Jacek Dobrzyński poinformował w mediach społecznościowych, że Hubert B. zostanie doprowadzony do prokuratury, a czynności w tej sprawie trwają.
"To kolejna osoba zatrzymana w śledztwie dotyczącym m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez osoby będące pracownikami Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podczas organizowania i procedowania zakupu towarów" - powiedział Jacek Dobrzyński, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, cytowany przez PAP.
Śledztwo dotyczące nieprawidłowości w RARS zostało wszczęte 1 grudnia 2023 roku. Prowadzone jest przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej z siedzibą w Katowicach. Główne zarzuty obejmują przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków przez pracowników agencji w kontekście organizacji i realizacji zakupów towarów. Działania te miały na celu osiągnięcie korzyści majątkowej i były prowadzone od 23 lutego 2021 do 27 listopada 2023 roku w Warszawie.
Podstawą do rozpoczęcia śledztwa były informacje zgromadzone przez CBA oraz dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. W toku śledztwa GIIF złożył dodatkowe zawiadomienia dotyczące podejrzeń o pranie brudnych pieniędzy.
Zarzuty wobec pracowników RARS
W lipcu prokuratura postawiła zarzuty Justynie G., dyrektorce biura zakupów RARS, oraz Joannie P., kierowniczce z tego biura. Zarzuty dotyczyły przekroczenia uprawnień związanych z pełnieniem funkcji publicznych, co miało polegać na preferencyjnym traktowaniu wybranych kontrahentów RARS. Sprawa dotyczyła realizacji unijnego grantu o wartości 114 mln euro, przeznaczonego na dostawę agregatów prądotwórczych dla Ukrainy.
Poszukiwania Michała K. i Pawła Szopy
Pod koniec sierpnia prokuratura ogłosiła zarzuty wobec Michała K., byłego szefa RARS, oraz Pawła Szopy, twórcy marki Red is Bad. Zarzuty obejmują udział w zorganizowanej grupie przestępczej, niedopełnienie obowiązków oraz przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Michał K. został zatrzymany 2 września w Londynie, po tym jak Sąd Rejonowy Katowice-Wschód wydał europejski nakaz aresztowania. Polska zwróciła się o jego ekstradycję, jednak Sąd Okręgowy w Warszawie nie uwzględnił wniosku o wydanie listu żelaznego.
Pawła Szopy nie udało się jeszcze zatrzymać. Poszukiwany jest listem gończym oraz europejskim nakazem aresztowania. Prokuratura wystąpiła także o jego ściganie czerwoną notą Interpolu. Media spekulują, że Szopa może przebywać w jednym z krajów Ameryki Południowej. W sierpniu sąd pierwszej instancji nie uwzględnił wniosku o jego aresztowanie, jednak po zażaleniu prokuratury sąd okręgowy zdecydował o jego aresztowaniu. Decyzja ta została utrzymana w mocy przez inny skład katowickiego sądu okręgowego. Sąd Okręgowy w Warszawie również nie uwzględnił wniosku o wydanie listu żelaznego dla Szopy.
źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
