Minister zdrowia Andrzej Niedzielski chce zaszczepić wszystkich dorosłych Polaków. To ok. 31 milionów osób.
Jak zaznaczył piątkowy gość "Wydarzeń" w PolsatNews "dostępność szczepionki musi być masowa". Czy oznaczać to będzie przymus szczepienia?
Wicepremier Jarosław Gowin w sobotniej rozmowie w RMF FM w programie "Gość Ziemca" zapytany, o to, czy rząd powinien wprowadzić przymus szczepień odpowiedział, że nie ma sensu nikogo uszczęśliwiać na siłę. Jak dodał, jeśli minister zdrowia podejmie taką decyzję, nie będzie kruszył kopii.
Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi zakłada sytuację w której rodzaj przymusowego szczepienia jest dopuszczalny. Mówi o tym Art. 4. punkt 1 ustawy.
Ustawa powyższa określa:
1) zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, w tym zasady i tryb rozpoznawania
i monitorowania sytuacji epidemiologicznej oraz podejmowania działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych
w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia, przecięcia dróg szerzenia się zakażeń i chorób zakaźnych oraz uodpornienia osób podatnych na zakażenie;
2) zadania organów administracji publicznej w zakresie zapobiegania oraz zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;
3) uprawnienia i obowiązki świadczeniodawców oraz osób przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
w zakresie zapobiegania oraz zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Co więcej, w art. 3. punkt 1. mówi się, że przepisy ustawy stosuje się do zakażeń i chorób zakaźnych, których wykaz jest określony w załączniku do ustawy, oraz biologicznych czynników chorobotwórczych wywołujących te zakażenia i choroby.
W punkcie 2 art. 3 jest mowa o tym, że w razie niebezpieczeństwa szerzenia się zakażenia lub choroby zakaźnej innych niż wymienione w wykazie, o którym mowa w ust. 1, minister właściwy do spraw zdrowia może ogłosić, w drodze rozporządzenia, zakażenie lub chorobę zakaźną oraz, o ile jest znany, wywołujący je biologiczny czynnik chorobotwórczy, a jeżeli to konieczne, szczególny sposób postępowania świadczeniodawców i osób narażonych na zakażenie lub zachorowanie przez czas określony w rozporządzeniu.
Art. 5. punkt 1 ustawy precyzuje, że przepisy zawarte w podpunkcie 1 tego artykułu stosuje się do osób przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej a więc nie tylko do Polaków. Chodzi m.in. o poddawaniu się: zabiegom sanitarnym, szczepieniom ochronnym, nadzorowi epidemiologicznemu, kwarantannie, leczeniu, hospitalizacji, izolacji itp.
