Spis treści
- Założenie konsorcjum, w którym jesteśmy liderem, to pierwszy krok w stronę udoskonalenia polityki zarządzania krwią dzięki niedostępnemu dotąd narzędziu - inteligentnemu systemowi bazującemu na AI, Big Data i nieśmiertelnikach RFID. Uważamy, że projekt pod nazwą RedPulse sprawdzi się w systemie ochrony zdrowia cywilnego i w warunkach operacyjnych wojska. Może więc wspierać działania ratunkowe oraz logistyczne Sił Zbrojnych RP i struktur NATO - powiedział w rozmowie ze Strefą Biznesu Jarosław Kaim.
Jego zdaniem konstrukcja systemu umożliwia także jego rozszerzenie na kolejne kraje Unii Europejskiej, z uwzględnieniem panujących w nich regulacji prawnych i systemów ochrony zdrowia.
Jarosław Kaim zwraca uwagę, że potencjał projektu RedPulse został już dostrzeżony przez największe podmioty działające w obszarze krwiodawstwa, logistyki medycznej i technologii cyfrowych, a także przez ekspertów i specjalistów, z którymi obecnie spółka prowadzi zaawansowane rozmowy.
Według niego, dzięki systemowi MedTech Solutions, szpitale, jak i centra zarządzania krwią, będą m.in. w stanie przewidywać z wyprzedzeniem zapotrzebowanie na krew, optymalizować transport i magazynowanie krwi na terenie całego kraju czy usprawnić przepływ informacji pomiędzy szpitalami, bankami krwi i centrami RCKiK.
- Kluczowym elementem projektu RedPulse jest także opracowanie medycznych nieśmiertelników RFID, zgodnych z przepisami RODO, które będą zawierały zakodowaną informację o grupie krwi, czynniku RH, innych danych klinicznych pozwalających na szybką identyfikację pacjenta lub dawcy krwi w czasie rzeczywistym. To jest idealne rozwiązanie dla żołnierzy biorących udział w różnych misjach, jak i dla osób prywatnych. W tym ostatnim przypadku RFID może pomóc służbom medycznym natychmiast odczytać niezbędne informacje w sytuacji kiedy pacjent jest nieprzytomny. To jest technologia, którą już teraz możemy zamontować w naszyjniku czy specjalnej karcie - dodał prezes.
Model referencyjny dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej
Konsorcjum zakłada, że system RedPulse może uzyskać status modelu referencyjnego dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie cyfryzacji służby krwi i wsparcia ratownictwa wojskowego.
Prezes Kaim zwrócił uwagę, że jeżeli nic nie zrobimy, to w Polsce może dojść do załamania systemu zarządzania krwią już na przestrzeni najbliższych 10-15 lat, a niedobory jednostek krwi mogą sięgnąć kilkuset tysięcy jednostek w skali roku. Głównie ze względu na starzejące się społeczeństwo.
Firma pracuje nie tylko nad RedPulse
Prezes Kaim ujawnił, że prototyp tego rozwiązania będzie testowany już w 2026 roku. Podobnie jak projekt dotyczący dynamicznego przyspieszenia kwalifikacji pacjentów do badań klinicznych, który teraz „mocno kuleje”. Może w tym pomóc sztuczna inteligencja, która będzie w stanie odciążyć w analizie lekarzy w typowaniu pacjentów z całej Polski do takich badań.
Prezes Kaim zwrócił także uwagę, że spółka z zacięciem technologicznym musi posiadać solidny inny filar, który pozwoli jej na systematyczne, przewidywalne osiąganie przychodów. W tym wypadku spółka stawia na zawieranie umów na wyłączną dystrybucję w Polsce i nie tylko produktów medycznych.
Strategia firmy oparta nie tylko nad badaniami i wdrożeniami innowacyjnych rozwiązań
- Nawiązaliśmy strategiczną współpracę z GPC Medical Limited jednym z największych producentów sprzętu ortopedycznego z Indii, którego wyroby medyczne są obecne w ponad 110 państwach. Uzyskaliśmy wyłączność na dystrybucję produktów ortopedycznych i implantów kręgosłupa na polskim rynku, z perspektywą rozwoju współpracy na kolejne kraje Unii Europejskiej. Uważamy, że dostęp pacjenta do najnowszych rozwiązań nie powinna wiązać się z wyższymi kosztami jego leczenia - dodał prezes Kaim.
Jak zapewnił prezes Kaim, spółka ma już zabezpieczone środki na wstępną realizację wszystkich projektów, co nie znaczy, że nie będzie chciała pozyskać funduszy na sfinansowanie kolejnych etapów związanych np. z ich komercjalizacją.
Kaim zwrócił uwagę, że do struktur kierowniczych firmy od 1 czerwca 2025 r. dołączy Michał Janiszewski, doświadczony menadżer z działu medycznego AstraZeneca Pharma Poland oraz współzałożyciel start-upu AIDA Diagnostics. Z kolei w kwietniu br. do rady nadzorczej dołączyli Krzysztof Łanda, były wiceminister zdrowia oraz Mariusz Furmanek, były szef Obrony Cywilnej Kraju i podsekretarz stanu w MSWiA.
MedTech Solutions SA to notowana na rynku NewConnect innowacyjna spółka działająca na styku medycyny i nowoczesnych technologii. Spółka koncentruje się na rozwoju systemów opartych na sztucznej inteligencji, automatyzacji procesów medycznych, a także na dystrybucji wyrobów medycznych i usługach doradczych. Głównym udziałowcem spółki jest M. Nowak Fundacja Rodzinna posiadający 21,78% akcji.