Gotówka w Polsce musi mieć zapewnioną ochronę
– Podpisujemy ten manifest ponieważ obywatele coraz mocniej doświadczają tego, że gotówką płaci się coraz trudniej – tłumaczy w rozmowie z portalem strefabiznesu.pl Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich, Koalicja dla Gotówki. – 12 różnych organizacji powołuje do życia „Koalicję dla Gotówki” – dodaje i podkreśla, że gotówka w Polsce jest jak najbardziej zagrożona.
– Obywatele i konsumenci zgłaszają do nas sytuacje w których nie mogą zapłacić gotówką, że nie mogą z bankomatu wypłacić określonej kwoty, że w sklepach nie wydaje się reszty, a nawet w niektórych urzędach nie ma możliwości dokonywania płatności przy użyciu gotówki – wymienia.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

Górski podkreśla, że „problemów jest sporo”, a zarazem dodaje, że fizyczny pieniądz daje nam wybór. Po drugie zaznacza, że jest to dobro wspólne o które „powinniśmy się troszczyć. Na koniec wskazuje na bezpieczeństwo, które zapewnia gotówka.
– Sytuacja z koroanwirusem czy sytuacja związana z wojną na Ukrainie pokazały, że to bezpieczeństwo jest dla nas niezwykle ważne. W tych dw och przypadkach Polacy szturmem ruszyli do bankomatów i wypłacili ogromne ilości gotówki, rozsądnie przewidując, że ta gotówka w domu jest potrzebna – mówi. – Stąd potrzeba ochrony gotówki – dodaje.
Górski wskazuje na trzy główne argumenty. Po pierwsze jest to uniknięcie inwigilacji. – Kontrola rządowa dzisiaj jest wszechpotężna, a ludzie potrzebują te prywatności. Jako drugi argument wskazuje na ochronę przed wykluczeniem finansowym obywateli. – Gotówka jest inkluzywna, włączająca, głównie osoby starsze, które są wykluczone technologicznie – tłumaczy.
Jako ostatni argument podaje kontrolę wydatków. – Jak płacimy kartą, czy blikiem łatwiej ulec emocjom i wydawać pieniądze bez opamiętania, a gotówka pozwala kontrolować tę sytuację – wyjaśnia.
Z kolei Aleksander Pawlak, prezes Tavex w rozmowie ze Strefą Biznesu wskazuje na „rosnące trendy, zwłaszcza legislacyjne wymierzone przeciwko gotówce”. Jako przykład podaje limit płatności pomiędzy przedsiębiorcami oraz propozycje ze strony Unii europejskiej dotyczące limitów płatności dokonywanych przez osoby fizyczne oraz zaostrzone regulacje dotyczące od jakiego poziomu płatności gotówkowej należy się identyfikować, czyli te które są rejestrowane i zgłaszane.
– To wszystko zniechęca konsumentów do gotówki, co doprowadza do tego, że staje się ona coraz mniej dostępna i coraz droższa – alarmuje. – Chcemy temu przeciwdziałać, zależy nam na tym, żeby gotówka pozostała dostępna i żeby każdy mógł płacić zgodnie ze swoimi preferencjami – wylicza Pawlak.
12 podpisów pod manifestem
Działania „Koalicji dla gotówki” skierowane są do decydentów: do polityków, urzędników, a także do Narodowego Banku Polskiego. – Przede wszystkim domagamy się kontroli urzędów publicznych w których odmawia się płacenia gotówką – mówi i dodaje, że jest to sprzeczne z prawem.
Ponadto podkreśla, że obywatele i konsumenci powinni posiadać pełne informacje na temat kosztów płatności bezgotówkowych. – Dzisiaj te koszty pobierają różne podmioty, ale jednocześnie nie wiemy, gdzie trafiają te środki, ta prowizja – zaznacza.
– Z naszych analiz wynika, że najwięcej zarabiają, z chciwości, banki – podkreśla. – Banki dążą do tego, żeby zlikwidować gotówkę. Domagamy się również, aby NBP wydatkował więcej środków na kampanie społeczne i edukacyjne, które by mówiły o zagrożeniach związanych z płatnościami bezgotówkowymi. Do tego chcemy wyboru dla Polaków – podsumowuje.
– Mamy w swojej naturze, w swoim DNA promowanie gotówki i płatności gotówkowych. Uważamy, że jest to element wolności gospodarczej, element wolności każdego człowieka, żeby mógł płacić w taki sposób, w jaki preferuje. Dlatego podpisaliśmy manifest – wyjaśnia Pawlak.
– Z naszej perspektywy podpisanie tego manifestu jest podkreśleniem znaczenia gotówki i tego, że nie powinno się jej rugować – wyjaśnia. – Ewentualny spadek udziału gotówki w płatnościach powinien być decyzją klientów i konsumentów, a nie pewnym, forsowanym regulacyjnym trendem, który właśnie obserwujemy – dodaje.
Kto podpisał manifest?
Alfred Bujara, Przewodniczący, Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”
Jaromir Ćwikła, Dyrektor ds. Prawnych, Polskie Towarzystwo Gospodarcze
Rafał Górski, Prezes Zarządu, Instytut Spraw Obywatelskich
Konrad Hennig, Dyrektor Programowy, Forum Prawo dla Rozwoju
Mariusz Ławnik, Ekspert, Obywatelski Akcelerator Innowacji
Michał Możdżeń, Członek Zarządu, Polska Sieć Ekonomii
Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu, Tavex Sp. z o.o.
Ilona Pietrzak, Prezes Zarządu, ESG PRO Sp. z o.o.
Jakub Rutkowski, Prezes Zarządu, Fundacja Instytut Libertatis
Sebastian Stodolak, Wiceprezes Zarządu, Warsaw Enterprise Institute
Arkadiusz Szcześniak, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu
Aleksandra Wróbel, Ekspert, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców