Zdaniem eksperta Pracodawców RP Piotra Rogowieckiego taki wynik daje powód do zadowolenia. – Nie można jednak spocząć na laurach, ponieważ wiele jeszcze zostało do zrobienia – przestrzega ekspert.
Mimo pooprawy sytuacji wciąż są podrankingi, w których Polska wypada słabo.
- Pracodawcy RP od dłuższego czasu domagają się usprawnienia wydawania pozwoleń na budowę, co pozwoliłoby przyspieszyć proces inwestycyjny i obniżyć jego koszty. Procedur w tym zakresie jest obecnie zbyt dużo i ciągną się one miesiącami. Rząd co prawda proponuje przygotowanie Kodeksu budowlanego, lecz do końca prac nad tym projektem jest nadal daleko – mówi ekspert.
W podrankingu podatkowym, pomimo poprawy o dziesięć pozycji, 114. miejsce chluby nam nie przynosi.
- Przepisy w dalszym ciągu są skomplikowane, niejasne, a interpretacje podatkowe – nierzadko ze sobą sprzeczne – mówi Piotr Rogowiecki i przypomina, że bez dobrego doradcy podatkowego w niektórych przypadkach trudno sobie poradzić. - Wszystko to pochłania czas i zasoby, które można by wykorzystać na czynności bardziej produktywne. Od lat jednym z kluczowych postulatów Pracodawców RP jest uproszczenie prawa podatkowego.
Nadal należy pracować nad poprawą wydajności sądownictwa gospodarczego, gdyż sprawy wciąż trwają zbyt długo. – Poprawa jest wyraźna – w ciągu ostatnich lat zeszliśmy od blisko 1000 dni do ponad 600 – i powinniśmy dalej iść tą drogą. Kwestia skutecznego dochodzenia należności rozstrzyga często o „być albo nie być” przedsiębiorcy.
