Polacy nie chcą jednorazowych opakowań żywności. Czy nadchodzi zmierzch ery plastiku?

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Polscy konsumenci coraz bardziej wymagają proekologicznych postaw od firm.
Polscy konsumenci coraz bardziej wymagają proekologicznych postaw od firm. Szymon Starnawski /Polska Press
65 proc. Polaków jest zdania, że w Polsce należy wprowadzić przepisy zakazujące sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach - wynika z najnowszego badania SW Research. Zdaniem większości badanych, opakowania zastąpić można kartonem lub papierem.

Spis treści

Polscy konsumenci coraz bardziej wymagają proekologicznych postaw od firm. Z badań przeprowadzonych przez SW Research wynika, że za wprowadzeniem zakazu sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach opowiada się 65 proc. Polaków - wśród nich jest 70 proc. badanych kobiet i blisko 60 proc. pośród wszystkich ankietowanych mężczyzn.

Starsze pokolenie bardziej proekologiczne?

Co ciekawe grupą wiekową, która najchętniej popiera zakaz sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach są osoby powyżej 65. roku życia, które pamiętają zapewne czasy, gdy plastik nie był tak wszechobecny w handlu. Aż 73 proc. badanych w tej grupie wiekowej uważa, że to słuszne działanie.

Ale trend ten obejmuje także pozostałe roczniki. W sumie negatywnie na pomysł rezygnacji z opakowań plastikowych w sprzedaży owoców i warzyw zareagowało 13 proc. wszystkich respondentów.

Karton, papier, drewno i szkło zamiast plastiku

Konsumenci wskazują również, że produkty wytwarzane z kartonu oraz papieru są najbardziej ekologicznymi opakowaniami – uważa tak 52 proc. respondentów - warto tutaj zauważyć, że badanie powstało przy współpracy z Grupą Akomex, producentem opakowań kartonowych.

Z kolei 30 proc. badanych jako proekologiczne opakowanie wymienia szkło, a 10 proc. wskazuje na drewno.

Cytowany w informacji poświęconej badaniu, prezes Grupy Akomex Grzegorz Łajca wskazuje, że z badania wprost wynika, że większość Polaków chce takich zmian i systematycznego ograniczania produkcji plastikowych opakowań, używanych szczególnie w przemyśle spożywczym. - Z licznych analiz wynika, że to dobre rozwiązanie nie tylko dla naszego pokolenia, ale także kolejnych generacji Polaków - tłumaczy.

Łajca dodaje, że według niego polski przemysł jest już przygotowany do systematycznego wycofywania plastiku z naszego życia codziennego i zaproponowania nowego rodzaju opakowań.

I wskazuje, że to otwiera drogę do szerszego stosowania przez handel opakowań ekologicznych wykonanych także z kartonu czy papieru.

UE chce ograniczenia plastiku

W raporcie przypomniano, że w 2019 roku Unia Europejska wprowadziła zakaz sprzedaży i używania jednorazowych plastikowych produktów. Państwa Wspólnoty dostały dwa lata, aby dostosować swoje prawo do nowej tzw. plastikowej dyrektywy.

Kolejne zmiany dotyczące ograniczania w produkcji opakowań plastikowych mają się pojawić w 2025 roku. Wtedy to wieczka i nakrętki plastikowe będzie można wprowadzić do obrotu tylko, jeśli będą na stałe przymocowane do butelek i pojemników. Od 2025 roku plastikowe butelki będą musiały być wyprodukowane w minimum 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu.

Badanie Ekobarometr zostało przeprowadzone przez pracownię SW Research, objęło reprezentatywną grupę Polaków, liczącą 1583 osoby.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu