W ostatnich dziesięciu latach zauważono znaczące zmniejszenie roli rynku kapitałowego w gospodarce Polski. Tomasz Bardziłowski zwraca uwagę na kluczową rolę inwestorów instytucjonalnych, takich jak fundusze inwestycyjne i emerytalne, w rozwoju tego rynku. Ważne jest, aby kapitał trafiał do funduszy długoterminowych, które inwestują na krajowym rynku.
Obecnie fundusze OFE stanowią około 45% całkowitej ilości akcji będących w wolnym obrocie. Z kolei fundusze TFI, mimo że mają większe aktywa niż OFE, inwestują jedynie około 11% swoich aktywów w Warszawie. Prezes GPW wyraża nadzieję, że ten wskaźnik będzie wzrastał.
Podczas 12. edycji konferencji Fund Forum Analizy Online, Bardziłowski podkreślił, że GPW będzie podejmować wiele działań, aby zachęcić fundusze inwestycyjne do zwiększenia zaangażowania w krajowe akcje. Wskazał również na rosnącą rolę PPK, które już odpowiadają za około 2% free-floatu, a ich skala szybko się zwiększa.
Rosnące znaczenie PPK
Na koniec drugiego kwartału aktywa PPK przekroczyły 27 miliardów złotych. Tomasz Bardziłowski zauważył, że partycypacja w PPK również rośnie i wkrótce powinna osiągnąć 50% uprawnionych, co oznacza ponad 4 miliony osób oszczędzających poprzez PPK.
Prezes GPW przewiduje, że rok 2024 będzie pierwszym, w którym saldo napływów funduszy emerytalnych OFE i PPK łącznie będzie pozytywne dla giełdy, co będzie istotnym kamieniem milowym w jej rozwoju. Po raz pierwszy pieniądze inwestorów instytucjonalnych będą netto po stronie popytowej, a nie podażowej na giełdzie, co może przyciągnąć innych inwestorów i emitentów.
Bardziłowski podkreśla, że przyciągnięcie inwestorów indywidualnych jest głównym zadaniem GPW. Środki gospodarstw domowych, które są obecnie na lokatach bankowych, mogą napływać do funduszy i na rynek kapitałowy. Te środki to 2,5 biliona złotych, z czego ponad połowa jest w gotówce i na rachunkach bankowych, co stanowi jeden z najwyższych wskaźników w Unii Europejskiej.
Potencjał oszczędności w Polsce
Średni udział gotówki w oszczędnościach w Unii Europejskiej wynosi 34%, podczas gdy w Polsce wskaźnik ten sięga aż 51%. Unia Europejska twierdzi, że jest bogatsza pod względem oszczędności niż Stany Zjednoczone, a w Polsce ten wskaźnik jest jeszcze wyższy. Gdyby Polska zredukowała poziom 51% do średniej europejskiej wynoszącej 34%, byłyby to środki w wysokości około 520 miliardów złotych, co przewyższa wartość całej branży TFI i OFE razem wziętych.
Bardziłowski wyraża nadzieję, że spadek stóp procentowych skłoni inwestorów do poszukiwania produktów oferujących wyższe stopy zwrotu. Kluczowe jest pobudzenie rynku kapitałowego poprzez zwiększenie napływów do inwestorów instytucjonalnych, takich jak OFE i TFI, które tworzą pierwszą płynność, a następnie przyciągają inwestorów indywidualnych.
Wzrost wartości rynku
Zwiększone napływy na giełdę prowadzą do wzrostu wycen i obniżenia kosztu kapitału. Niższy koszt kapitału przyciąga więcej emitentów giełdowych, dla których istotny jest dostęp do kapitału. Jeśli uda się to osiągnąć, do Polski napłyną również środki inwestorów zagranicznych, dla których ważna jest płynność, stabilne otoczenie polityczne oraz wielkość rynku.
Bardziłowski podkreśla, że istotna jest także poprawa standardów ładu korporacyjnego i ESG. Wskazuje na duże pole do poprawy, zwłaszcza w dużych spółkach z WIG20 i spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Słabość tych standardów jest jednym z głównych powodów, dla których giełda radziła sobie gorzej w ostatnich latach.
Edukacja i informacja dla inwestorów
Prezes GPW planuje kampanię edukacyjną i informacyjną, aby pokazać stopy zwrotu możliwe do osiągnięcia na warszawskiej giełdzie. WIG20 przyniósł stopę zwrotu zero w ciągu ostatnich 10 lat, uwzględniając dywidendy 30%. Indeks WIG bije inflację, ale nie ceny mieszkań, natomiast indeksy sWIG i MWIG oferują znacznie ponad 100% zwrotu. Mniejsze i średnie spółki są uznawane za sól polskiej gospodarki.
Bardziłowski podkreśla, że kluczowe jest zwiększenie długoterminowych oszczędności inwestowanych na polskim rynku, wzmocnienie ekosystemu funduszy inwestycyjnych oraz rozwój lokalnego rynku venture capital i private equity. Dla inwestorów indywidualnych istotne są edukacja finansowa, kultura inwestowania i zachęty podatkowe.
źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
