Czy Unia Europejska wycofa gotówkę? Polacy mówią stanowcze „nie”

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Polska jest krajem, w którym mocno rozwinięte są płatności bezgotówkowe. Mimo tego coraz chętniej sięgamy po fizyczny pieniądz. W 2024 roku 39 proc. Polaków wskazało gotówkę jako preferowaną formę płatności w lokalach handlowo-usługowych. Natomiast płatności bezgotówkowe utrzymały stabilny poziom 49 proc. Wraca temat stopniowego wycofywania fizycznego pieniądza. Pierwsze zmiany planowane są już za dwa lata.

Spis treści

Polacy przywiązani do gotówki

Z badania firmy Tavex, dealera metali szlachetnych, który oferuje również usługi wymiany walut oraz płatnicze, wynika, że 39 proc. ankietowanych Polaków wybiera gotówkę jako preferowaną formę płatności, dokonując zakupu w lokalach handlowo-usługowych. Fizyczny pieniądz jest obecny w każdej grupie wiekowej. Najchętniej korzystają z niej osoby w wieku 55-64 lata (53 proc.), 65+ (46 proc.) oraz 25-34 lata (41 proc.).

Z kolei wśród młodszych Polaków (18-24 lata) w 2024 roku, co czwarty badany wskazał fizyczny pieniądz jako główny środek płatniczy.

Coraz więcej regulacji uderza w gotówkę, jak limity płatności między przedsiębiorcami, unijne propozycje ograniczeń dla transakcji osób fizycznych czy zaostrzone przepisy dotyczące identyfikacji płatności. To zniechęca konsumentów, a gotówka staje się coraz mniej dostępna i droższa – zauważa Aleksander Pawlak, prezes Tavex.

– Gotówka daje nam niezależność – nie wymaga internetu, naładowanego telefonu ani aktualizacji aplikacji. Jest zawsze dostępna i szczególnie ważna dla osób starszych, które mogą mieć trudności z nowoczesnymi technologiami. Co więcej, gotówka to kluczowy element infrastruktury płatniczej kraju, chroniący przed cyberzagrożeniami i nagłymi decyzjami organizacji kartowych, jak podwyżki prowizji – dodaje.

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Opinia24 na zlecenie firmy Tavex, prawie 80 proc. Polaków ma w portfelu fizyczny pieniądz. Na co dzień, najwięcej ankietowanych nosi ze sobą powyżej 100 zł (27 proc.) lub sumę w przedziale 51-100 zł (20 proc.).

Ograniczenie płatności gotówkowych w Unii Europejskiej

W 2027 roku Unia Europejska planuje wprowadzenie nowych przepisów dotyczących ograniczenia płatności gotówkowych. W ramach dyrektywy dotyczącej przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, planowane jest wprowadzenie zakazu płatności gotówkowych powyżej 10 tys. euro.

Wiele krajów członkowskich Unii Europejskiej już posiada szczegółowe przepisy dotyczące ewidencjonowania i rejestrowania transakcji powyżej określonej kwoty. W Polsce limit ten wynosi 15 tysięcy euro. Dzięki temu, odpowiednie urzędy mają pełną informację o transakcjach powyżej tej kwoty. Jak zauważono w przesłanym komunikacie, wprowadzenie ograniczeń w płatnościach gotówkowych może spowodować, że takie transakcje będą realizowane poza granicami Unii Europejskiej lub w szarej strefie, co utrudni nad nimi kontrolę.

– Mniej transakcji gotówkowych to nic innego jak mniej gotówki w obrocie i potencjalne stworzenie problemów z infrastrukturą do jej obsługi. Szkodzimy sobie takim działaniem także dlatego, że bez gotówki łatwiej uargumentować chociażby wzrost opłat – tłumaczy Pawlak. – Płatności gotówkowe należy również rozpatrywać w kontekście patriotyzmu gospodarczego. Polega on na tym, że koszty płatności gotówkowych przekładają się na przychód w Polsce, podczas gdy płatności elektroniczne (np. kartowe) zasilają budżety zagranicznych firm – dodaje.

Polacy zapytani o to, czy likwidacja gotówki jest dobrym pomysłem, w 87 proc. odpowiedzieli, że: nie, jest to niekorzystny ruch dla gospodarki i bezpieczeństwa konsumentów.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu