Alerty RCB w Polsce zostaną wyłączone. Trwają prace nad uruchomieniem nowego systemu ostrzegania

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Alerty RCB wkrótce zostaną zastąpione komunikatami wysyłanymi za pośrednictwem technologii cell broadcast
Alerty RCB wkrótce zostaną zastąpione komunikatami wysyłanymi za pośrednictwem technologii cell broadcast Pexels / PixaBay
Alerty RCB wkrótce zostaną wyłączone? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje zmodyfikować polski system ostrzegania przed zagrożeniami oparty na SMS-ach. Zamiast tego, mają się pojawić specjalne powiadomienia, rozsyłane przez operatorów sieci komórkowych. Firmom, które odmówią dystrybucji komunikatów, będą groziły surowe kary.

Spis treści

Alert RCB to działający od 2018 roku system ostrzegawczy, wykorzystywany w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Polega on na rozsyłaniu wiadomości SMS z komunikatami o m.in. smogu, wichurach, burzach, powodziach, pożarach czy epidemii. Ostrzeżenia mogą być kierowane do odbiorców z całego kraju lub mieszkańców poszczególnych województw czy powiatów.

Obecnie rozsyłaniem alertów zajmuje się Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, czyli jednostka państwowa podległa Prezesowi Rady Ministrów, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w państwie oraz zapobieganie kryzysom i minimalizowanie ich skutków. Wkrótce jednak organ ten zakończy swoją działalność.

Koniec alertów RCB w Polsce

Początkowo komunikaty RCB trafiały do mieszkańców Polski nawet kilka razy tygodniowo, szczególnie w okresie letnim, czyli czasie zagrożenia burzowego. Teraz wiadomości wysyłane są wyjątkowo rzadko, co związane jest, z tym że funkcjonujący obecnie system ostrzegania zostanie wyłączony.

Według doniesień „Rzeczpospolitej” Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt ustawy dotyczący stanu klęsk żywiołowych i ochrony ludności. W dokumencie tym znalazły się zapisy, z których wynika, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zostanie zlikwidowane, a realizowaniem zadań tej jednostki zajmie się kilka innych instytucji. Za system ostrzegania mają odpowiadać resorty cyfryzacji, spraw wewnętrznych i obrony narodowej.

Twórcy projektu wyjaśniają, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie spełniło swojej funkcji, tak samo, jak wysyłane SMS-ów o zagrożeniach. Alerty RCB zostaną wyłączone ze względu na problemy technologiczne, z którymi zmagał się system. Jednoczesne rozsyłanie komunikatów do kilkunastu milionów obywateli znacznie obciążało sieć, przez co trafiały one do odbiorców nawet z kilkugodzinnym opóźnieniem.

W przypadku niektórych zagrożeń opóźnienia w komunikacji są niedopuszczalne, dlatego wkrótce cały system zostanie zmodyfikowany. Ostrzeżenia nie znikną całkowicie, a zostaną jedynie przekazywane za pośrednictwem innej technologii.

Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie stanowi oczekiwanego wsparcia działań organów państwa w walce z negatywnymi skutkami gwałtownych zjawisk atmosferycznych czy w obliczu pandemii. Państwowa jednostka budżetowa nie wykazuje wystarczającej inicjatywy w zakresie informowania najważniejszych osób w państwie o bieżącej sytuacji i nie stanowi oczekiwanego spoiwa na poziomie centralnym – napisano w uzasadnieniu projektu cytowanym przez portalsamorzadowy.pl.

Jak będzie działał nowy system RCB?

Projekt, nad którym pracują parlamentarzyści, zakłada rozsyłanie nowych komunikatów za pomocą technologii cell broadcast, czyli w formie powiadomienia na ekranie telefonu. Dostarczaniem takich informacji mają zajmować się operatorzy sieci komórkowych.

W ten sposób wiadomości trafią do odbiorców w zaledwie kilka sekund od nadania nawet przy zasięgu zbyt niskim na odbieranie SMS-ów. Taka technologia z powodzeniem wykorzystywana jest już w USA oraz kilku krajach Unii Europejskiej.

Takie rozwiązanie funkcjonuje w Izraelu oraz USA. W państwach UE wdrożyła je jako pierwsza Holandia, a następnie m.in. Hiszpania, Francja, Malta, Chorwacja, Niemcy. Nad takim rozwiązaniem pracują też m.in. w Bułgarii, Słowenii i Słowacji. Informacja o zmianie sposobu przekazywania alertów znajduje się w gotowej od kilku dni kolejnej wersji projektu ustawy o ochronie ludności – informowała „Rzeczpospolita”.

Kary dla operatorów sieci komórkowych

MSWiA planuje nawet wprowadzić obowiązek nadawania alertów o zagrożeniach. Operatorzy sieci komórkowych po otrzymaniu żądania będą mieli godzinę na rozesłanie komunikatu do odbiorców.

W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku Urząd Komunikacji Elektronicznej będzie miał możliwość nałożenia kary w wysokości nawet 1 proc. przychodu operatora sieci. Jeśli ustawa wkrótce wejdzie w życie, system zostanie prawdopodobnie wdrożony w 2024 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu