Jak dorobić do etatu? Oto sprawdzone sposoby na dodatkowy zarobek. Tak Polacy dorabiają do pensji. Wiesz, jak rozliczyć dodatkowe przychody?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Dorabianie do pensji jest możliwe na wiele sposobów! Nasza lista nie wyczerpuje wszystkich. Zebraliśmy je na podstawie obserwacji społecznych i ogłoszeń w lokalnych serwisach. Myślisz o dorobieniu do etatu? Zainspiruj się!
Dorabianie do pensji jest możliwe na wiele sposobów! Nasza lista nie wyczerpuje wszystkich. Zebraliśmy je na podstawie obserwacji społecznych i ogłoszeń w lokalnych serwisach. Myślisz o dorobieniu do etatu? Zainspiruj się! 123rf.com
Jak dorobić do etatu? To pytanie coraz częściej pojawia się w rozmowach, ale także w wynikach wyszukiwania w internecie. Drożyzna, którą obserwujemy od miesięcy, nie tylko skłania Polaków do oszczędzania, planowania budżetu domowego, analizowania wydatków, ale także do inwestowania i szukania sposobów na zwiększenie dochodu poprzez dodatkowe zajęcia. Jak Polacy dorabiają do etatu? Zainspiruj się i sprawdź, czy sam możesz wykorzystać, któryś z pomysłów.

Dorabianie do pensji – zobacz, jak Polacy dorabiają do etatu

Przygotowaliśmy listę pomysłów na zarabianie dodatkowych pieniędzy. Większość z nich to prace, które możesz z łatwością wykonywać w wolnym czasie. Niektóre z proponownych sposobów nie wymagają nawet wychodzenia z domu! Inne pomogą wykorzystać te umiejętności i talenty, których, na co dzień nie wykorzystujesz w swojej regularnej pracy.

Dorabianie do etatu przez Polaków. Dlaczego szukamy dodatkowych źródeł dochodu?

Pandemia, a potem inflacja, i rosnące ceny usług sprawiły, że szukamy możliwości zwiększenia zarobków. Dorobienia do budżetu domowego lub zdobycia zabezpieczenia finansowego na przyszłość.

To właśnie okres izolacji i obostrzeń spowodowanych Covid-19 pokazał nam, nie tylko, że praca z siedziby firmy nie musi być jedynym modelem wykonywania obowiązków, ale także zmusił do refleksji nad rozwojem kompetencji lub przebranżowieniem się oraz poszukiwania alternatywnych form przetrwania.

Z badań przeprowadzonych przez Pracuj.pl w latach 2020-2021, wynika, że jedna trzecia zatrudnionych Polaków realizuje dodatkowe zlecenia „po godzinach”, a co czwarty – wykonuje prace tymczasowe i sezonowe. Ponadto blisko połowa Polaków jest otwarta na propozycje pracy w 100 proc. zdalnej.

Obecnie na zainteresowanie Polaków zwiększeniem zarobków, czy poprzez zmianę pracy, czy też dorabianie do etatu, najbardziej wpływają doskwierające od miesięcy rosnące ceny usług i towarów.

Jak ewidencjonować i rozliczać dodatkowy dochód?

Zarobki uzyskane poza pracą na etacie należy ewidencjonować, aby móc je rozliczyć w corocznym zeznaniu PIT, chociaż nie każdy dodatkowy dochód podlega podatkowi (np. alimenty na dziecko do 25 roku życia — nie jest to jednak forma zarobku, więc o tym mówić nie będziemy).

Dodatkową pracę możemy wykonywać w oparciu o:

  • umowę o pracę (kolejny etat lub jego część),
  • umowę o dzieło,
  • umowę zlecenie,
  • działalność nierejestrowaną,
  • jednoosobową działalność gospodarczą,
  • sprzedaż okazjonalną.

W rozliczeniu PIT, poza dochodem osiągniętym z tytułu pracy na etacie, należy podać także dochody uzyskane np. w wyniku prowadzonej działalności nierejestrowanej, która jest częstą formą ewidencjonowania działalności dodatkowej, zanim zdecydujemy się na założenie własnej firmy.

Działalność nierejestrowa (nierejestrowana lub nieewidencjonowana) to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych. Taka działalność nie wymaga rejestracji firmy.

W zeznaniu PIT przychody uzyskane z działalności nierejestrowanej wpisujemy, jako „Przychód z innych źródeł”.

Należy pamiętać, że działalność nierejestrowana pozwala na sprzedaż towarów lub wykonywanie usług do określonej kwoty. Jeżeli, w jakimkolwiek miesiącu uzyskamy z tytułu tej działalności przychód powyżej 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2022 będzie to limit do 1505 zł), jesteśmy zobowiązani do założenia firmy w ciągu 7 dni od dnia uzyskania przychodu.

Myślisz o dorabianiu do etatu? Chcesz sprawdzić, czy Twój pomysł na biznes przyciągnie klientów? Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź, jak Polacy dorabiają po godzinach oraz, w jaki sposób należy rozliczać uzyskane dochody.

Jak zdobyć dodatkowe pieniądze?

Kreatywności i zaradności Polakom nie można odmówić. W trudnych czasach staramy się docenić, wykorzystać wszelkie możliwości na zwiększenie zasobności portfela, zbudowanie poduszki finansowej, spokojniejszy sen i zapewnienie bezpieczeństwa sobie i bliskim. Oprócz podejmowania dodatkowych prac poza etatem chętnie inwestujemy nawet drobne oszczędności.

Zobacz jak, można pomnożyć swoje oszczędności:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu