Artyści narzekali na wysokość emerytur, teraz pomóc chce im rząd

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Będą nowe świadczenia socjalne dla artystów.
Będą nowe świadczenia socjalne dla artystów. Waldemar Wylęgalski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Minister kultury Hanna Wróblewska poinformowała, że pojawi się projekt ustawy o zabezpieczeniu społecznym osób wykonujących zawód artystyczny. Ma on m.in. zagwarantować im stałe ubezpieczenie społeczne.

Chodzi o to, żeby grupa ludzi tak ważna dla naszej tożsamości, kultury, naszego państwa zyskała coś, co powinna mieć - wkluczenie w system ubezpieczeń społecznych. Miło jest mi powiedzieć, że dziś złożyliśmy wniosek o wprowadzenie projektu ustawy o socjalnym zabezpieczeniu artystek i artystów do wykazu prac legislacyjnych rządu, powiedziała w poniedziałek szefowa MKiDN.

Ustawa nie rozwiąże wprawdzie wszystkich problemów, ale ma być pierwszym krokiem do podstawowej zmiany - zapewnienia mechanizmu gwarantującego stałe ubezpieczenie dla artystów, niezależnie od tego, czy osiągają oni poziom wypłat wszystkich składek na różnych umowach.

Minister podkreśliła, że wielu artystów nie jest ubezpieczonych i nie korzysta ze świadczeń zdrowotnych. Zgodnie z projektem twórcy zyskają szereg ubezpieczeń społecznych - emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, a także zdrowotne z NFZ. W praktyce zawodowi artyści będą mogli skorzystać z zasiłku chorobowego, macierzyńskiego oraz rent czy prawa do emerytury.

Z kolei członkowie rodzin będą mogli ubezpieczyć się jako członek rodziny - zyskają uprawnienia z tytułu renty rodzinnej, a także prawo do zasiłku pogrzebowego.

Wróblewska przekazała, że w projekcie ustawy została zawarta ścieżka uzyskania statusu artysty zawodowego (zawód artystyczny wykonywany w ciągu ostatnich trzech lat, dorobek twórczy jako weryfikator).

Ustawa nie określa, kto jest artystą, a kto nie jest. Nie wprowadzamy rozróżnienia na artystów profesjonalnych czy nieprofesjonalnych. Ustawa obejmuje artystów i artystki, twórców i twórczynie, które żyją z pracy artystycznej, czy też chciałyby żyć i pracują jako artyści zawodowo, wyjaśniła szefowa resortu.

Ustawa zapewnia dopłatę do składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Chodzi o artystów, których średniomiesięczne przychody w ciągu ostatnich trzech lat były nie wyższe niż 125 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Tu pomocny ma być pomysł powstania Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych, który będzie finansował dopłaty. Dysponentem będzie Instytut Artysty Zawodowego.

Na przełomie listopada i grudnia tego roku odbędą się konsultacje społeczne, w styczniu 2025 r. projekt zostanie przesłany do uzgodnień międzyresortowych, w lutym - zostanie wniesiony na Stały Komitet Rady Ministrów, w I kwartale 2025 r. zostanie przedłożony Radzie Ministrów.

Duża część artystów ma niestabilne zatrudnienie, nie jest ubezpieczona, nie może korzystać ze świadczeń zdrowotnych czy zasiłków. 10,4 proc. twórców i artystów nie ubezpiecza się z powodu niskiego statusu majątkowego, a 11 proc. ubezpiecza się przy członkach rodziny.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu