Będą ułatwienia dla przedsiębiorców

Zbigniew Biskupski AIP
Adam Wojnar
Minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki zapowiada ułatwienia dla firm. Mają one ograniczyć biurokrację a także zmniejszyć obciążenia podatkowe przedsiębiorców.

Ministerstwo Rozwoju w pakiecie „100 zmian dla firm”, który jest pierwszym etapem realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zaproponowało szereg ułatwień dla przedsiębiorców. Wśród nich planowane są zmiany w ustawach: o rachunkowości i kodeksie spółek handlowych. Obejmą one poprawę warunków działania dla małych przedsiębiorców, a także wsparcie dla mniejszościowych udziałowców spółek kapitałowych.

Księga przychodów dla średnich firm

Według informacji Ministerstwa Finansów na zasadach ogólnych w 2015 r. rozliczyło się w sumie ponad 1,4 mln firm. Ryczałt wybrało 488,5 tys. osób, podatek liniowy niemal 400 tys. osób. W formie karty rozliczyło się szacunkowo ok. 150 tys. osób.
- Propozycje w zakresie zapisów ustawy o rachunkowości to szczególne wyjście naprzeciw wyzwaniom małych przedsiębiorców. Zmaterializuje się w ten sposób zapowiadana przez ministra Morawieckiego inicjatywa tworzenia korzystnych warunków do rozwijania przedsięwzięć w początkowej fazie, jak również osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Zgadzamy się z oczekiwaniem projektodawcy, że docelowo uproszczone procedury wykonywania działalności gospodarczej przez małych podatników powinny przyczynić się do zwiększenia ich aktywności gospodarczej. Zwracamy uwagę na możliwość osiągnięcia przez nich jednoczesnych oszczędności kosztowych. Efekty wejścia w życie tych propozycji mogą być naprawdę znaczące, ponieważ obejmą niebagatelnie dużą grupę przedsiębiorczych Polaków – uważa Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Łatwiej o ryczałt

Wśród projektów 100 zmian dla firm proponowane jest wprowadzenie wzrostu limitu dla księgi podatkowej z 1,2 mln do 2 mln euro (ma ułatwić działalność tysiącom przedsiębiorców oraz pozwolić na znaczące oszczędności w obszarze obsługi księgowej). Ponadto zsumowanie czasookresów trwania postępowania w I instancji w 3-miesięczny termin, co ma korzystnie wpłynąć na szybkość i jakość prowadzonych postępowań podatkowych.
Z kolei zmiana limitu ze 150 tys. euro do 250 tys. euro w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym ma zmniejszyć obciążenia administracyjne dla najmniejszych podmiotów i uprościć procedury podatkowe.
Z kolei dla większych firm ważne znaczenie może mieć zniesienie zasady, że bezterminowe powołanie członka zarządu powoduje wygaśnięcie mandatu po pełnym roku obrotowym (usunięcie rozwiązania powodującego sprzeczność z wolą wspólników) czy żądanie umieszczenia spraw w porządku obrad dla wspólników reprezentujących co najmniej 1/20 kapitału z 1/10 obecnie (obniżenie minimalnego progu uprawniającego do żądania umieszczenia określonych spraw w porządku obrad).
- Zwracamy uwagę na propozycje sprzyjające wzmocnieniu pozycji mniejszościowych wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i drobnych akcjonariuszy spółki akcyjnej. Na przestrzeni lat ich ochrona pozostawała zawsze kwestią niedocenioną i dotychczas nierozwiązaną. Poszanowanie praw drobnych udziałowców spółek kapitałowych jest wyznacznikiem dojrzałości rynku. Państwo, przez instrumenty jakimi dysponuje, może definiować kierunki w celu ustanowienia właściwego ładu korporacyjnego. Powyższe propozycje odbieramy jako zmierzające do wsparcia idei powszechnej współwłasności kapitałowej – dodaje Marek Kowalski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu