Które zawody odczuwają braki kadrowe? Tutaj pracują Ukraińcy
Polska gospodarka odbudowuje się po negatywnych skutkach pandemii. Wiele zawodów i profesji odczuwa braki kadrowe, a trudności z obsadzeniem wolnych miejsc pracy pojawiają się na licznych stanowiskach. To m.in.:
- logistyka,
- produkcja,
- budownictwo,
- medycyna,
- gastronomia,
- hotelarstwo.
- Szansy na znalezienie zatrudnienia obywatele Ukrainy mogą upatrywać szczególnie w zawodach deficytowych na polskim rynku. Są to zawody, w których zapotrzebowanie na pracowników jest największe, ale podaż pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje jest niewielka. Coraz powszechniejsze zatrudnianie cudzoziemców na polskim rynku pracy dotychczas nie zaspokajało rosnących potrzeb organizacji - czytamy w raporcie „Polski rynek pracy w 2022 roku a wojna na Ukrainie” przygotowanym przez HRK.
Braki kadrowe odczuwają m.in. branże:
- budowlana,
- produkcyjna,
- medyczno-opiekuńcza,
- samochodowa,
- spożywczo-gastronomiczna.
- Osoby z Ukrainy, które znają język angielski będą miały dużo więcej możliwości znalezienia pracy w Polsce. Spora część międzynarodowych korporacji, gdzie językiem komunikacji jest angielski nie będzie wymagała umiejętności posługiwania się językiem polskim, również nie będzie tego wymogu w firmach produkcyjnych, gdzie już wcześniej zatrudniani byli obcokrajowcy i cała infrastruktura jest do tego dostosowana - tłumaczy Anna Wygaś Regional Manager HRK Katowice.
Stanowiska specjalistyczne czekają na Ukraińców. Dużym atutem jest znajomość języka angielskiego
Obywatele Ukrainy maja szanse nie tylko na znalezienie zatrudnienia w zawodach deficytowych. Osoby przyjezdne zza wschodniej granicy posiadają także swoje unikalne kompetencje, doświadczenia zawodowe i mocne strony.
- Ukraińcy pracujący w Polsce najczęściej zatrudniają się na stanowiskach fizycznych, odpowiadając za procesy dziejące się na magazynach i w centrach dystrybucyjnych. Często jest to łatwo dostępne zatrudnienie, ponieważ w Polsce brakuje pracowników fizycznych. Bardzo często firmy decydują się na zatrudnienie Ukraińców na stanowiskach Spedytorów Międzynarodowych - tłumaczy Marika Stasinowska, Executive Manager HRK Procurement and Logistics.
Jak dodaje, branża jest otwarta na zatrudnianie większej liczby Ukraińców w Polsce, a firmy logistyczne liczą na zapełnienie wakatów i pozyskaniu pracowników. Ukraińców coraz częściej możemy spotkać na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich w obszarze łańcucha dostaw.
Jak się okazuje, także obywatelki Ukrainy, jeśli tylko będą chciały - bez problemów powinny znaleźć zatrudnienie w Polsce. Osoby nie znające języka angielskiego znajdą pracę m.in. w gastronomii czy hotelarstwie. Ci, którzy jednak język ten znają i posiadają odpowiednie kompetencje - mogą znaleźć zatrudnienie na stanowiskach średniego i wyższego szczebla w międzynarodowych firmach. Tych zaś w Polsce nie brakuje.
