Polskie lotniska obsługują coraz więcej pasażerów

Maciej Badowski
Opracowanie:
Rok 2024 był dla wielu polskich lotnisk rekordowy.
Rok 2024 był dla wielu polskich lotnisk rekordowy. Przemek Świderski
W 2024 roku większość polskich lotnisk odnotowała wzrost liczby pasażerów. Dane opublikowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego pokazują, że tylko dwa porty lotnicze, Warszawa-Modlin i Olsztyn-Mazury, zmagały się ze spadkiem liczby podróżnych. Tymczasem inne lotniska, takie jak Lotnisko Chopina w Warszawie, osiągnęły rekordowe wyniki.

Rekordowe wyniki polskich lotnisk

Lotnisko Chopina w Warszawie po raz pierwszy w swojej historii obsłużyło ponad 20 milionów pasażerów, osiągając wynik prawie 21,3 miliona. To imponujący wzrost o prawie 2,8 miliona osób w porównaniu do roku 2023, co stanowi wzrost o 15,1proc .

Krakowskie lotnisko im. Jana Pawła II również odnotowało znaczący wzrost, przekraczając próg 10 milionów pasażerów z wynikiem 11,1 miliona. To wzrost o 1,7 miliona pasażerów, co stanowi 17,8 proc. więcej niż w poprzednim roku. Rzeszów-Jasionka również przekroczył milion pasażerów, osiągając wynik prawie 1,1 miliona.

– Rok 2024 był dla wielu polskich lotnisk rekordowy. Lotnisko Chopina w Warszawie po raz pierwszy w swojej historii obsłużyło powyżej 20 mln pasażerów, osiągając wynik prawie 21,3 mln. Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice przekroczył próg 10 mln pasażerów z wynikiem 11,1 mln, natomiast Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka przekroczył 1 mln pasażerów w ruchu cywilnym z wynikiem prawie 1,1 mln po końcu roku – poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego w podsumowaniu wyników rynku lotniczego w 2024 r.

Spadki na lotniskach w Modlinie i Olsztynie

Nie wszystkie lotniska mogły pochwalić się wzrostem. Warszawa-Modlin i Olsztyn-Mazury odnotowały spadki liczby pasażerów. W Modlinie liczba podróżnych spadła do 2,7 miliona, co oznacza spadek o 20,7 proc. w porównaniu do 2023 roku.

Podobnie, lotnisko Olsztyn-Mazury obsłużyło 68,661 pasażerów, co stanowi spadek o 51,1 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. ULC wyjaśnia, że spadki te były spowodowane zmniejszeniem liczby miejsc oferowanych przez Ryanaira oraz zawieszeniem lotów przez Wizz Aira.

Jak wyjaśnił ULC, spadek w Modlinie ma związek ze zmniejszeniem liczby miejsc oferowanych przez Ryanaira. W przypadku podolsztyńskiego portu powodem jest zawieszenie lotów przez Wizz Aira i zmniejszenie oferowania przez Ryanaira.

Wzrosty na innych polskich lotniskach

Pozostałe polskie lotniska odnotowały kilkunastoprocentowe wzrosty. W Gdańsku ruch wzrósł o 13,6 proc., w Katowicach o 13,8 proc., we Wrocławiu o 15,1 proc., a w Rzeszowie o 17,1 proc.

Lotnisko w Łodzi zwiększyło liczbę pasażerów o 20,8 proc., a w Radomiu o 7,5 proc. Mniejsze wzrosty odnotowano w Lublinie, Szczecinie i Bydgoszczy, gdzie liczba pasażerów wzrosła odpowiednio o 6,9 proc., 0,3 proc. i 0,4 proc.

Dominacja Ryanaira w ruchu międzynarodowym

Wśród przewoźników lotniczych Ryanair utrzymał pozycję lidera w międzynarodowym ruchu regularnym, obsługując prawie 17 milionów pasażerów w 2024 roku. To wzrost o 1,9 miliona w porównaniu do 2023 roku.

Wizz Air zajął drugie miejsce z wynikiem 11,5 miliona pasażerów, a PLL LOT obsłużył 7,7 miliona podróżnych. W ruchu czarterowym dominował Enter Air, obsługując 2,6 miliona pasażerów, co stanowi wzrost o 576 tysięcy.

Podsumowanie roku 2024

Rok 2024 był dla polskich lotnisk okresem dynamicznego wzrostu, co potwierdzają dane ULC. Łącznie polskie porty lotnicze obsłużyły 50 milionów pasażerów w ruchu regularnym międzynarodowym i krajowym, co stanowi wzrost o 10,8 proc. w porównaniu do 2023 roku.

Najwięcej osób podróżowało z Polski do Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii. W czarterowym ruchu międzynarodowym najpopularniejszym kierunkiem była Turcja, do której podróżowało 2,8 miliona pasażerów.

ULC poinformował również, że w 2024 r. polskie lotniska w ruchu regularnym międzynarodowym i krajowym obsłużyły łącznie 50 mln pasażerów - to wzrost o 10,8 proc. względem 2023 r. Najwięcej osób podróżowało z Polski do Wielkiej Brytanii (7,8 mln pasażerów), Włoch (5 mln) i Hiszpanii (4,3 mln). Największe wzrosty w stosunku do 2023 r. odnotowano z kolei w przypadku Hiszpanii (wzrost o 1,3 mln pasażerów), Włoch (o 1,1 mln) i Danii (o 473 tys.).

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu