Ceny internetu w górę? UE chce nałożyć dodatkowe opłaty na dostawców. Sprawdzamy aktualne ceny w Polsce

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Ceny internetu w Polsce nie wzrosły tak drastycznie, jak usługi w innych sektorach.
Ceny internetu w Polsce nie wzrosły tak drastycznie, jak usługi w innych sektorach. 123rf.com/peshkov
Już niedługo w całej Unii Europejskiej możliwe są wzrosty cen usług internetowych. Szefowie Wspólnoty chcą, aby dostawcy usług internetowych mieli swój udział w utrzymaniu i rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej. Czy będą podwyżki cen internetu? Jak wyglądają one obecnie?

Spis treści

Unijne zmiany w usługach internetowych

W Unii Europejskiej trwają prace nad przygotowaniem nowej opłaty sieciowej, która zakłada, że dostawcy treści internetowych mieliby dokonywać opłaty na rzeczy operatorów telekomunikacyjnych. Sending Party PAys (SPP) ma sprawić, że dostawcy usług online, którzy sami generują duże obciążenia sieci, będą dokładać się do jej modernizacji.

Ta propozycja to nie tylko taka sobie opłata, jakich wiele w naszym świecie. Może to być źródłem naprawdę dużej zmiany na rynku internetowym i wpływać na wszystkich nas.

– Jeśli takie prawo wejdzie w życie, możemy się spodziewać wielu niekorzystnych rozwiązań dla konsumentów i dla samych obywateli, czyli dla każdego z nas. Nie chciałabym sprowadzać tej dyskusji tylko do gry pomiędzy wielkimi operatorami, ponieważ chodzi tutaj o szerszą dyskusję na temat dostępu do sieci, zasad tej dostępności, ale też jej neutralności – mówi w rozmowie z Newseria Biznes Agnieszka Plencler, prezeska Forum Konsumentów.

Opłata uderzy w konkurencyjność i klientów

Obawy dotyczące tej zmiany są zasadne. Łatwo jest sobie wyobrazić, że duży dostawca na własną rękę zadba o infrastrukturę i nie będzie przerzucał kosztów na swoich klientów. A co z mniejszymi dostawcami? Najprawdopodobniej to oni będą musieli podnieść ceny usług, aby nie tracić na SPP. To może prowadzić nawet do ograniczenia w dostępności usług internetowych w mniejszych miejscowościach. Zaburzenie konkurencji i wzrosty cen u niektórych operatorów to już naprawdę realny scenariusz.

Podobne rozwiązanie dotychczas zostało wprowadzone jedynie w Korei Południowej, jednak tam nie przyniosło żadnych korzystnych rezultatów.

– Analizy między innymi BEUC, organizacji zrzeszającej różne organizacje konsumenckie, jasno pokazują, że absolutnie niczego pozytywnego to nie przyniosło. Przykład ten pokazuje wzrost cen, spadek jakości całego contentu i utrudniony dostęp. Ciężko mówić wtedy także o neutralności sieci, a to jest wartość nadrzędna – dodaje Agnieszka Plencer.

Aktualne ceny internetu stacjonarnego w Polsce

Podwyżki cen internetu dotychczas nie były wyraźnie zauważalne. To zaskakuje, szczególnie biorąc pod uwagę nadal wysoką inflację i drożejące usługi w niemal każdym sektorze. Operatorzy detaliczni w Polsce zabezpieczają się na wypadek rosnącej inflacji i już gdy sięga ona więcej niż 3 procent, zastrzegają sobie prawo do podniesienia cen. Wzrosty jednak nie są wyraźne. Panwybierak.pl stworzył raport aktualnych cen internetu stacjonarnego u różnych operatorów:

  • Play – 300 Mb/s – 55 zł
  • Netia – 300 Mb/s – 50 zł
  • Orange – 300 Mb/s – 55 zł
  • Vectra – 300 Mb/s – 60 zł
  • multiMedia – 300 Mb/s – 55 zł
  • T-Mobile – 600 Mb/s – 90 zł
  • JMDI – 600 Mb/s – 55 zł

Już 35 proc. Polaków korzysta z internetu światłowodowego, a z roku na rok ten odsetek rośnie. Korzystanie z internetu deklaruje już 90 proc. z nas, a codziennie używa go siedmiu na dziesięciu Polaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu