https://strefabiznesu.pl
reklama

Aż 128 zawiadomień do prokuratury w sprawie publicznych wydatków

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Krajowa Administracja Skarbowa
Krajowa Administracja Skarbowa w ramach audytu wydatkowania środków publicznych złożyła 128 zawiadomień do prokuratury. Wśród nich znalazły się przypadki naruszenia zasad ustawy o finansach publicznych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Działania te są częścią szeroko zakrojonego audytu, który obejmuje 131 podmiotów i łącznie ponad 104 miliardy złotych.

Spis treści

Audyt KAS: Zakres i skala działań

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadza audyt, który obejmuje 131 podmiotów związanych z wydatkowaniem środków publicznych. Łączna kwota badanych środków to ponad 104 miliardy złotych. Audyt ten ma na celu zbadanie prawidłowości w zarządzaniu finansami publicznymi oraz identyfikację potencjalnych nieprawidłowości.

W wyniku przeprowadzonych działań, dyrektorzy Izb Administracji Skarbowych złożyli 128 zawiadomień do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Dodatkowo, 71 zawiadomień trafiło do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych z powodu naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

"W związku z dokonywanymi ustaleniami, przewiduje się złożenie kolejnych zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa" - zapowiedziała KAS w piątkowym komunikacie.

Nieprawidłowości w wydatkowaniu środków publicznych

KAS w toku audytu stwierdziła wiele nieprawidłowości. Dotyczą one między innymi naruszenia zasad przyznawania i rozliczania dotacji oraz innej pomocy publicznej. Wykryto również przypadki wydatkowania środków publicznych sprzecznie z ustalonym planem finansowym oraz działania bez podstawy prawnej.

Dodatkowo, audyt wykazał tworzenie przepisów na określone potrzeby, co prowadziło do niezabezpieczenia interesów Skarbu Państwa. Zidentyfikowano także niegospodarność oraz nieuzasadnione tworzenie instytucji i podmiotów na określone potrzeby.

Zawiadomienia dotyczące Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych

Jednym z kluczowych podmiotów, wobec którego złożono zawiadomienia, jest Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS). KAS uważa, że wyrażenie zgody na przekazanie środków finansowych tytułem przedpłat w wysokości 100 i 90 procent wartości zawartych umów naruszało przepisy ustawy o finansach publicznych.

W związku z tym złożono dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Jedno z nich dotyczy kwoty ponad 45,5 miliona złotych, a drugie przekracza 10,5 miliona złotych. Wcześniejsze zawiadomienia również dotyczyły RARS, gdzie kwota zawiadomienia wynosiła ponad 99,3 miliona złotych.

Problemy w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

Kolejne zawiadomienie dotyczy Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Audytorzy zarzucają resortowi niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień. Chodzi o udzielenie zamówienia publicznego podmiotowi, który "nie został wybrany w trybie konkurencyjnym – rozeznania rynku". Kwota tego zamówienia wynosi 88 tysięcy złotych.

Na początku marca KAS informowała o 113 zawiadomieniach, których łączna kwota przekraczała 92 miliardy złotych. Wówczas zarzuty dotyczyły również braku nadzoru nad dochodami z unijnego systemu handlu emisjami (ETS) w latach 2020-2023.

Szeroki zakres audytu KAS

Audyt KAS obejmuje szeroki zakres podmiotów, w tym 17 ministerstw, 35 fundacji, 10 stowarzyszeń, 7 państwowych osób prawnych, 8 urzędów i organów celnych, 3 agencje wykonawcze, 3 państwowe jednostki organizacyjne, 5 państwowych jednostek budżetowych, 2 jednostki, 3 instytuty badawcze, 2 uczelnie i 5 spółek celowych.

Wśród podmiotów objętych audytem znajdują się m.in. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, NFOŚiGW, Lasy Państwowe, NCBR, RARS, Instytut Rozwoju Miast i Regionów, Collegium Humanum, Fundacja Mamy i Taty, Dajemy Dzieciom Siłę, Lux Veritatis, Niezależne Media, Centrum Łukasiewicz oraz Akademia Wymiaru Sprawiedliwości.

Wnioski z audytu

Działania KAS pokazują, że w zarządzaniu środkami publicznymi istnieje wiele obszarów wymagających poprawy. Wykryte nieprawidłowości wskazują na potrzebę zwiększenia nadzoru i transparentności w wydatkowaniu publicznych funduszy. Audyt ten ma na celu nie tylko identyfikację problemów, ale także zapobieganie ich powstawaniu w przyszłości.

KAS zapowiada kontynuację działań audytowych oraz złożenie kolejnych zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Wnioski z audytu mogą przyczynić się do poprawy zarządzania finansami publicznymi i zwiększenia zaufania do instytucji publicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu