Kobiety pobierają to świadczenie i wciąż są aktywne zawodowo

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Świadczenie nie zniechęciło matek do podejmowania pracy.
Świadczenie nie zniechęciło matek do podejmowania pracy. 123rf/stockbroker
Jak wynika ze sprawozdania Rady Ministrów z realizacji ustawy o „500 plus”, w ostatnich siedmiu latach nie zaobserwowano negatywnego wpływu świadczenia wychowawczego na aktywność zawodową kobiet. Jeśli zostają one w domu i nie podejmują pracy, najczęściej są to powody osobiste i chęć samodzielnej opieki nad dzieckiem.

Spis treści

Kobiety nie rezygnują z pracy, nawet mając świadczenie wychowawcze

W przedstawionej Sejmowi informacji rząd wskazał, że analiza danych o wpływie „500 plus” na rynek pracy została przeprowadzona na podstawie Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności-BAEL. Przez siedem lat nie zaobserwowano negatywnego wpływu świadczenia wychowawczego na aktywność kobiet, nawet w czasie pandemii czy wojny na Ukrainie.

Dezaktywizacji kobiet nie spowodowała też zmiana formuły, w której od 2019 r. pieniądze na dziecko lub dzieci wpływają niezależnie od kryterium dochodowego. Rząd zwrócił uwagę, że liczba kobiet w wieku 25-49 lat w gospodarstwach, którym przyznano świadczenie wychowawcze w 2023 r., wyniosła średnio 4 mln 26 tys. i w porównaniu z 2022 r. zmniejszyła się o 46 tys. osób. W 2023 r. kobiet aktywnych zawodowo (pracujących i bezrobotnych) było średnio 3 mln 321 tys., a kobiet biernych zawodowo 705 tys.

Ponadto, w latach 2022-2023 liczba kobiet pracujących zwiększyła się o 3 tys., przy jednoczesnym spadku liczebności pań biernych zawodowo. Matki, które nie podejmują aktywności zawodowej najczęściej robią to z powodów osobistych - chcą same zajmować się maluchem lub konieczne jest ich wsparcie w opiece nad innym członkiem rodziny. Niekiedy też, mimo chęci, w niskim stopniu usługi opiekuńcze dla dziecka były zbyt drogie lub niedostępne.

Ojcowie bardziej aktywni na rynku zawodowym?

Badanie wykazało, że mężczyźni w wieku 25-49 lat w gospodarstwach domowych ze świadczeniem wychowawczym byli w ubiegłym roku bardziej aktywni na rynku pracy niż ta sama grupa bez „500 plus”. Współczynnik aktywności tych pierwszych wyniósł 96,6 proc. i był wyższy o 5,9 p. proc. w stosunku do mężczyzn nieotrzymujących świadczenia wychowawczego, a wskaźnik zatrudnienia wyniósł 95,4 proc. i był wyższy o 7,8 p. proc.

W populacji mężczyzn (25-49 lat) w gospodarstwach objętych programem „Rodzina 500 plus” jedynie 8 tys. było biernych zawodowo. Wśród nich 87,5 proc. chciało osobiście sprawować opiekę nad potomstwem.

Rządowy program działa od 1 kwietnia 2016 r. W jego ramach rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługiwało świadczenie wychowawcze 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 lat. Od 1 stycznia 2024 r. wysokość tego świadczenia wynosi 800 zł miesięcznie na dziecko.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu