Spis treści
Certyfikacja BREEAM
Centralny Port Komunikacyjny ogłosił przetarg, którego celem jest uzyskanie certyfikatu BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) International New Construction dla kluczowych obiektów przyszłego lotniska. Certyfikacja obejmie terminal, dworce kolejowe i autobusowe oraz 18 obiektów infrastruktury wspierającej. Dodatkowo, BREEAM Infrastructure zostanie zastosowany do infrastruktury lotniska.
"BREEAM jest obecnie jednym z wiodących na świecie certyfikatów stosowanym w branży budowlanej oraz wyznacza ogólnoświatowe standardy budownictwa ekologicznego i przyjaznego użytkownikom. Naszą intencją jest, żeby cały proces inwestycyjny budowy Lotniska CPK, odbywał się przy wsparciu niezależnych konsultantów zrównoważonego rozwoju i uzyskał certyfikaty nadawane przez jednostkę certyfikującą BREEAM" - podkreślił, cytowany w komunikacie, prezes CPK Filip Czernicki.
Certyfikacja BREEAM wymaga spełnienia rygorystycznych kryteriów w 10 kategoriach, takich jak zarządzanie projektem, energooszczędność, komfort użytkowania, czy gospodarka wodno-ściekowa. Proces ten jest prowadzony przez licencjonowane podmioty, które weryfikują dokumentację projektową i budowlaną.
Wpływ CPK na środowisko
Spółka CPK zapewnia, że wszystkie obiekty przyszłego lotniska będą spełniały wysokie standardy zrównoważonego budownictwa. Obejmuje to zastosowanie rozwiązań ograniczających zużycie energii i wody oraz działania mające na celu obniżenie śladu węglowego. Takie podejście ma istotnie wpłynąć na redukcję kosztów eksploatacyjnych.
W ocenie spółki certyfikacja lotniska umożliwi prowadzenie działań w obszarze ESG (Environmental, Social, Government) oraz wpisze się w realizację agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDG – Sustainable Development Goals), która koncentruje się na zapewnieniu godnego życia mieszkańcom przy jednoczesnej ochronie środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatu.
Znaczenie certyfikacji
Certyfikat BREEAM został po raz pierwszy wprowadzony w Wielkiej Brytanii w 1990 roku i od tego czasu zdobył uznanie na całym świecie. Obecnie certyfikowane obiekty można znaleźć w prawie 80 krajach. Certyfikacja wymaga spełnienia ściśle określonych kryteriów, a budynki oceniane są w 10 kategoriach: zarządzanie projektem inwestycyjnym i procesem budowy, energooszczędność materiałów, komfort użytkowania, zużycie energii, lokalizacja budynku, zarządzanie odpadami, gospodarka wodno-ściekowa, dbałość o teren wokół budynku, sposoby zmniejszenia ilości zanieczyszczeń oraz innowacyjność.

Biznes
"Proces certyfikacji BREEAM prowadzony jest przez podmioty posiadające licencję. Mają one za zadanie weryfikować dokumentację projektową i budowlaną oraz zapewnić zgodność z wymaganiami zrównoważonego budownictwa" - podsumowała spółka.
Przyszłość centralnego portu komunikacyjnego
W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku.
Szacowany koszt CPK do 2032 roku wynosi 131,7 mld zł. Projekt ten ma na celu nie tylko stworzenie nowoczesnego węzła komunikacyjnego, ale także przyczynienie się do zrównoważonego rozwoju regionu, poprzez integrację z globalnymi standardami ekologicznymi i społecznymi.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!