Laboratorium to ma powierzchnię około 300 m oraz wysokość blisko 8 m. Wyposażone jest w światowej klasy aparaturę, wykonaną na specjalne zamówienie.
- Wyróżnia je największa w Polsce północno-wschodniej ekranowana komora bezechowa SAC, dzięki czemu badane tu urządzenia elektryczne i elektroniczne będą mogły mieć znaczne gabaryty. Zmieszczą się tu samochody, a nawet małe samoloty - mówi Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor BPN-T.
Po to, by móc bezpiecznie wjechać do komory pojazdami wzmocniono podłoże oraz zainstalowano specjalne automatycznie sterowane wrota.
Będzie można w niej analizować, czy dane urządzenia elektroniczne emitują szkodliwe promieniowanie oraz czy są podatne na oddziaływanie promieniowania elektryczno-magnetycznego pochodzącego z zewnątrz.
W LBKE znajduje się też pracownia wysokich napięć, gdzie badana będzie odporność urządzeń elektronicznych na wyładowania, burze oraz zakłócenia pochodzące bezpośrednio z sieci zasilającej.
- Potencjał białostockiego laboratorium pozwoli Instytutowi Technik Innowacyjnych EMAG rozszerzyć możliwości badawcze laboratorium funkcjonującego już w siedzibie w Katowicach oraz zwiększyć zakres oferowanych usług dla różnych branż. – informuje dr hab. inż. Stanisław Trenczek, dyrektor Instytutu EMAG.Oferowanie profesjonalnych usług laboratoryjnych wymaga przygotowania odpowiedniej kadry i zaplecza technicznego. Proces ten jest długotrwały i kosztowny, nie mniej jednak EMAG podjął już prace z tym związane, co przyspieszy rozpoczęcie oferowania i świadczenia usług na rzecz klientów zewnętrznych w siedzibie w Białymstoku. Niezależnie od realizowanych działań prowadzone są rozmowy z potencjalnymi klientami. Pojawiły się już pierwsze zapytania ofertowe. Instytut liczy na pozyskanie klientów z tego regionu Polski, jak również na klientów zagranicznych, w tym z niedalekiej Białorusi.
Uroczyste przekazanie laboratorium odbędzie się 17 stycznia 2017 r. o godzinie 13.00 w LBKE, mieszczącym się w Centrum Technologicznym BPN-T, przy ul. Żurawiej 71A w Białymstoku.