Biznes na używanych kartonach? Bracia Lachowscy z firmy LDK z gminy Smyków dostali za to e-Gazelę

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Krzysztof Krogulec
Jak można zrobić biznes na używanych kartonach, pokazali bracia Dominik i Kamil Lachowscy, którzy od trzech lat dają tekturowym opakowaniom drugie życie, oszczędzając środowisko i pieniądze. Ten ekologiczny projekt oraz jego dynamiczny rozwój doceniono w tegorocznej edycji konkursu e-Gazele Biznesu, organizowanym przez Puls Biznesu.

Spółka LDK otrzymała pierwszą nagrodę dla najdynamiczniej rozwijającej się firmy z branży e-commerce w województwie świętokrzyskim. Spółka od 2016 roku prowadzi stronę kartonyuzywane.pl, za pośrednictwem której sprzedaje, głównie sklepom internetowym, używane pudełka tekturowe. Na gali e-Gazele Biznesu został również doceniony wkład firmy w ochronę środowiska, a to dzięki bez emisyjnemu odzyskowi odpadów opakowaniowych. Firma mieści się w miejscowości Piasku Królewieckie w gminie Smyków w powiecie koneckim.

Jak mówią bracia Dominik i Kamil Lachowscy, pomysł na biznes zrodził się z potrzeby. - Od 10 lat zajmujemy się sprzedażą wysyłkową, a do tego potrzebne są opakowania. Ich koszty ciągle rosły, i był to jeden z większych wydatków, jakie ponosiliśmy przy wysyłce towaru. Szukaliśmy więc oszczędności – mówi Kamil Lachowski.

Braciom udało się porozumieć z kilkoma firmami, od których zaczęli odbierać pozostałości produkcyjne czy kartony z opakowań zbiorczych. Nie tylko sami wykorzystywali je do biznesu, ale z czasem zaczęli te kartony sprzedawać innym firmom, ponieważ okazało się, że zainteresowanie jest duże. W Polsce byli pionierem, jeśli chodzi o odzysk bezemisyjny kartonów.

- Sprzedajemy je w cenie o połowę niższej niż cena nowego kartonu, czyli dla firm oszczędność jest znacząca. Kartony służą sklepom internetowym jako opakowanie towarów do wysyłki, a z tym e-sklepy mają poważny problem. Nie każdy produkt można przecież wysłać w świat bez dodatkowego opakowania, aby oryginalne, często ozdobne pudełko, nie uległo w transporcie zniszczeniu. Ten problem szybko i tanio rozwiązują kartony używane – mówi Kamil Lachowski.

Używane kartony przywożone są do magazynów firmy z różnych hurtowni, skupów makulatury.

- Nasza praca przy nich polega tylko na przesortowaniu, odnalezieniu produktów dla nas właściwych i wprowadzeniu ich z powrotem na rynek, czyli odsprzedaniu sklepom internetowym – mówią bracia Lachowscy.

Jak oceniają swój biznes? - To biznes i nie biznes, ponieważ w rozumieniu wielu osób, prawdziwy biznes powinien przynosić dobre pieniądze. Dla jest jest to tylko dodatek do sprzedaży wysyłkowej, którą prowadzimy. Przy okazji możemy zrobić coś fajnego, bo dbamy o środowisko. Stare kartony nie są przetwarzane ponownie, a więc nie potrzeba do tego energii, nie powstaje emisja szkodliwych związków, wpływ na środowisko ma wyłącznie auto, które przywozi towar. Przy normalnym recyklingu, pracuje fabryka, wykorzystując energię - maszyny muszą przecież odpad zmielić, przetworzyć na inny produkt, zapakować go. My nie używamy maszyn – mówi Dominik Lachowski.

Biznes znalazł uznanie w oczach kapituły Gazeli Biznesu już nie pierwszy raz. - W ubiegłym roku otrzymaliśmy w tym konkursie wyróżnienie, w tym roku udało nam się zostać laureatem. To dla nas duże wyróżnienie – mówi Dominik Lachowski.

POLECAMY: BIZNES I PRACA

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Biznes na używanych kartonach? Bracia Lachowscy z firmy LDK z gminy Smyków dostali za to e-Gazelę - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu