Zmiany w Kodeksie pracy 2022. Jak będzie wyglądać praca zdalna? Poznaj zapisy projektu ustawy, który przyjął rząd

Na stronach Rządowego Biura Legislacji znajdziemy projekt zmian w Kodeksie pracy. Pracy zdalna w prawnych regulacjach znajdzie się już jako rozwiązanie stałe.
Na stronach Rządowego Biura Legislacji znajdziemy projekt zmian w Kodeksie pracy. Pracy zdalna w prawnych regulacjach znajdzie się już jako rozwiązanie stałe. unsplash
Rada Ministrów przyjęła 24 maja 2022 r. projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy. Praca zdalna w prawnych regulacjach znajdzie się już na stałe i będzie miała w kodeksie swoją definicję. Jeden z zapisów przewiduje, że pracodawca będzie musiał uwzględnić wniosek o wykonywanie pracy zdalnej złożony przez pracownicę w ciąży oraz pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia.

Praca zdalna jest obecnie możliwa na podstawie art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Prawo to jednak obowiązuje tymczasowo przez okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz przez okres 3 miesięcy po ich odwołaniu.

Zmiany w Kodeksie pracy. Będą nowe regulacje pracy zdalnej

Jesteśmy o krok bliżej wprowadzenia na stałe regulacji dotyczących pracy zdalnej. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej. Zmiany w Kodeksie pracy zakładają, że będzie to bardziej elastyczna forma wykonywania pracy od obecnie funkcjonującej telepracy.

Rozwiązanie to powinno poprawić możliwości zatrudnienia osób znajdujących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, w tym rodziców małych dzieci oraz rodziców samotnie wychowujących dzieci. Ponadto, pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników lub kontrolę na obecność środków działających podobnie do alkoholu, gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia, zapowiada Kancelaria Premiera

Projekt nowelizacji ustawy zakłada, że nowe regulacje zastąpią przepisy o telepracy, które odnajdziemy w Kodeksie pracy.

Praca zdalna – kiedy pracodawca może ją zlecić?

Praca będzie mogła być wykonywana zdalnie w miejscu wskazanym przez pracownika, jednak każdorazowo musi być to miejsce uzgodnione z pracodawcą.

Pracodawca będzie mógł polecić wykonywanie pracy w sposób zdalny w trakcie obowiązywania

 • stanu nadzwyczajnego
 • stanu zagrożenia epidemicznego
 • stanu epidemii
 • w okresie, w którym z powodu siły wyższej nie może zapewnić bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w dotychczasowym miejscu pracy.

Pracownik jednak musiałby w takiej sytuacji bezpośrednio przed wydaniem polecenia złożyć oświadczenie, że posiada warunki lokalowe i techniczne do wykonywania pracy zdalnej. W przeciwnym wypadku praca zdalna nie będzie możliwa.

Ustawa przewiduje również możliwość, w której u pracownika zmienią się warunki lokalowe i techniczne, a on sam nie będzie mógł dalej świadczyć pracy zdalnie. Pracownik wówczas będzie miał poinformować o tym niezwłocznie pracodawcę, a pracodawca - niezwłocznie cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej.

Pracodawca będzie miał również możliwość przeprowadzania kontroli w miejscu pracy zdalnej. Zasady kontroli powinien określać regulamin, polecenie pracy zdalnej lub porozumienie zawarte z pracownikiem. Kontroli będą podlegać :

 • procedury ochrony danych osobowych
 • warunki BHP.

Wizyta pracodawcy będzie musiała zostać wcześniej uzgodniona, aby nie naruszać prywatności zarówno pracownika, jak i domowników.

Kiedy pracownik będzie miał prawo do pracy zdalnej?

W pewnych sytuacjach pracodawca będzie mieć obowiązek uwzględnić wniosek pracownika o prace zdalną. To m.in. sytuacje, gdy:

 • pracownica jest w ciąży
 • pracownica wychowuje dziecko przed ukończeniem 4. roku życia
 • pracownik sprawujące opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności

Gdyby praca zdalna nie była możliwa ze względu na organizację lub rodzaj pracy, wówczas o przyczynie odmowy pracodawca musi poinformować pracownika na piśmie w terminie 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku.

Zasady wykonywania pracy zdalnej powinny zostać określane w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i związkami zawodowymi działającymi w zakładzie pracy. Nawet gdyby nie było jednak zwartego takiego porozumienia albo nie został wydany regulamin pracy, praca zdalna będzie mogła być wykonywana na podstawie polecenia albo w porozumieniu z pracownikiem.

Praca zdalna - obowiązki pracodawcy. Czy pracodawca będzie dopłacał do prądu?

Pracodawca będzie zobowiązany:

 • zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną materiały i narzędzia pracy, w tym urządzenia techniczne, niezbędne do wykonywania pracy zdalnej;
 • pokryć koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, koszty energii elektrycznej oraz niezbędnych usług telekomunikacyjnych;
 • pokryć inne koszty bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy zdalnej, jeżeli zwrot takich kosztów został określony w porozumieniu lub poleceniu
 • zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną niezbędne do wykonywania tej pracy szkolenia i pomoc techniczną.

Możliwe będzie również zastąpienie obowiązku zapewnienia przez pracodawcę materiałów i narzędzi. Pracodawca będzie miał również możliwość wypłacić ryczałt lub ekwiwalent za zużycie materiałów będących własnością pracownika.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej proponuje również, aby praca zdalna mogła być być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony pisemnie w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu