Gdańsk: Samorządowcy zarzucają Orlenowi manipulowanie marżami na cenach paliw. Co na to spółka?
O godzinie 12:00 w Gdańsku odbył się briefing prasowy Ruchu Samorządowego TAK!. Działacze zarzucali Orlenowi manipulacje i okradanie samorządów. Według ich obliczeń wiele miast straciło setki tysięcy złotych. Zapowiedzieli złożenie wniosku do NIK oraz domagają się wyjaśnień ze strony Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych.
- Dzisiaj w wielu miejscowościach Polski Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski organizuje konferencje prasowe na temat cudu na stacjach benzynowych Orlenu i Lotosu - mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Mamy okres Świąt Bożego Narodzenia, cuda się zdarzają. Taki cud tutaj na tej stacji między innymi, która stoi za nami, a w dodatku została ona wchłonięta - według nas bezprawnie - przez grupę Orlen - dodał samorządowiec.
Piotr Adamowicz, poseł Koalicji Obywatelskiej działania Orlenu nazywa manipulacją.
- Manipulowanie marżami po to, żeby sprzedać, że podwyżek w Polsce cen paliwa po wzroście VAT-u nie będzie. W przyszłym tygodniu zbiera się po przerwie sejm - mówił Piotr Adamowicz. - Zapowiadam wniosek o rozszerzenie porządku obrad o wyjaśnienie Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych - co się działo z marżami, jaki wpływ marże miały na życie przeciętnego mieszkańca. W dodatku wraz z Jackiem Karnowskim składamy wniosek do prezeza Najwyższej Izby Kontroli - Mariana Banasia, o przeprowadzenie doraźnej kontroli tego, co działo się z cenami paliw w Polsce w ostatnich miesiącach i wpływu na gospodarkę i życie Polaków - dodał polityk.
W międzyczasie odbyła się konferencja prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka
- Opozycja nie może pogodzić się z tym, że nie przełożyliśmy VAT-u na cenę paliw, że pomogliśmy Polakom, że stabilizujemy sytuację - mówił na wtorkowym briefingu pasowym prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Wskazał, że od 5 lat jego zespół buduje multienergetyczny koncern.
– Od tego czasu tłumaczę wszystkim, że budowa takiego koncernu polega przede wszystkim na stabilności w zakresie dostaw węglowodorów do Polski, jak i również stabilności cenowej w naszym kraju – mówił Daniel Obajtek. - I to nie tylko słowa. Po 5 latach widzimy, że udaje nam się to realizować – dodał.
Szef Orlenu mówił, że w ostatnich latach zdywersyfikowano dostawy ropy, nie tylko do Polski, ale do regionu, a na koniec stycznia uzyskamy 90 procent dywersyfikacji ropy.
- Zdywersyfikowaliśmy dostawy gazu do Polski. Odcinamy się całkowicie od gospodarki rosyjskiej. I to nie na skutek wojny, robiliśmy to również zdecydowanie wcześniej. Nie byliśmy po prostu naiwni – mówił prezes PKN Orlen.
Daniel Obajtek: Podczas rządów Tuska sprzedano 1000 spółek
Szef Orlenu odniósł się również do zarzutów opozycji, jakoby sprzedając 30 procent udziałów Rafinerii Gdańskiej firmie Saudi Aramco, powstało ryzyko niekontrolowanego zbycia tych udziałów.
- Podczas rządów Donalda Tuska sprzedano 1000 spółek za ponad 50 miliardów złotych, czyli odpowiednik dzisiejszego rocznego zysku operacyjnego PKN Orlen. (…) Jesteśmy obecnie największą spółką w regionie, a ocena fuzji nie należy do polityków, tylko do akcjonariuszy, których niemal 100 procent obecnych na walnym zgromadzeniu poparło połączenie - mówił Daniel Obajtek.
