Spis treści
Waloryzacja będzie, ale nie w każdym roku
Wiceminister pracy Sebastian Gajewski przypomniał, że zasiłek pogrzebowy będzie podlegał waloryzacji od 1 marca. Pod warunkiem, że inflacja przekroczy 5 proc. w roku poprzednim.
- Waloryzacja zasiłku pogrzebowego nie będzie uruchamiać się w każdym roku. Ona będzie uruchamiać się jedynie w roku następującym po roku, w którym inflacja ogólna przekroczyła 5 proc. - doprecyzował Gajewski.
I podkreślił, że mechanizm waloryzacji pomoże uniknąć zjawiska podnoszenia cen usług pogrzebowych.
Nowelizacja ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w przyszłym roku na podwyższenie zasiłku pogrzebowego zostanie przeznaczone 1,2 mld zł.
Kwota jednorazowego świadczenia przysługującego w razie śmierci i związanej z tym konieczności pochówku nie była zmieniana od 2011 r.
Zasiłek celowy bez kryterium dochodowego
Zgodnie z nowymi przepisami, przyznawany będzie też zasiłek celowy. O takie świadczenie będzie mogła ubiegać się osoba, która pokryła koszty pogrzebu, jeśli po zmarłym nie przysługuje jej zasiłek pogrzebowy. Druga sytuacja to ta, kiedy osoba, która pokryła koszty pogrzebu, jest uprawniona do zasiłku pogrzebowego i poniosła w związku z pogrzebem koszty nadzwyczajne, trudne do przewidzenia i niemożliwe do pokrycia z zasiłku pogrzebowego.
Chodzi tu np. o sprowadzenie zwłok z zagranicy, których minimalny koszt z reguły wynosi ok. 6-7 tys. zł, czy dłuższe przechowywanie zwłok w chłodni.
Zasiłek celowy z pomocy społecznej przysługiwał będzie bez kryterium dochodowego i bez ograniczenia co do wysokości. Jest jednak i haczyk. Wprowadzono obowiązek zwrotu kwoty zasiłku, w całości lub w części, jeżeli nadzwyczajne koszty pogrzebu znajdą pokrycie w spadku lub w innych świadczeniach z tytułu śmierci (np. świadczeniach z ubezpieczenia gospodarczego).
Źródło: PAP
