Bolesny spadek Polski w rankingu. Jesteśmy najsłabsi od dekady

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Opracowanie:
Polska zanotowała w 2024 roku najgorszy od 12 lat rezultat w badaniach nad percepcją korupcji – wynika z corocznego raportu Transparency International. Polska uzyskała 53 na 100 punktów, gdzie zero oznacza największą korupcję, a 100 – najmniejszą. To o punkt mniej niż w 2023 r.
Polska zanotowała w 2024 roku najgorszy od 12 lat rezultat w badaniach nad percepcją korupcji – wynika z corocznego raportu Transparency International. Polska uzyskała 53 na 100 punktów, gdzie zero oznacza największą korupcję, a 100 – najmniejszą. To o punkt mniej niż w 2023 r. Pixabay
W 2024 roku Polska osiągnęła najsłabszy od 12 lat wynik w badaniach dotyczących percepcji korupcji, jak wynika z najnowszego raportu Transparency International. Polska zdobyła 53 punkty na 100 możliwych, gdzie zero oznacza największy poziom korupcji, a 100 najmniejszy. To wynik o jeden punkt gorszy niż w roku 2023.

Spis treści

Indeks Percepcji Korupcji i jego znaczenie

Indeks Percepcji Korupcji (CPI) to narzędzie, które ocenia poziom korupcji w sektorze publicznym w oczach ekspertów i przedsiębiorców w danym kraju. Nie bierze on pod uwagę opinii publicznej, co czyni go bardziej obiektywnym i skupionym na profesjonalnej ocenie sytuacji.

Od 2015 roku, kiedy Polska uzyskała 63 punkty, jej pozycja w rankingu systematycznie się pogarsza. W najnowszym raporcie nasz kraj spadł na 53. miejsce spośród 180 analizowanych państw, co oznacza spadek z 47. pozycji zajmowanej w 2023 roku.

Globalna perspektywa korupcji

W rankingu Transparency International, kraje takie jak Dania, Finlandia, Singapur, Nowa Zelandia i Luksemburg uzyskały najwyższe noty, odpowiednio 90, 88, 84, 83 i 83 punkty, co świadczy o ich niskim poziomie korupcji. Z drugiej strony, Sudan Południowy, Somalia, Wenezuela, Syria i Jemen znalazły się na końcu listy z wynikami odpowiednio 8, 9, 10, 12 i 13 punktów.

Raport zwraca uwagę na spadek średniego wskaźnika CPI dla krajów Unii Europejskiej i Europa Zachodniej, który w 2024 roku wyniósł 64 punkty. Szczególnie duże spadki odnotowały Niemcy (75) i Francja (67), a także kraje skandynawskie jak Norwegia (81) i Szwecja (80), co jest dla nich historycznie niskim wynikiem.

Problemy z praworządnością i korupcją

Autorzy raportu wskazują na załamanie praworządności w krajach takich jak Słowacja (49), Malta (46) oraz Węgry (41). Spośród 31 państw europejskich uwzględnionych w raporcie, tylko sześć poprawiło swoje wyniki, podczas gdy 19 pogorszyło je w porównaniu z rokiem 2023.

Raport szczególnie podkreśla wpływ korupcji na globalne działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Przykładem jest defraudacja i niewłaściwe wykorzystanie funduszy przeznaczonych na ten cel, co dotyczy krajów takich jak Indie (38), Kolumbia (39) czy Egipt (30).

Wpływ korupcji na działania klimatyczne

– Rządy i organizacje muszą zintegrować środki antykorupcyjne z działaniami na rzecz klimatu, aby zabezpieczyć finansowanie i przywrócić zaufanie do inicjatyw klimatycznych – podkreśla Maira Martini, dyrektorka generalna Transparency International.

Raport wskazuje, że korupcja osłabia egzekwowanie przepisów ochrony środowiska, co prowadzi do osłabienia nadzoru regulacyjnego. Szacuje się, że przestępcza działalność na szkodę środowiska generuje roczne zyski w przedziale od 82 do 238 milionów dolarów.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu