Budżet domowy. Jak planować i zapanować nad wydatkami? Zasady i sposoby - warto z nich skorzystać, aby zaoszczędzić

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Do stałych miesięcznych wydatków możemy zaliczyć m.in. wydatki na telefon.
Do stałych miesięcznych wydatków możemy zaliczyć m.in. wydatki na telefon. Wojciech Gadomski / Polskapresse
Inflacja powoduje, że za te same pieniądze możemy kupić znacznie mniej, niż wcześniej. Budżet gospodarstwa domowego w takim wypadku może okazać się niezrównoważony, a koszty - mogą przekroczyć dochody. Jak tego uniknąć i nauczyć się kontrolować, co kupujemy? Podajemy kilka zasad i sposobów. Oszczędne gospodarowanie finansami nie jest trudne, a zakupy spożywcze nie muszą kosztować astronomicznych pieniędzy.

Jak oszczędzać? Te rzeczy pomagają w oszczędzaniu

Warto pamiętać, że kluczową umiejętnością w oszczędzaniu jest wiedza o tym, co, kiedy i z jaką częstotliwością kupujemy.

Każdy z nas zna swoje miesięczne dochody. Gdy przyglądamy się wydatkom, pomocne mogą się okazać dane z banku w ramach prowadzonego konta osobistego. Pozwala nam to zasięgnąć do historii i zorientować się na co w każdym miesiącu przeznaczamy określoną kwotę pieniędzy.

Następnym krokiem będzie skonstruowanie miesięcznego planu przychodów i rozchodów. W ten sposób z góry możemy podzielić na odpowiednie kategorie kwotę, którą co miesiąc otrzymujemy na życie.

Możemy również we własnym zakresie zbierać paragony i zapisywać wydatki np. w zeszycie. To rozwiązanie może okazać się jednak nieporęczne, zwłaszcza że są to dodatkowe obowiązki, o których trzeba pamiętać.

Jak nie przekroczyć miesięcznego budżetu? Trzeba wyznaczyć sobie limit i kategorie wydatków

W pierwszej kategorii powinny znaleźć się wydatki stałe, jakie jak czynsz za mieszkanie lub opłaty za gaz i prąd. Za nie trzeba zawsze zapłacić. Co miesiąc jest to podobna kwota. Pozwoli nam to określić jakimi kwotami dysponujemy na jedzenie, ubrania i niezbędne środki czystości.

Kolejną kategorią wydatków są wydatki na żywność. Ta w ostatnich czasach mocno zdrożała, ale jeżeli wyznaczymy sobie limit wydatków i będziemy go na bieżąco monitorować - z czasem nabierzemy wyczucia, jakie produkty można zamienić tańszymi zamiennikami bez uszczerbku na jakości oraz kiedy przepłacamy. Niestety do tego potrzebne jest doświadczenie, śledzenie cen oraz uczenie się metodą prób i błędów.

Zaplanowanie konkretnych przedmiotów do kupna oraz robienie zakupów wg listy może powstrzymać nas dodatkowo przed decydowaniem się na rzeczy niepotrzebne. Rzeczy, których potem nie używamy najczęściej kupujemy pod wpływem chwilowego impulsu.

Proste wzory do domowego budżetu możemy znaleźć w internecie. Wydatki warto podzielić na:

  • wydatki stałe wynikające z podpisanych umów i innych zobowiązań, opłaty,
  • wydatki na żywność,
  • ubrania,
  • rozrywkę,
  • środki czystości,
  • wydatki, gdy coś się niespodziewanie zepsuje,
  • wydatki na doposażanie domu,
  • transport (bilety na autobusy / pociągi, paliwo).

Każdy z nas może dodawać swoje własne kategorie. Wydatki każdej osoby będą się między sobą różnić. Osobną kategorią mogą być np. wydatki na dziecko. Ważne jest jednak, aby w każdej z nich ustalać górny limit wydatków, którego nie przekroczymy i uczyć się codziennego rezygnowania z impulsywnych zakupów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu