Internet będzie droższy w 2023 roku? Właściciele infrastruktury dostępowej zaczęli podnosić ceny

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Ceny Internetu w 2023 roku mogą znacznie wzrosnać.
Ceny Internetu w 2023 roku mogą znacznie wzrosnać. Mariakray/pixabay.com
Dotychczasowy wzrost cen związany z inflacją i drogą energią objął już prawie wszystkie produkty i usługi. Dużych zmian nie odczuli jeszcze odbiorcy Internetu, jednak wkrótce się to zmieni, gdyż podwyżki wprowadzają powoli dostawcy infrastruktury telekomutacyjnej. Firmy, które zapowiadają podniesienie cen, zapewniają jednocześnie, że po spadku inflacji znów będzie taniej.

Spis treści

Od kilku lat na polskim rynku telekomunikacyjnym obserwowane są spore zmiany. Jedną z kluczowych jest wyraźny podział na operatorów infrastrukturalnych, zapewniających dostęp do sieci oraz operatorów usługowych, czyli firm takich jak Netia, UPC czy Orange. Ostatnio ci pierwsi zaczęli podnosić telekomom ceny, co wkrótce może wiązać się z przeniesieniem kosztów na abonentów.

Ceny Internetu w 2023 roku

Zapowiadane podwyżki związane są z rosnącymi kosztami prowadzenia biznesu, a także wysoką inflacją. Jak informuje Rzeczpospolita, podniesienie cen za zapewnienie dostępu do infrastruktury to jednak dość skomplikowany proces. Operatorzy, którzy budowali sieć, wykorzystując do tego środki UE (program Polska Cyfrowa), na wprowadzenie podwyżek muszą uzyskać zgodę od Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Zezwolenie na to otrzymała już firma Fiberhost (Inea), oferująca dostęp do sieci szerokopasmowej na terenie całego kraju. Według informacji przekazanych przez „Rz” podwyżki zostały wprowadzone już w grudniu i wyniosły 10 proc. Operatorzy, którzy współpracują z tą firmą to m.in. UPC, Play, Vectra, T-mobile, Telenet i Fiber Media. Wniosek do UKE złożył również Orange Polska, lecz decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Kolejni operatorzy szykują się do podwyżek

Operatorzy detaliczni wzrost cen chcą przerzucać na wszystkich klientów. Orange Polska już w 2022 roku zaczął dodawać do nowych umów zapis, umożliwiający podniesienie cen, jeśli inflacja przekroczy próg 3 proc. Rozwiązania takie wykorzystuje także T-Mobile.

Informacje o planowanych podwyżkach mają być przekazywane klientom z wyprzedzeniem, które pozwoli zrezygnować z wykupionych usług bez uiszczania dodatkowych opłat. Jednoczenie firmy zapewniają, że po spadku inflacji ceny zostaną obniżone.

Ile kosztuje dostęp do sieci w Polsce?

Najwięcej, bo ponad 35 proc. Polaków korzysta z Internetu za pośrednictwem łącza światłowodowego. Światłowód wymaga co prawda specjalnej infrastruktury, ale w ramach m.in. Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa dostęp do szerokopasmowej sieci zyskuje coraz więcej miejscowości. Atrakcyjna cena i wyższa prędkość w porównaniu do tradycyjnego połączenia kablowego sprawiają, że jest to opcja coraz chętniej wybierana przez Polaków.

Ceny Internetu u największych operatorów prezentują się obecnie następująco:

  • Internet do 300 Mb/s - UPC (60 zł/mies.), Vectra (59,99 zł), Netia (60 zł), Inea (70 zł), Play (60 zł), Orange (69,99 zł),
  • Internet do 600 Mb/s - UPC (70 zł/mies.), Vectra (69,99 zł), Netia (70 zł), Inea (100 zł), Play (70 zł), Orange (79,99 zł),
  • Internet do 1 Gb/s - UPC (90 zł/mies.), Vectra (99,99 zł przy prędkości 1,2 Gb/s), Netia (80 zł), Inea (110 zł), Play (90 zł), Orange (99,99 zł).
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu