Nowa instytucja będzie decydować o płacy minimalnej. Co szykuje rząd?

Oliwia Marciszewska
Opracowanie:
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) zaprezentowało projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, który przewiduje utworzenie Zespołu do Spraw Minimalnego Wynagrodzenia.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) zaprezentowało projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, który przewiduje utworzenie Zespołu do Spraw Minimalnego Wynagrodzenia. Adam Jankowski
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) zaprezentowało projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, który przewiduje utworzenie Zespołu do Spraw Minimalnego Wynagrodzenia. Jego celem będzie doradzanie Radzie Ministrów w kwestii ustalania wysokości płacy minimalnej, a także jej aktualizacji. Zespół ma składać się z przedstawicieli MRPiPS, organizacji związkowych oraz organizacji pracodawców.

Spis treści

Projekt ustawy ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy dotyczącej minimalnych wynagrodzeń, co wymaga wprowadzenia zmian do polskiego prawa. Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, która była wielokrotnie nowelizowana od 2002 roku, doczekała się nowej propozycji regulacji. Po zakończeniu konsultacji społecznych, projekt zawiera zapis o powołaniu Zespołu, który będzie miał kluczową rolę doradczą.

Oni wejdą w skład zespołu

W skład nowego Zespołu ma wejść po trzech przedstawicieli ministerstwa, organizacji pracodawców oraz organizacji związkowych. Członkowie Zespołu będą powoływani przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra pracy lub na wspólny wniosek reprezentatywnych organizacji pracodawców i związków zawodowych. Zespół będzie miał za zadanie doradzać rządowi w sprawach związanych z ustalaniem oraz aktualizowaniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Dodatkowo, będzie zajmował się m.in. wyborem kryteriów ustalania wynagrodzenia, gromadzeniem danych oraz przeprowadzaniem analiz w tej dziedzinie.

Zespół będzie także odpowiedzialny za przedstawianie opinii na temat minimalnej pensji w nadchodzących latach. Co roku, do 7 maja, będzie musiał przedstawić rekomendacje dotyczące wysokości minimalnego wynagrodzenia na kolejny rok. W przypadku potrzeby aktualizacji pensji minimalnej, Zespół dostarczy także odpowiednie stanowisko oraz sugestie w tej kwestii.

Zmiany w obliczaniu najniższej krajowej

Proponowane zmiany zakładają również modyfikacje w sposobie obliczania minimalnej pensji. Nowe przepisy przewidują wyłączenie z kategorii minimalnego wynagrodzenia takich składników jak dodatek funkcyjny, premie czy nagrody. Celem tej zmiany jest uproszczenie systemu wynagrodzeń oraz przywrócenie motywacyjnego charakteru poszczególnym składnikom wynagrodzenia, które obecnie często stanowią uzupełnienie do pensji minimalnej.

Dodatkowo, w projekcie ustawy zawarto propozycję wprowadzenia orientacyjnej wartości referencyjnej, która ma służyć do oceny adekwatności minimalnego wynagrodzenia w kontekście przeciętnego wynagrodzenia w kraju. Wartość ta będzie wynosić około 55 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, co ma pomóc w dokonywaniu rocznej oceny wysokości pensji minimalnej.

Zmiany te mają na celu stworzenie bardziej sprawiedliwego, przejrzystego i elastycznego systemu wynagrodzeń, który będzie lepiej odpowiadał na potrzeby rynku pracy i wprowadzał większą klarowność w zakresie minimalnego wynagrodzenia w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu