Ceny mieszkań mocno w górę. W których miastach zapłacimy najwięcej?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Największy, 32-procentowy wzrost cen mieszkań odnotowano w Białymstoku
Największy, 32-procentowy wzrost cen mieszkań odnotowano w Białymstoku pawel dubiel / polska press
Osoby poszukujące własnego lokum muszą zmierzyć się z drożejącymi mieszkaniami. W 10 największych polskich miastach ceny za metr kwadratowy wzrosły średnio o 19 procent. Sporą niespodzianką jest lider zestawienia, przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Rosnący do niedawna popyt na mieszkania sprawiał, że ich wartość regularnie rosła. Jak informują analitycy PIE, "w 10 największych miastach w porównaniu do zeszłego roku cena 1 mkw. wzrosła średnio o 19 proc. na rynku pierwotnym oraz o 17 proc. na rynku wtórnym.

Rosną ceny mieszkań w Polsce

Co ciekawe, na szczycie rankingu znalazł się Białystok, gdzie odnotowano 32-procentowy wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym. Kolejne pozycje zajęły Szczecin (28 proc.), Zielona Góra (27 proc.) i Gdynia (27 proc).

Spośród wszystkich miast wyróżniają się przede wszystkim Białystok, Szczecin i Zielona Góra, które jako jedyne zanotowały ponad dwudziestoprocentowe wzrosty – zarówno pod względem transakcji na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym. Niższe od oczekiwanych wzrosty cen zanotowano w transakcjach na rynku wtórnym w Warszawie (wzrost zaledwie o 5 proc.) oraz w Poznaniu (8 proc.) - przekazał PIE.

Zdaniem analityków tak duża zmiana w przypadku Białegostoku czy Szczecina może być efektem niskiej bazy nieruchomości, gdyż ceny nominalne były tam stosunkowo niskie.

Gdzie kupimy najtańsze mieszkanie?

Najwięcej za mkw. nadal musimy płacić w Warszawie (ok. 13.400 zł za mkw.), Krakowie (11.900 zł) i Gdańsku (11 300 zł). Najtaniej natomiast wyniesie nas zakup mieszkania w Białymstoku (8080 zł), Rzeszowie (8910 zł) i Łodzi (8911 zł).

W pierwszym kwartale 2022 roku wzrost cen zaczął zwalniać między innymi w Warszawie. Pojawia się coraz więcej doniesień, że wkrótce trend ten obejmie pozostałe, polskie miasta, gdyż jest to efekt uboczny podwyższonych stóp procentowych, a także malejącej zdolności kredytowej potencjalnych nabywców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu