Bezrobocie maleje, ale Polacy nie chcą pracować w ten dzień

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Bezrobocie w Polsce stabilne, ale nie dla wszystkich branż.
Bezrobocie w Polsce stabilne, ale nie dla wszystkich branż. Fot. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Mimo licznych doniesień o grupowych zwolnieniach w różnych regionach kraju, wskaźniki bezrobocia w Polsce utrzymują się na stosunkowo stabilnym poziomie. Stopa bezrobocia we wrześniu 2024 roku wyniosła 5,0%, a liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła. Jednak zmieniające się warunki zatrudnienia w różnych sektorach przemysłu, pokazują zróżnicowaną sytuację na rynku pracy.

Spis treści

Zatrudnienie w różnych sektorach: kto zyskuje, a kto traci?

W 2024 roku nie wszystkie sektory gospodarki borykają się z trudnościami. Jak pokazują dane GUS, w niektórych branżach nastąpił wzrost zatrudnienia. Największe wzrosty zaobserwowano w zakwaterowaniu i gastronomii, gdzie zatrudnienie wzrosło o 5,3% w porównaniu do roku poprzedniego.

Inne sektory również odnotowały wzrost zatrudnienia, choć mniej spektakularny. W działalności związanej z kulturą, rekreacją, górnictwem oraz dostawie wody zatrudnienie wzrosło od 0,1% do 2,6%. Wzrosty w transporcie lądowym i handlu detalicznym również dają pozytywne sygnały dla rynku pracy.

Jednak nie wszystkie sektory mają się tak dobrze. Zatrudnienie spadło m.in. w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną (o 3,3%), przetwórstwie przemysłowym (o 1,1%) oraz w budownictwie (o 0,6%).

W tych branżach największe wahania zatrudnienia

Niektóre branże szczególnie skorzystały na ożywieniu gospodarczym, a inne odnotowały duże straty.
Największe wzrosty zatrudnienia:

  • Zakwaterowanie i gastronomia: +5,3%
  • Handel hurtowy: +2,1%
  • Transport lądowy: +1,7%

Największe spadki zatrudnienia:

  • Produkcja wyrobów z drewna: -6,2%
  • Produkcja urządzeń elektrycznych: -4,8%
  • Produkcja mebli: -4,3%

Bezrobocie w różnych regionach kraju

Stopa bezrobocia w Polsce znacznie różni się w zależności od regionu. Najniższe wskaźniki bezrobocia odnotowano w województwie wielkopolskim (3,0%), natomiast w województwie podkarpackim bezrobocie wyniosło aż 8,4%. Bezrobocie spadło w województwie świętokrzyskim, lubelskim, mazowieckim i kilku innych. Jednak wzrost stopy bezrobocia odnotowano m.in. w zachodniopomorskim i dolnośląskim.

Najwyższe wzrosty bezrobocia miały miejsce w województwie zachodniopomorskim i dolnośląskim – informuje GUS w raporcie.

L4 w weekend jako przedłużenie weekendu

Liczba bezrobotnych pozostaje umiarkowana na tle historycznych wyników. Zachowanie Polaków w sieci nie wskazuje, aby w najbliższych miesiącach miało dochodzić do częstych zwolnień. Ewidentnie częściej pojawiają się jednak absencje w pracy – zaznaczyli analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Zwrócili uwagę, że w urzędach pracy zarejestrowanych jest o 0,8 proc. mniej osób wobec poprzedniego roku. Ich zdaniem jest to związane głównie ze zmianami demograficznymi na rynku pracy. Dodali, że liczba osób zwolnionych z przyczyn zakładu pracy pozostała niska – we wrześniu było to 32,8 tys. osób.

Aktywność internautów przedstawia jeden rosnący trend na rynku pracy – więcej pytań o zwolnienia L4. „Prawdopodobnie związana jest ona z przyrostem jednodniowych absencji. Raport ZUS wskazuje, że w 2023 r. wystawiono 1,4 mln takich L4 – ich odsetek w łącznej puli wzrósł z 5,8 do 6,6 proc.” – poinformowali analitycy PIE. Powołując się na dane firmy Conperio, prowadzącej kontrole L4, ekonomiści z PIE ocenili, że głównie jest to związane z nieobecnościami w piątki, czyli przedłużaniem weekendów. „W 2024 r. trend prawdopodobnie pogłębi się” – ocenili.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu