Spis treści
Plan informatyzacji usług Krajowej Administracji Skarbowej będzie obejmował lata 2024-2028. Znajdą się w nim też szczegółowe informacje o planowanych zmianach w perspektywie półrocznej.
Chatboty i sztuczna inteligencja. Więcej e-usług dla podatników i płatników
- W stale rozbudowywanym katalogu usług cyfrowych dla podatników i płatników chcemy wykorzystywać m.in. innowacyjne rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, voiceboty czy chatboty służące klientom. Tego typu rozwiązania pozwolą nam świadczyć usługi publiczne na najwyższym poziomie w zróżnicowanych kanałach elektronicznych, zgodnie z aktualnymi preferencjami naszych klientów - poinformowała Aneta Zachariasz, pełnomocnik do spraw koordynacji informatyzacji KAS, cytowana w komunikacie prasowym Ministerstwa Finansów.
Resort finansów będzie regularnie informować o planach wdrażania usług dla klientów KAS w perspektywie kilkuletniej, udostępniając szczegółowe informacje o planowanych zmianach w okresie najbliższych 6 miesięcy. Plany będą aktualizowane co kwartał.
- Dzięki temu klienci będą na bieżąco informowani o terminach i zakresie wprowadzanych zmian. Będziemy również – tam gdzie to będzie możliwe – angażować interesariuszy, słuchać potrzeb podatników i płatników, poddawać badaniom użyteczności i intuicyjności rozwiązania dla naszych klientów - stwierdziła Aneta Zachariasz.
E-usługi w urzędach skarbowych. Zmiany planowane do końca 2024 roku
W e-Urzędzie Skarbowym rozszerzy się m. in. katalog płatności kartami płatniczymi. Pojawi się też aplikacja mobilna e-Urząd Skarbowy.
Administracja skarbowa udostępni jeden numer infolinii Krajowej Administracji Skarbowej do kontaktów z urzędem skarbowym.
Od sierpnia 2024 r. pilotażowo, w wybranych urzędach skarbowych, podatnicy będą mogli zapłacić opłatę skarbową na rzecz jednostki samorządowej z wykorzystaniem dostępnego w US kodu QR.
Resort finansów udostępni zaktualizowaną wersję testową aplikacji podatnika KSeF.
W ramach Centrum Transparentności KAS opublikuje wszystkie struktury logiczne dotyczące plików JPK i broszury do tych struktur.
COMPONENT {"params":{"id":"26315259"},"component":"single_article"}
KAS udostępni operatorom platform internetowych (którzy mają obowiązek zbierać i przesyłać do KAS informacje o dochodach uzyskiwanych za ich pośrednictwem przez internautów) kreatory plików służące do rejestracji i sprawozdawczości. Dostosuje też narzędzia do przesyłania podpisanych plików. Na podatki.gov.pl powstanie podstrona z informacjami i odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.
KAS wdroży zmiany w obszarze platformy PUESC. Będą one dotyczyć m. in. e-Decyzji akcyzowych, e-Decyzji celnych i systemu e-Granica
Co uruchomi KAS w kolejnych latach?
W lutym 2026 r. ma ruszyć obowiązkowy Krajowy System e-Faktur. Resort planuje również kontynuowanie rozliczania PIT-ów w formie usługi Twój e-PIT, a także zmiany w Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Ministerstwo zamierza też uruchomić portal e-Licytacje i podjąć działania w celu upowszechnienia eParagonu. Poza tym planowane jest:
- wdrożenie Centrum Transparentności,
- zmiany w eToll,
- uruchomienie Centralnej Ewidencji Wyrobów Akcyzowych (CEWA)
źródło: Ministerstwo Finansów, PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
