https://strefabiznesu.pl
reklama

Rynek rekrutacji zmniejszył się. Młodzi pracownicy IT ciągle mają pod górkę

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
"Sytuacja juniorów w IT wciąż jest trudna, ale obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych ekspertów – zwłaszcza w obszarach infrastruktury chmurowej, Data & AI, cyberbezpieczeństwa oraz aplikacji biznesowych (SAP i inne systemy ERP)" - mówi Michał Młynarczyk, członek zarządu Polskiego Forum HR,
"Sytuacja juniorów w IT wciąż jest trudna, ale obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych ekspertów – zwłaszcza w obszarach infrastruktury chmurowej, Data & AI, cyberbezpieczeństwa oraz aplikacji biznesowych (SAP i inne systemy ERP)" - mówi Michał Młynarczyk, członek zarządu Polskiego Forum HR, 123rf.com
Rynek rekrutacji zmniejszył się o 13% rok do roku, co może być związane z niepewnością gospodarczą i niższym zapotrzebowaniem na nowych pracowników. Ciągle duże trudności mają m.in. młodzi pracownicy z sektora IT. Natomiast cały rynek usług HR w Polsce, mimo niestabilności otoczenia biznesowego i utrzymującej się ostrożności pracodawców, odnotował wzrost o 1 proc. rok do roku - dowiadujemy się z najnowszego raportu Polskiego Forum HR.

Spis treści

Sektor produkcji cały czas bazuje na pracownikach tymczasowych

Liczba pracowników tymczasowych spadła o 3% rok do roku, o tyle samo zmniejszyła się liczba przepracowanych godzin (tzw. FTE). Jednocześnie wartość całego sektora wzrosła o 2%. Na tę zmianę wpłynął przede wszystkim wzrost wynagrodzeń.

– Rok 2025 przyniósł wyraźny wzrost płacy minimalnej, bo aż o 8,5%. To nadal istotny czynnik wpływający na wartość rynku pracy tymczasowej, choć coraz wyraźniej widać, że zależność ta słabnie. Coraz więcej pracowników tymczasowych otrzymuje wynagrodzenie powyżej ustawowego minimum. Produkcja wciąż dominuje, ale sektor usług powoli, choć systematycznie, buduje swoją pozycję. Pomimo spadku liczby przepracowanych godzin ogółem, w usługach odnotowaliśmy wzrost o 2% – mówi Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR.

Spadło zatrudnienie w produkcji maszyn i urządzeń o 4%, a w produkcji pojazdów o 1,4%, lepiej ma być w kolejnych miesiącach

Praca tymczasowa odpowiada za ponad 62% wartości usług świadczonych przez firmy zrzeszone w Polskim Forum HR. Sektor produkcji cały czas bazuje na pracownikach tymczasowych.

– Wyniki firm członkowskich dobrze ilustrują wyzwania sektora produkcji, który zatrudnia aż 63% pracowników tymczasowych w Polsce. Pomimo wzrostu PKB, dane GUS wskazują na spadek zatrudnienia w I kwartale: w produkcji maszyn i urządzeń o 4%, a w produkcji pojazdów o 1,4%. Nadzieję na poprawę przynosi drugi i trzeci kwartał, kiedy spodziewany jest wzrost inwestycji – głównie dzięki środkom z KPO – dodaje Wojciech Ratajczyk, wiceprezes Polskiego Forum HR.

Co warte podkreślenia – aż 83% umów zawieranych przez firmy członkowskie Polskiego Forum HR to umowy o pracę, co może świadczyć o profesjonalizacji i wysokich standardach wśród firm, które należą do organizacji. Drugim największym segmentem rynku HR pozostaje outsourcing, który odpowiada za niemal 27% całkowitej wartości usług HR. W pierwszym kwartale 2025 roku jego wartość osiągnęła 478 mln zł, co oznacza wzrost o 5% kwartał do kwartału i 4% w ujęciu rocznym.

Sytuacja juniorów w IT na rynku pracy wciąż jest trudna, ale rośnie zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych ekspertów

Do usług outsourcingowych, dla potrzeb statystycznych wliczono również inne formy zewnętrznego zatrudnienia niebędące pracą tymczasową, np. IT contracting. Mimo, że dynamika wzrostowa generalnie w outsourcingu nieco słabnie, to jednak widzimy, że po wielu ciężkich miesiącach dla specjalistów IT, ich sytuacja się nieco poprawia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

- Sytuacja juniorów w IT wciąż jest trudna, ale obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych ekspertów – zwłaszcza w obszarach infrastruktury chmurowej, Data & AI, cyberbezpieczeństwa oraz aplikacji biznesowych (SAP i inne systemy ERP). Trend ten widoczny jest zarówno w kontraktingu, jak i rekrutacjach stałych – mówi Michał Młynarczyk, członek zarządu Polskiego Forum HR.

Dynamiczny wzrost notuje również RPO – usługa polegająca na przejęciu przez zewnętrznego partnera całego lub częściowego procesu rekrutacyjnego klienta. Wartość rynku RPO w analizowanym okresie wzrosła o 16% kwartał do kwartału i 12% rok do roku, osiągając poziom 26 mln zł.

Rynek rekrutacji zmniejszył się o 13% r/r, co może być związane z niepewnością gospodarczą i niższym zapotrzebowaniem na nowych pracowników

Autorzy raportu wskazują też, że segment rekrutacji pozostaje pod presją. Wartość tego rynku zmniejszyła się o 13% r/r, co może wynikać zarówno z niższego zapotrzebowania na nowe kadry, jak i opóźnień decyzyjnych związanych z niepewnością gospodarczą. Na tym tle pozytywnie wyróżnia się wzrost kwartalny – o 6%, a także lekki, lecz stabilny wzrost liczby ofert pracy i pozytywne prognozy zatrudnieniowe. Wszystko to daje podstawy do umiarkowanego optymizmu i nadziei na odbudowę tego segmentu w kolejnych miesiącach.

screen z raportu  Polskiego Forum HR
screen z raportu Polskiego Forum HR
Ranking największych firm należących do Polskiego Forum HR w pierwszym kwartale 2025 r. - screen z raportu PFHR
Ranking największych firm należących do Polskiego Forum HR w pierwszym kwartale 2025 r. - screen z raportu PFHR

Przypomnijmy też, że Polskie Forum HR to największa organizacja zrzeszająca firmy świadczące profesjonalne usługi HR w Polsce. Firmy członkowskie zatrudniają ponad 2,5 tys. pracowników wewnętrznych w ponad 300 oddziałach na terenie całego kraju. W ubiegłym roku wsparły w zatrudnieniu blisko 300 tys. osób zarówno w formie pracy tymczasowej, rekrutacji stałych jak i delegowania za granicę. Przedstawione dane dotyczą wyników 32 podmiotów zrzeszonych w Polskim Forum HR (PFHR) osiągniętych w pierwszym kwartale 2025 roku. Jako, że podmiotem zrzeszonym może być grupa kapitałowa, dane dotyczą łącznie 73 spółek.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Duży bank dofinansuje farmy wiatrowe na Bałtyku

Duży bank dofinansuje farmy wiatrowe na Bałtyku

Spółka gamingowa z Krakowa chce zadebiutować na giełdzie

Spółka gamingowa z Krakowa chce zadebiutować na giełdzie

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu