"Uwaga, aktualizacja z naszego Centrum Prognoz Heliofizycznych! Burza geomagnetyczna osiągnęła poziom G4 w pięciostopniowej skali. Mogą wystąpić problemy z sieciami energetycznymi. Możliwe problemy ze śledzeniem satelitów na orbicie Ziemi. Zorze polarne mogą wystąpić na całym obszarze Polski" - brzmi komunikat CBK PAN opublikowany w niedzielę wieczorem w mediach społecznościowych.
Kilka godzin wcześniej Centrum poinformowało, że ostatniej nocy nad polskim wybrzeżem i północą kraju można było zaobserwować zorze polarne, co spowodowane było rozbłyskiem klasy X1.2.
Zorza na północy Polski
"Koronalny wyrzut masy (CME) dotarł do nas w nocy, jest wyjątkowo szybki i skierowany w naszą stronę. Rozbłysk miał miejsce w nocy z 22 na 23 marca, około 1 nad ranem UTC, 23.03.2024. Według prognoz NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration, amerykańska agencja rządowa ds. Badań Oceanów i Atmosfery - PAP), CME miał dotrzeć 24 marca wieczorem i spowodować burze geomagnetyczną, która miałaby trwać do 25 marca. Obecnie mamy burze kategorii G2 i zorze na północy Polski" - komentowała w niedzielę rano Helena Ciechowska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych CBK PAN.
Koronalny wyrzut masy (ang. CME - coronal mass ejection) jest to wielki, często kilkakrotnie większy od Ziemi, silnie namagnesowany obłok plazmy, przyspieszany w obszarze korony słonecznej i z dużą prędkością wyrzucany w przestrzeń międzyplanetarną. Jest to jeden z najważniejszych czynników kształtujących pogodę kosmiczną.
Malowniczy taniec kolorów na nocnym niebie
W związku z burzą geomagnetyczną na niebie nad całym obszarem Polski dało się zaobserwować piękne, malownicze zorze polarne. W internecie pojawiło się wiele zdjęć tego fascynującego zjawiska.
Poniżej imponujące fotografie nocnego nieba w okolicach Gdańska Sobieszewo, ostoi spokoju i dzikiej przyrody.
Wyraźne, żywe kolory odbijające się w tafli Jeziora Lubowidzkiego (woj. pomorskie).
Tak wyglądało niebo znad morskiej linii brzegowej w Rewie:
I kolejne bogate w żywe kolory zdjęcie z Rewy:
Zorza polarna została zaobserwowana nawet na Mazowszu.
Pod jednym ze wpisów na oficjalnym profilu miasta Gdyni czytamy, że na obserwacje zórz można jechać do Norwegii, ale "mam Norwegię w domu".
Delikatne światła zorzy polarnej udało się też uchwycić w okolicy Leżajska.
A tak wyglądało niebo na Suwalszczyźnie:
Źródło:
