprawienia. Dzięki raportowi z audytu można na własną rękę spokojnie przystąpić do poprawienia dokumentacji kadrowej i błędów w procedurach lub zlecić wszystko specjalistom z Legal HR, którzy zajmą się wszystkim za pracodawcę od A do Z. - https://audyt.legalhr.pl/
Audyt procesu legalizacji to nie tylko identyfikacja błędów, to także wsparcie w zapewnieniu, że firma działa zgodnie z przepisami. Profesjonalne wsparcie, jakie można otrzymać od specjalistów Legal HR podczas audytu, obejmuje analizę dokumentacji, ale także szkolenia dla personelu w zakresie legalizacji pracy i pobytu cudzoziemców, co pomaga unikać błędów w przyszłości.
Ponadto pracodawca po pozytywnym przejściu audytu otrzymuje gwarancję, która zostanie poświadczona certyfikatem za stosowanie najwyższych standardów zatrudniania cudzoziemców pod nazwą “2BeFair”. Będzie to dowód i informacja dla właściwych urzędów, że Twoja firma jest zgodna z wszelkimi wymaganiami polskiego prawodawstwa imigracyjnego. Warto skorzystać z tej usługi, w celu zabezpieczenia się przed popełnieniem kosztownych pomyłek.
Wejdź na Audyt Legal HR i umów się na niezobowiązującą bezpłatną konsultację ze specjalistą. - https://audyt.legalhr.pl/
Kontakt:
Legal HR Sp. z o.o.
http://www.legalhr.pl/
ul. Lutniana 39
71-425 Szczecin
tel. 539 319 400
[email protected]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?