CERTYD szansą na - lekkie wieżowce

tzebr
W Białymstoku trwają badania nowego typu betonu, z którego w niedalekiej przyszłości będą powstawać m.in. lekkie konstrukcyjnie wieżowce. Głównym jego składnikiem jest kruszywo CERTYD

Nad recepturą betonowej mieszanki już od kilku miesięcy pracuje zespół złożony z kilku firm: LSA (producenta lekkiego kruszywa spiekanego CERTYD), Biura Usług Inżynierskich Barbara i Władysław Ryżyńscy, firmy Astra Technologia Betonu oraz producenta betonu Rak Bud. Do tej pory próbki betonu poddawane były ekspertyzom w suwalskim Centrum Transferu Technologii działającym przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Na tej podstawie badań wiadomo, że ten beton jest lżejszy i ma lepsze parametry izolacyjności termicznej niż tradycyjny.

Teraz jednak przyszedł czas na sprawdzenie, jak będzie się on zachowywał w warunkach zbliżonych do tych w budynku mieszkalnym. Na terenie firmy Rak-Bud powstała konstrukcja – prototyp naturalnej wielkości stropu, na który wylano przygotowana mieszankę betonu. Pierwsze testy obciążeniowe rozpoczną się za siedem dni, kiedy ten przeschnie. Po czterech tygodniach będą prowadzone doświadczenia z pełnym obciążeniem.

- Beton wyprodukowany z naszego kruszywa jest znacznie lżejszy od tradycyjnego – mówi Krzysztof Łuczaj, prezes LSA. - Stosując go, zmniejszymy obciążenie stropu o około 150–200 kg na metrze kwadratowym. To oznacza, że budynek też będzie znacznie lżejszy oraz, że będzie można zmniejszyć ilość zbrojenia, wymiary słupów oraz płyt fundamentowych. To kolejne oszczędności. Izolacyjność tych elementów jest trzy krotnie lepsza niż w przypadku zwykłego betonu. Dzięki temu potrzeba będzie 30 proc. mniej materiałów do ocieplenia budynku. Beton ten można będzie poddać recyklingowi, gdyż po przekruszeniu będzie się nadawał do ponownego zastosowania. Również opłacalne będzie stosowanie prefabrykatów z tego betonu – mają bowiem te wszystkie wcześniej wymienione parametry, a ze względu na niższą wagę, tańszy będzie ich transport.

Głównym składnikiem nowego betonu jest lekkie kruszywo spiekane CERTYD (ok. 60 proc.). Dodatkowo zastosowane zostały tam kruszywa naturalne (przede wszystkim piasek). Spoiwem jest zaś cement oraz zeolit (minerał, który aktywuje cement, zwiększa jego plastyczność i poprawia mrozoodporność). Powstały w ten sposób beton jest nie tylko niezwykle wytrzymały, a także odporny na zarysowania.

Kruszywo CERTYD produkowane jest przez białostocką spółkę LSA. Firma ta w tym roku otrzymała kilka ważnych nagród. Trzy miesiące temu nagrodzona została Podlaską Marką Roku, uznano ją też za nadzieję eksportu w konkursie „Orły eksportu”, ma też tytuł „Innowacje”, a Krzysztof Łuczaj został uznany za wynalazcę roku.

Prace nad technologią wytwarzania kruszywa prowadził zespół specjalistów pod kierownictwem prezesa Łuczaja przez 16 lat. W efekcie powstała unikalna technologia chroniona wieloma patentami (USA, Chiny, Kanada) oraz wartościowy produkt handlowy. Certyd może być bowiem wykorzystywany w budownictwie, ale też drogownictwie i ogrodnictwie. Do tej pory opisano 28 jego zastosowań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: CERTYD szansą na - lekkie wieżowce - Kurier Poranny

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu