Przedsiębiorca jest klientem, nie petentem przekonywali eksperci w Krakowie

Grzegorz Skowron

Wideo

Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców, a także nowa ustawa o zamówieniach publicznych to zmiany, które powinny korzystnie wpłynąć na polską gospodarkę. O tym, z czego już mogą korzystać przedsiębiorcy a jakie rozwiązania pojawią się w najbliższej przyszłości, można dowiedzieć się podczas cyklicznych konferencji „Prawo do przedsiębiorczości 2”, organizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

- W ubiegłym roku zorganizowaliśmy 80 spotkań informacyjnych dla przedsiębiorców. Ponieważ cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, postanowiliśmy, że w tym roku wyjdziemy z podobną inicjatywą - mówi Małgorzata Oleszczuk, prezes PARP.

Wiedza i konsultacje

Tym razem eksperci pojawią się w 20 miastach. W niektórych spotkania z przedsiębiorcami już się odbyły. Np. w Krakowie konferencja „Prawo do Przedsiębiorczości 2” miała miejsce 17 maja, w Warszawie i Rzeszowie - 20 maja. W tym tygodniu spotkania zaplanowano jeszcze w Toruniu, Łodzi, Białymstoku, Katowicach, Lublinie i Wrocławiu. W czerwcu na „informacyjnym szlaku” PARP są Gorzów Wielkopolski, Gdynia, Radom i Opole. Może w nich uczestniczyć każdy, wystarczy się tylko zarejestrować na stronie internetowej PARP.

A warto to zrobić. Można się bowiem dowiedzieć, jakie gwarancje da Konstytucja Biznesu, jak można z niej korzystać, jakie są ułatwienia i ulgi przy zakładaniu firmy. Eksperci mówią też o sukcesji jednoosobowych firm czy Pracowniczych Planach Kapitałowych.

- Przedsiębiorcy chętnie przychodzą na nasze spotkania. To okazja do zapoznania się z nowymi przepisami, z regulacjami, które już obowiązują, ale o których jeszcze nie ma pełnej wiedzy. Ale też szansa do bezpośredniej rozmowy z ekspertami - podkreśla Małgorzata Oleszczuk.

Bo konferencje to nie tylko wykłady, ale też możliwość indywidualnych konsultacji z ekspertami Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Banku Gospodarstwa Krajowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Polskiego Funduszu Rozwoju, Enterprise Europe Network czy Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.

Zmiana podejścia

Celem zmian jest wzmocnienie przedsiębiorcy w relacji z urzędami. Temu mają służyć zapisy Konstytucji Biznesu, która obowiązuje od zeszłego roku.

- Konstytucja Biznesu wprowadziła zasadę „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, zwłaszcza na jej początku. Powołano Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który ma już na koncie kilka wygranych spraw na rzecz przedsiębiorców - minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz wyliczała najważniejsze skutki regulacji ustanowionych specjalnie dla biznesu. - Dziś powstaje więcej firm niż się likwiduje. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z wprowadzonej na mocy Konstytucji Biznesu ulgi na start - podkreślała minister Emilewicz.

Z BGK po finansowanie

Obecni na konferencji eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego wyjaśniali, jak efektywnie wykorzystywać rządowe i unijne programy wsparcia finansowego oraz informowali, co nowego oferują one w 2019 r. BGK - polski bank rozwoju - kompleksowo wspiera przedsiębiorców z woj. krakowskiego. BGK we współpracy z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi tworzy ekosystem instytucji finansowych dla rozwoju przedsiębiorstw - i tych małych, i tych największych. Do zaoferowania ma między innymi gwarancje de minimis, jeden z najpopularniejszych programów w skali całego kraju. Z badania przeprowadzonego przez BGK wynika, że aż 54 proc. przedsiębiorstw miałoby ograniczony dostęp do finansowania, gdyby nie skorzystało z tego instrumentu.

Kolejne ułatwienia i zmiany

W Krakowie minister Emilewicz zapowiadała kolejne ułatwienia dla firm. Pakiet „Przyjazne prawo” wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r.

Jednym z nowych rozwiązań będzie prawo do żółtej kartki. Jak tłumaczy minister, za pierwsze przewinienie przedsiębiorca nie będzie karany, o ile przewinienie nie będzie drastyczne. - Każdy ma przecież prawo do błędu - podkreśla.

Kolejny pomysł to wydłużenie z 7 do 21 dni terminu zapłacenia podatku VAT przy sprowadzaniu towarów z zagranicy. - Dziś często przedsiębiorca nawet nie zobaczy towaru, a już musi zapłacić VAT. Nowe rozwiązanie będzie więc korzystniejsze - mówi Jadwiga Emilewicz.

Receptą na pobudzenie gospodarcze ma być także całkiem nowa ustawa o zamówieniach publicznych. Rząd uznał, że poprawianie wielokrotnie zmienianych przepisów o przetargach nie ma już sensu. Nowa ustawa ma wprowadzić większą elastyczność w procedurze wyboru wykonawcy oraz większą efektywność zakupów publicznych.

Więcej informacji można znaleźć na: biznes.gov.pl oraz na stronie konferencji: prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie