Bezrobotni, którzy wcześniej pracowali za granicą mają szansę na zasiłek

Sławomir Bobbe
Prawo do zasiłku dla bezrobotnych z zaliczeniem i sumowaniem okresów, gdy zainteresowany był zatrudniony za granicą, zostanie ustalone w oparciu o przepisy polskie.
Prawo do zasiłku dla bezrobotnych z zaliczeniem i sumowaniem okresów, gdy zainteresowany był zatrudniony za granicą, zostanie ustalone w oparciu o przepisy polskie. polskapress
Gdy Polak pracował legalnie za granicą, ale tę pracę skończył, powrócił do kraju i nie znalazł zatrudnienia, może ubiegać się o zasiłek.

Kto pracował na terenie krajów Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii albo Szwajcarii i stracił zatrudnienie, ma szansę uzyskać zasiłek dla bezrobotnych w państwie ostatniego zatrudnienia. Obywatel Polski może otrzymać zasiłek w danym kraju, ale równie dobrze może go dostawać po powrocie do ojczyzny. Tak się zdarza, gdy osoba pracująca za granicą, po utracie zatrudnienia nie nabędzie praw do zasiłku przyznawanego przez obce państwo. Gdy powróci do Polski i nadal będzie miała status bezrobotnego, to może starać się o zasiłek.

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych z zaliczeniem i sumowaniem okresów, gdy zainteresowany był zatrudniony za granicą, zostanie ustalone w oparciu o przepisy polskie. Bezrobotny, aby dostać taki zasiłek, musi spełnić następujące warunki: jego ostatni okres zatrudnienia i ubezpieczenia był na terenie Polski albo nie był na terenie naszego kraju, ale zainteresowany spełnia kryterium określone w rozporządzeniu z 2009 roku, które brzmi: „jeśli jesteś pracownikiem powracającym i podczas ostatniej pracy za granicą posiadałeś miejsce zamieszkania w Polsce”.

Gdy bezrobotny spełnia powyższe wymogi musi zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy, właściwym ze względu na miejsce zameldowania. Musi również dopełnić innych formalności - wypełnić formularz i załączniki m.in. na temat przebiegu ubezpieczenia. Okres przepracowany za granicą zostanie dodany do okresu wymaganego do przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych w Polsce, jeżeli zainteresowany będzie posiadał formularz E 301. Jest on bowiem jedynym uznawanym dokumentem, potwierdzającym dane okresy ubezpieczenia lub zatrudnienia, które dotyczą konkretnej osoby, gdy ta pracowała w innym państwie unijnym. Należy podać m.in. dane ostatniego zagranicznego pracodawcy. Wszelkie te informacje są potrzebne do ustalenia, czy wnioskodawcy należy się zasiłek z tytułu bezrobocia po pracy za granicą.

Komplet dokumentacji (m.in. z umowami o pracę za granicą, świadectwami pracy, referencjami, a nawet odcinkami wypłat wynagrodzenia) składa się w urzędzie pracy. Zostaje ona jednak przekazana do wojewódzkiego urzędu pracy, ponieważ to on wydaje decyzję odnośnie przyznania bądź odmowy zasiłku. Gdy zasiłek zostanie przyznany, będzie wypłacany w kwocie przysługującej zgodnie z polskim prawem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bezrobotni, którzy wcześniej pracowali za granicą mają szansę na zasiłek - Kurier Poranny

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu