"Ostrzegamy przed fałszywą witryną podszywającą się pod Bank Pocztowy S.A.! Oszuści przygotowali fałszywe strony do logowania, podmienili także na nich numery infolinii", to jeden z wielu tego typu alarmów, który pojawił się w ostatnich tygodniach.
Bank Pocztowy zwraca się do swoich klientów, by - w przypadku niejasności bądź wątpliwości - kontaktowali się z numerem 52 34 99 499 lub 801 100 500.
Warto wiedzieć również: Banki chcą żądać od klientów dopłat do lokat. Klienci ostrzegają: zabierzemy z banków pieniądze. Czy to się skończy?
Dodajmy, że w marcu policja i Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP apelowały o ostrożność w przypadku serwisów internetowych oferujących kryptowaluty i inwestycje na rynku Forex. Działają one legalnie, ale...
Oszuści, wykorzystując fałszywe serwisy, podszywają się pod pośredników i oferują ułatwienia w inwestycjach. Osoby podające się za brokerów inwestycyjnych, obiecują złote góry - bez ryzyka. Do "inwestycji" namawiają Kowalskiego reklamy w sieci, nie brak ich choćby na Facebooku. Ba, często wykorzystują one - nielegalnie - wizerunki celebrytów czy najpopularniejszych aktorów.
Do czyhających na nasze finanse oszustów, nawiązuje również PKO Bank Polski. Uczula klientów, aby zwracali baczną uwagę na załączniki w mailach. Uchronić przed kłopotami może również dokładniejszy rzut oka na adres nadawcy.
Alior Bank - z kolei - alarmował o przestępcach podszywających się pod pracowników serwisów ogłoszeniowych. Jak działają?
Klient odbiera telefon z przekonaniem, że kontaktuje się z nim pracownik banku ( połączenie wyświetla się m.in. jako prawdziwy numer infolinii). Słyszy o włamaniu na konto, pojawia się prośba o podania swoich danych lub instalację oprogramowania w smartfonie lub na komputerze, które w rzeczywistości służy do kradzieży.
Jak nie dać nabić się w butelkę?
- W przypadku podejrzanej rozmowy, rozłącz się. Skontaktuj z infolinią swojego banku.
- Pamiętaj, że pracownicy banku nigdy nie pytają o hasło do konta bankowego.
- Sprawdzaj dokładnie adres strony, na której się logujesz lub za pośrednictwem której płacisz za wybrane produkty. Weź pod uwagę, że oszuści sprawnie wykorzystują szaty graficzne oraz logotypy.
- Logując się do swojego konta, zwróć uwagę na certyfikat SSL. Zaniepokoić powinien brak litery "s" w protokole.
- Bądź na bieżąco z komunikatami banków o nowych zagrożeniach - są dostępne m.in. na ich stronach internetowych.
