Spis treści
Według danych platformy ClickMeeting zaprezentowanych przez serwis PAP MediaRoom, polscy rodzice nie tylko zajmują się edukacją swoich dzieci w zakresie cyberbezpieczeństwa, ale też chętnie sięgają po narzędzia kontrolne. Bardziej szczegółowe dane mogą jednak budzić niepokój. Dlaczego?
Kiedy dziecko dostaje pierwszy smartfon?
Jak wynika z informacji opublikowanych przez Orange, najwięcej dzieci otrzymuje telefon w okolicy 9-10 urodzin. Niektórzy rodzice nie czekają jednak tak długo i pierwszy smartfon trafia do dziecka już po pierwszych urodzinach. Eksperci zajmujący się bezpieczeństwem dzieci w sieci podkreślają, że to zbyt wcześnie i zalecają zwiększenie kontroli nad tym, co robią ich pociechy w sieci. Tym bardziej, że jak wynika z danych zebranych przez ClickMeeting, jedynie 48 proc. rodziców deklaruje, że za każdym razem dba o bezpieczeństwo online swoich dzieci.
– Nieletni swobodnie buszujący w sieci jest jak dziecko, które znajdzie się na środku drogi szybkiego ruchu – mówi Konrad Michalski, koordynator Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Odłącz się – Połącz się”.
Jak rodzice dbają o bezpieczeństwo dzieci w internecie?
Raport platformy ClickMeeting dostarcza niepokojących informacji. Według badania, jeśli rodzice robią coś w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa swoich dzieci w sieci, to jest to przede wszystkim edukacja. Przed zagrożeniami ostrzega dzieci 71 proc. rodziców.
Prawie połowa rodziców, bo 49 proc. śledzi działania swoich pociech w internecie. Jednocześnie tylko 54 proc. badanych uważa, że dzieci są odpowiednio uświadomione w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Jednym ze sposobów dbania o bezpieczeństwo dzieci jest niepublikowanie ich zdjęć w internecie – tego pilnuje się 41 proc. badanych. Kolejne odpowiedzi, które wskazywali rodzice w badaniu to używanie: programów do kontroli rodzicielskiej (34 proc.), zakazanie dzieciom publikacji własnych zdjęć i filmów w sieci (31 proc.), instalacja programów antywirusowych (29 proc.). Opcję „inne” zaznaczyło trzy procent ankietowanych.
Czy opiekunowie dbają o prywatność nieletnich w sieci?
Jak wynika z raportu, 43 proc. ankietowanych deklaruje, że robi to za każdym razem, a 48 proc. nie zawsze, ale się stara. Tylko siedem procent badanych przyznało się, że nie robi tego, bo nie wie w jaki sposób, a jeden procent, że nie robi tego, bo nie ma to dla nich znaczenia.
– Dla dzieci świat wirtualny to naturalny element ich rzeczywistości, w którym się wychowują, a rolą rodziców jest pokazać im, jak korzystać mądrze z Internetu i dbać o ich bezpieczeństwo w świecie online. Jako ClickMeeting przykładamy do tego ogromną uwagę, by każdy z naszych użytkowników, nawet ten najmłodszy był chroniony – mówi Martyna Grzegorczyk z ClickMeeting.
Dziecko online a jego zdrowie
Konrad Michalski podkreśla, że oprócz oczywistego aspektu dotyczącego bezpieczeństwa dziecka oraz informacji zgromadzonych na urządzeniu mobilnym, ważna jest też kwestia jego zdrowia.
– Nadużywanie i niewłaściwe wykorzystywanie urządzeń mobilnych przez dzieci może prowadzić do ogólnego zaburzenia rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego, oraz stwarza ryzyko rozwoju uzależnienia behawioralnego – podkreśla Michalski.
Jaka jest świadomość zagrożenia zainteresowanych?
Na koniec warto przytoczyć najbardziej zaskakujące wyniki badania ClckMeeting. Według raportu tylko 54 proc. badanych uważa, że ich dzieci są świadome zagrożeń w sieci, a 36 proc., że nie. Co istotne, 11 proc. respondentów wyznało, że nie wie, czy ich podopieczni zdają sobie sprawę z zagrożeń. Z kolei zgodnie z badaniem wielokrotnego wyboru 91 proc. pytanych powiedziało, że to rodzice są odpowiedzialni za uświadamianie dzieci w kwestii cyberbezpieczeństwa, ale już 74 proc. uznało, że taką wiedzę dzieci powinny uzyskać w szkole. Natomiast 14 proc. wskazało na rówieśników, a jeden procent respondentów odpowiedziało, że nie wie.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?