Biznes chce nowej strategii wodnej dla Europy. Powstają instrumenty finansowania inwestycji wodnych w ramach unijnego "Niebieskiego Ładu"

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
O konieczności walki z kryzysem wodnym mówiono w Parlamencie Europejskim podczas konferencji zorganizowanej przez FPP
O konieczności walki z kryzysem wodnym mówiono w Parlamencie Europejskim podczas konferencji zorganizowanej przez FPP Materiały prasowe Federacji Przedsiębiorców Polskich
Z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) banki rozwoju w UE przygotują wspólnie instrumenty finansowania inwestycji wodnych w ramach unijnego Niebieskiego Ładu. O konieczności walki z kryzysem wodnym mówiono w Parlamencie Europejskim podczas konferencji zorganizowanej przez FPP. Wśród uczestników znaleźli się Pietro de Lotto - Przewodniczący Komisji Konsultacyjnej ds. Przemian w Przemyśle CCMI, Oliver Loebel - Sekretarz Generalny EurEau, Beata Daszyńska-Muzyczka - Prezes BGK oraz Tomasz Wojtczak - Prezes Amiblu Polska.

Inicjatorem spotkania była Federacja Przedsiębiorców Polskich, reprezentująca firmy i organizacje branżowe z kraju o jednych z najmniejszych zasobów wodnych w Europie. Wzięli w nim udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, szefowie europejskich organizacji sektora wodnego, międzynarodowych przedsiębiorstw, Komisji Konsultacyjnej EKES-u ds. Transformacji Przemysłowej, eurodeputowani oraz przedstawiciele banków rozwoju z różnych krajów UE, na czele z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Konferencja została zorganizowana na dwa tygodnie przed oficjalnym ogłoszeniem przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny zaleceń dotyczących pilnej reformy gospodarki wodnej w UE oraz wezwaniem KE do wdrożenia w UE tzw. niebieskiego ładu. Podczas spotkania omówiono możliwości finansowania inwestycji mających na celu przeciwdziałanie kryzysowi wodnemu.

Według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska EEA, tylko w 2019 r. niedobór wody dotknął ponad 29% powierzchni UE. Jest to wyzwanie nie tylko dla krajów na południu, ale także na północy (nawet Belgia jest narażona). Sytuację pogarszają problemy, w tym przestarzała infrastruktura, która powoduje ogromne wycieki w sieciach, zwłaszcza we Włoszech, Rumunii i Bułgarii.

Otwierająca konferencję Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, wspomniała, że polski bank rozwoju wspiera rozwój przemysłu wodnego i nowych technologii. Jej zdaniem jest on bardzo rozwojową branżą, wartą obecnie tylko w samej Polsce 4,6 mld euro. Jednocześnie stanowi ważny sektor dla rozwoju gospodarczego kraju.

Podczas debaty głos zabrał również Pietro De Lotto, przewodniczący Komisji ds. Przekształceń Przemysłu CCMI w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym. - Potrzebujemy pozytywnego strategicznego podejścia europejskiego, oddziałującego na świadomość i umożliwiającego stosowanie technologii oszczędzania wody i działań wodoodpornych na każdym poziomie i w każdym sektorze - stwierdził.

Karine Measson, szefowa działu gospodarki wodnej w Europejskim Banku Inwestycyjnym (EBI), zapowiedziała, że EBI będzie inwestował pieniądze w sprawiedliwą transformację, a zwłaszcza w sektor wodny. - Bank będzie wspierał zapewnienie ludziom dostępu do wody. To dla nas naprawdę ważne - powiedziała.

Na potrzebę rozwoju UE jako całości zwróciła z kolei uwagę Florika Fink-Hooijer, dyrektor generalna Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska w Komisji Europejskiej. - UE musi pozostać konkurencyjna. Ponadto musimy przygotować dokumenty i dane, które pokażą gdzie w Europie jest problem z wodą i jakich obszarów dotyczy – dodała.

Podczas dyskusji w PE podkreślano potrzebę zmiany obecnego podejścia UE do zarządzania zasobami wodnymi i możliwości, jakie stwarza Niebieski Ład. Zwracono uwagę na rozproszenie i nieskuteczność przepisów, które nie odzwierciedlają obecnej sytuacji niedoboru wody, dotykającej już jedną trzecią obszaru UE. Eksperci argumentowali, że samo wytwarzanie energii, elektroliza wodoru, chłodzenie elektrowni jądrowych i wychwytywanie dwutlenku węgla będą wymagały 58 miliardów metrów sześciennych wody rocznie do 2050 roku - prawie dwukrotnie więcej niż obecne zużycie wody pitnej w Europie.

- Cieszymy się, że polityka wodna jest prowadzona na wysokim szczeblu, a społeczeństwo dostrzega zmiany i jest coraz bardziej świadome wagi problemu. Zmiany w zachowaniach konsumentów, dywersyfikacja źródeł wody, magazynowanie wody i inwestycje w infrastrukturę w celu ograniczenia wycieków będą bardzo ważne - powiedział Oliver Loebel, Sekretarz Generalny EurEau. Na potrzebę dużych inwestycji w gospodarkę wodną: infrastrukturę wodno-ściekową, technologie wodooszczędne czy obieg zamknięty wskazywali m.in. europosłowie Magdalena Adamowicz i Jan Olbrycht (oboje EPL), a także Tomasz Wojtczak, prezes Amiblu Poland, który również podkreślał konieczność uwzględniania kwestii środowiskowych w zamówieniach na inwestycje wodne. - EU Blue Deal to szansa na stworzenie jednej kompleksowej strategii i realnego rozwiązania problemu niedoboru wody w Europie. Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu zrobiliśmy kolejny krok w kierunku jego rozwiązania. Bez inwestycji problem będzie narastał, a rywalizacja o wodę stanie się źródłem coraz ostrzejszych sporów w UE - podsumował spotkanie Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Przed konferencją poświęconą rozwiązaniom problemu wody w Europie, w parku nieopodal Parlamentu stanął wielki baner z grafiką przedstawiającą wizję budynku w rzeczywistości pustynnego kontynentu. Tuż obok rozdawano przechodniom butelki z wodą po 400 euro za sztukę - tyle może kosztować życiodajny płyn za kilkadziesiąt lat, jeśli UE nie podejmie dziś drastycznych reform mających na celu zmianę gospodarki wodnej.

Źródło: materiały prasowe Federacji Przedsiębiorców Polskich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu