Będzie lotnisko Radom-Kielce? Coraz lepsze efekty współpracy regionów

Paweł Więcek
Lotnisko w Radomiu. Na stałe latają tu samoloty linii Sprint Air
Lotnisko w Radomiu. Na stałe latają tu samoloty linii Sprint Air Szymon Wykrota
Port Lotniczy „Radom” może zmienić nazwę na Port Lotniczy „Radom-Kielce” i stać się ogniwem łączącym dwa dość mocno rywalizujące dotychczas regiony - Świętokrzyski i Radomski. To na razie luźna propozycja, ale...ma wielu zwolenników i może obu stronom przynieść wiele korzyści. Takie rozwiązanie, kiedy w nazwie są dwie ważne miejscowości są dość powszechne na całym świecie.

Zaczęło się od współpracy na różnych płaszczyznach. Władze Portu Lotniczego „Radom” złożyły właśnie wniosek o członkostwo w... Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Jak ustaliło „Echo Dnia”, akceptacja zgłoszenia to czysta formalność. - To bardzo fajny pomysł. Wiemy, że linie lotnicze SprintAir, które operują z lotniska w Radomiu, przekonują zarząd portu do podjęcia współpracy z Kielcami i regionem świętokrzyskim, bo u nas jest dużo atrakcji turystycznych, co stanowi powód do latania do Radomia - mówi Jarosław Panek, rzecznik prasowy Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.

Szansa dla branży turystycznej
W związku z ofertą Portu Lotniczego „Radom” instytucja planuje organizację spotkania ze świętokrzyskimi przedsiębiorcami z branży turystycznej. - Współpraca tych podmiotów z lotniskiem już teraz może przyciągnąć turystów zagranicznych z Berlina, Pragi oraz Lwowa, bo SprintAir obsługuje te kierunki. Ale więksi przedsiębiorcy z regionu być może będą chcieli zaproponować nowe kierunki, z których mają gości - mówi Jarosław Panek.

Współpraca Regionalnej Organizacji Turystycznej z Portem Lotniczym w Radomiu została zainaugurowana podczas ostatnich Dymarek Świętokrzyskich w Nowej Słupi. Podczas imprezy lotnisko prezentowało swoją ofertę w zakresie przewozu pasażerskiego. - W planach mamy montaż kiosku multimedialnego na terenie portu w Radomiu. Dzięki temu urządzeniu wysiadający turysta zobaczy zapozna się z kompleksową informacją o województwie świętokrzyskim - dodaje Jarosław Panek.

Targi Kielce już współpracują

Regionalna Organizacja Turystyczna nie jest jedyną instytucją w regionie, z którą kooperuje Port Lotniczy w Radomiu. W połowie czerwca władze spółki podpisały umowę z Targami Kielce. - Współpraca opiera się głównie na wzajemnej promocji, a akcje marketingowe są każdorazowo uzgadniane na bieżąco. Do tej pory nie przyleciały do nas zorganizowane grupy na targi samolotami rejsowymi, jednak przyjmujemy samoloty w ruchu General Aviation, czyli prywatne i biznesowe, którymi przylatują goście Targów Kielce - mówi Remigiusz Mazur, specjalista do spraw marketingu i komunikacji Portu Lotniczego „Radom”.

- Jako Targi cieszymy się z każdego lotniska, które jest w pobliżu Kielc, z którego mogą dolecieć nasi wystawcy. Kibicujemy temu portowi w Radomiu i życzymy sobie, żeby obsługiwało coraz więcej kierunków. Naszych wystawców już poinformowaliśmy i zachęcamy do korzystania z lotniska. Zwłaszcza, że w połowie przeszłego roku skończony zostanie odcinek drogi ekspresowej S7 z Radomia do granicy Świętokrzyskiego, co skróci czas przejazdu do Kielc do 40 minut- mówi Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

Kolejne szanse

Już istniejąca współpraca inspiruje kolejne firmy i instytucje. Zainteresowanie lotniskiem w Radomiu wykazuje kilka świętokrzyskim firm, szczególnie tych z powiatów leżących bliżej Radomia - skarżyskiego, starachowickiego czy ostrowieckiego a także z Kielc i okolic. Wśród nich zrodził się pomysł ,by zaproponować Radomiowi - spółka Port Lotniczy „Radom” należy do miasta - zmianę nazwy. Taki zabieg zdaniem przedsiębiorców będzie jasno mówił jakie tereny obsługuje lotnisko w Radomiu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się ,że wiele linii lotniczych też sprzyja takiemu rozwiązaniu.

Zdaniem marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa z Polskiego Stronnictwa Ludowego współpraca regionu z Portem Lotniczym w Radomiu przyniesie korzyści obu stronom. - Lotnisko zacznie rozwijać ciekawe połączenia, a z naszej perspektywy otwiera się szansa uzyskania nowego szlaku komunikacyjnego zarówno pod kątem turystyki, jak i budowania relacji gospodarczych, co pokazuje przykład Targów Kielce - mówi Adam Jarubas.

- To pierwszy krok do powrotu Radomia do ziemi świętokrzyskiej - żartuje Andrzej Pruś z Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego i doradca wojewody. - To oczywiście duża przenośnia. Zupełnie serio bliżej nam do lotniska, które jest, niż nie wiadomo na ile realnego planu, który zakłada budowę lotniska u nas. Korzyści na pewno odczują przedsiębiorcy i jest to asumpt do rozwoju gospodarczego województwa, także w aspekcie budowy trasy S7 oraz modernizacji linii kolejowej Kielce-Radom-Warszawa - mówi Andrzej Pruś. - To dobry krok w stronę nie tylko ponadregionalnej współpracy, ale także naturalne odtworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego, w którym Radom odgrywał dużą rolę, i wzmocnienie pozycji dwóch nieco słabszych ośrodków - dodaje Andrzej Pruś.

Prezydent Radomia: - Jesteśmy gotowi

- Jestem gotowy rozmawiać ze wszystkimi, by rozwijać nasz port lotniczy, bo on ma szansę stać się silnym portem regionalnym w Polsce centralnej i obsługiwać nasze regiony - mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Dodaje ,że widzi spore szanse związane z dobrą współpracę Radomia z regionem świętokrzyskim.

Dwa lata na rynku
Port Lotniczy Radom działa od połowy 2014 roku. Początki były trudne. Od kwietnia 2016 roku działa tu przewoźnik SprintAir i realizuje regularne połączenia na trasach krajowych - Gdańsk, Wrocław - oraz międzynarodowych - Berlin, Praga, Lwów. Prowadzone są rozmowy z kolejnymi przewoźnikami. Jest też już zgoda na rozbudowę portu.

Kieleckie plany

Przypomnijmy, że miasto Kielce ma od lat ambicje budowy portu lotniczego w Obicach w gminie Morawica. Działania jeśli chodzi o tą inwestycję są jednak bardzo wolne, a ostatnio właściwie żadne. Powstanie lotniska w Obicach to melodia dalekiej przyszłości. - To perspektywa 10 a może nawet 20 i więcej lat - mówi ekspert rynku lotniczego. Pomysł zmiany nazwy obecnego portu w Radomiu i mocne rozszerzenie jego działalności na region świętokrzyski wydaje się dobry i przyniesie korzyści wszystkim. Jednocześnie wcale nie wyklucza w przyszłości inwestycji w Obicach - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 28

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tutaj
W dniu 08.09.2016 o 09:03, Kielce napisał:

A czemu nie Kraków-KielceTa sama odległośćPrzyklejmy się do kogoś kto też ma coś do zaoferowania a nie brania.

Przesadziłeś kolego z "taką samą odległością" Do Modlina 250 km, do Okęcia - 180 km, do Pyrzowic - 160 km, do Balic 140 km. Do Radomia góra 80 km, w przyszłości trasą szybkiego ruchu ok. 45 min.

G
Gość

Władze Kielc przekonywane były o nierentowności przedsięwzięcia w Obicach mimo że nie oczekiwały pieniędzy z budżetu centralnego. Równie nie rentowne są lotniska w Radomiu i Gdyni ale powstały. W tym samym czasie w Warszawie zablokowano dokumenty w sprawie Obic. Można by zapytać panią Kopacz dlaczego tak się stało i z góry możemy sobie na to pytanie łatwo odpowiedzieć sami. Powstaje pytanie czy rzeczywiście decuduje tutaj opłacalność czy raczej inny mechanizm?! Jednym się ułatwia mimo wszystko podczas gdy drugim się utrudnia i uniemozliwia. Myślę że warto się temu przyjrzeć bo chodzi nie tylko o lotnisko w Obicach ale również o przyszłe inwestycje w Kielcach i województwie a także o wyprowadzanie instytucji z Kielc. Tak PO podziękowała Kielcom za to że zawsze tu wygrywała!

 

A
Ano

A miało być lotnisko tam gdzie szpital psychiatryczny jest blisko ale nasz Pan Prezydent to dobre chłopisko bo przewidział w Radomiu lotnisko.Dobra jest okazja z tym lotniskiem w Radomiu bo Prezydentowi bliżej będzie do Senegalu.Pojechać chce tam pewnie na zawsze bo on piłkarzy sprowadza z tego kraju.

K
Kielczanka
Jeśli władze kielc pokusza się o taką bzdurę to będzie w mieście prawdziwa wojna, nikt nie chce połączenia Radom Kielce, 70 km do lotniska ?! Czy ktoś oszalał? ! Kolejny pomysł równie mądry co przystanki po 400 tys. Radom niech pieniędzy szuka w stolicy! Dość tej farsy panowie w ratuszu bo juz przesadzacie. .
G
Gość
W dniu 08.09.2016 o 08:29, MOHER napisał:

Proponuję nazwę " PORT LOTNICZY RADOM-OBICE " a następnie uruchomić bezpośrednie połączenie z Senegalem. Frekwencja zapewniona!

  HA HA   szkoda  tylko tego SENEGALU    bo w OBICACH lotniska  jak   nie było tak  nie będzie ,    bo KOSZTY KOSZTY A TU BIEDA  i UNIA NIE DA BO SIĘ ROZWALA ,  W OBICACH BĘDZIE  TYLKO 10 TYSIĘCY OWIEC I 10 TYS KÓZ , 

G
Gość
W dniu 08.09.2016 o 08:29, MOHER napisał:

Proponuję nazwę " PORT LOTNICZY RADOM-OBICE " a następnie uruchomić bezpośrednie połączenie z Senegalem. Frekwencja zapewniona!

  HA HA   szkoda  tylko tego SENEGALU    bo w OBICACH lotniska  jak   nie było tak  nie będzie ,    bo KOSZTY KOSZTY A TU BIEDA  i UNIA NIE DA BO SIĘ ROZWALA ,  W OBICACH BĘDZIE  TYLKO 10 TYSIĘCY OWIEC I 10 TYS KÓZ , 

G
Gość
W dniu 08.09.2016 o 09:17, scyzor napisał:

JA PROPONUJE ZMIANĘ NAZWY LOTNISKA ABY NOSIŁO IMIĘ LECHA KACZYŃSKIEGO

JA PROPONUJE ABY LOTNISKO BYŁO  im,  B,O,L,E,K,    to takie miłe , 

G
Gość
W dniu 08.09.2016 o 12:03, dfgdfg napisał:

warchoł to był twój stary nie chciało mu się dobrze ruchać i teraz spójrz w lustro co z tego wyszło

abyś warchole róźne przykłady mnożył  dodawał dogryzał  to ci nic to nie da  WARCHOŁEM BYŁEŚ JETEŚ I ZDECHNIESZ ,   CZY PONIAŁ  ,WARCHOŁ ,

e
emik
W dniu 08.09.2016 o 09:17, scyzor napisał:

JA PROPONUJE ZMIANĘ NAZWY LOTNISKA ABY NOSIŁO IMIĘ LECHA KACZYŃSKIEGO Ooooooo to to to!!! Własnie! No bo jak nie - LECH K., to już tylko do wyboru Wojtyla zostaje...

a
aaa

niecałe 70 kilometrów do tego lotniska przy dobrych drogach to jest 45 minut spokojnej jazdy

T
TK
Dokładnie. Tyle lat po podziale administracyjnym, a za obecny stan miasta w Radomiu dalej szukają winnych w Kielcach. W Kielcach też nie jest idealnie, ale jakoś ciągniemy ten nasz wózek do przodu. Wy na swoim siedzicie i płaczecie, że Wam koło odpadło.
a
adi
W dniu 08.09.2016 o 11:22, R-m napisał:

Cofnijcie sie do lat 70 co nam dal wspolpraca z Kielcami Radom bedac w woj kieleckim byl duzym i preznym miastem a wszytkie nadwyzki finansowe miasta zabieraly kielceKielce precz z lapami od Lotniska Radom i miasta Radom

 

To przecież lotnisko-klepisko w radomiu chce do Kielc, a nie na odwrót.

Poza tym radom za daleko, więc to tylko prowizorka na 10 lat.

N
No remorse
W Radomiu wiecznie pokrzywdzeni, wieczne pretensje. Ciągle im się wydaje, że różne spiski komuny czy innych opcji karają ich za 76.A sprawa jest prosta, przy podziale administracyjnym było słychać, z każdym tylko nie z Kielcami. Teraz przyklejeni do Wawki spotykają się w pociągu do stolicy, a samo miasto stało się sypialnią po powrocie z pracy. Historycznie i geograficznie to żadne Mazowsze, bo widłach Wisły i Pilicy tworzą z Kielcami naturalny region oddaleni raptem o 65km. Trzeba było wcześniej myśleć, ale jaką je ciągle powtarza frazę o chlebie i marmoladzie to z takim partnerem nie da się rozmawiać. Zresztą ta marmolada lepsza niż tanie parówki z marketów, których spożycie jest w Radomiu ponadstandardowe i świadczy o zamożności miasta. I ci dresiarze, w Radomiu tego chyba też najwięcej. No, ale w 76...
P
Po studiach
Po drugie. Współpracy z tymi wiecznie pokrzywdzonymi przez los roszczeniowymi mieszkańcami powiatu z północy mówimy nie. :)
P
Po maturze
Wy macie chyba problem ze zrozumieniem tekstu czytanego. To jest pomysł ze strony samorządu województwa, nie miasta. Odróżniacie?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu