Spis treści
Dzięki szybkiemu Internetowi można bez problemu pracować, uczyć się i kontaktować z użytkownikami na całym świecie, mieszkają nawet z daleka od centrum miasta. To narzędzie dostarcza też rozrywkę na najwyższym poziomie i jest największym źródłem informacji.
Przyczynia się też do rozwoju społecznego. Każdy z nas powinien mieć stały i równy dostęp do wiedzy oraz możliwości, które daje stabilne łącze. Niestety na mapie Polski wciąż znajdziemy miejsca, w których brakuje dostępu do niezawodnej sieci.
Superszybki Internet w Twoim domu na wsi – dlaczego nie?
Jeszcze kilka lat temu powolny rozwój infrastruktury sprawiał, że mieszkańcy wsi i małych miasteczek znacznie później mogli korzystać z wielu innowacji technologicznych, w tym także z szybkiego Internetu.
Na szczęście powszechność stabilnego łącza na terenach wiejskich z roku na rok ulega znaczącej poprawie. Dzieje się tak za sprawą szybkiej rozbudowy sieci światłowodowych. Jak niegdyś gaz czy kanalizacja, do małych miasteczek i wsi dociera w drugiej kolejności, ale jednak dzieje się to coraz szybciej.
Oczywiście wciąż można jeszcze ratować się Internetem bezprzerwowym - dzięki rozwojowi technologii mobilnych potrafi on być również szybki i szerokopasmowy, a budowa sieci 5G i zapowiadana już następna generacja w połączeniu z nowoczesnymi urządzeniami mobilnymi daje także ogromne możliwości i jest w stanie zaspokoić nawet ponadprzeciętne potrzeby użytkowników. Problem jednak w opłatach - dostęp mobilny, zwłaszcza przy dużym zapotrzebowaniu na bajty jest dużo droższy niż w przypadku Internetu stacjonarnego.
Mobilny czy stacjonarny – jaki Internet wybrać mieszkając poza miastem?
Mieszkańcy wielu terenów pozamiejskich często stają przed wyborem między internetem stacjonarnym a mobilnym. Różnice pomiędzy tymi opcjami są zasadnicze.
Użytkownicy sieci stacjonarnych mogą z nich korzystać bez ograniczeń, natomiast w przypadku łącza mobilnego operator sieci komórkowej określa jego limit. Internet stacjonarny trafia do odbiorców za pomocą kabli, a dostęp do niego jest możliwy tylko w konkretnym miejscu, np. w domu lub w biurze.
Natomiast użytkownicy sieci mobilnej mogą korzystać z niej wszędzie tam, gdzie mają zasięg komórkowy – poprawne jego działanie uzależnione jest jednak m.in. od warunków pogodowych, liczby stacji bazowych oraz liczby użytkowników.
Wybór internetu poza miastem zależy od naszych oczekiwań oraz od dostępnej sieci w danej okolicy. Przed podjęciem decyzji należy także zwrócić uwagę na prędkość obu wariantów łącza internetowego. W ostatnich miesiącach obserwujemy spadek średniej szybkości transmisji danych komórkowych do 55,41 Mb/s.
W przypadku sieci stacjonarnej przeciętna prędkość pobierania danych jest coraz wyższa i obecnie wynosi 161,34 Mb/s. Wolne i niestabilne łącze często uniemożliwia oglądanie dobrej jakości filmów i seriali z platform streamingowych, skuteczną pracę, odrabianie zdalnie lekcji przez kilkoro dzieci naraz czy granie w gry online, szczególnie gdy inni domownicy również korzystają w tym momencie z Internetu.
Czy światłowód dostępny jest również na wsi?
Zapotrzebowanie na szybki Internet jest coraz większe, a liczba urządzeń domowych podłączonych do sieci będzie tylko wzrastać.
Sieci światłowodowe to obecnie jedna z najnowocześniejszych i najszybszych technologii, która odpowiada również na przyszłe cyfrowe potrzeby użytkowników. Wyróżnia ją także niezawodność i odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne. Brak dostępu do szybkiego internetu oznacza dla wielu osób wykluczenie cyfrowe. Na szczęście sieć światłowodowa staje się jeszcze bardziej powszechna, dostępna dla coraz większej liczby mieszkańców całej Polski.
- Niezawodne łącze umożliwia rozwój zawodowy i daje dostęp do szerokiej oferty edukacyjnej i rozrywkowej. Cyfryzacja odgrywa ogromną rolę w rozwoju małych miasteczek i terenów wiejskich, co dobrze widać w naszych raportach – mówi Grażyna Fedorowicz, Dyrektor Sprzedaży w NEXERZE.
Czy Internet przez światłowód jest dostępny wszędzie?
W jaki sposób wybrać Internet światłowodowy? Z kim się skontaktować w sprawie szybkiego dostępu do sieci?
W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy w danej miejscowości światłowód już funkcjonuje. Jeśli tak, to czy usługi z jego wykorzystaniem oferuje jeden lub kilku operatorów - bo to zwiększy możliwości wyboru.
Takie poszukiwania może ułatwić interaktywna mapa NEXERY, na której znajdują się szczegółowe informacje o tym, w których miejscach sieć światłowodowa jest już gotowa oraz gdzie dopiero powstaje.
Jeśli dany adres jest już w zasięgu sieci, na takiej mapie można również zobaczyć, którzy dostawcy internetu świadczą usługi w określonej lokalizacji.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?