Chcesz mieć nowe okna za darmo? Skorzystaj z ulgi, którą oferuje program Czyste Powietrze 2024. Kto może liczyć na pełen zwrot kosztów?

Anna Gandecka
Anna Gandecka

Chcesz mieć nowe okna za darmo? Skorzystaj z ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wymianę okien może nam dofinansować lub pokryć całość kosztów pogram Czyste Powietrze 2024. Oczywiście pod pewnymi warunkami. Dowiedz się, kiedy możesz starać się o dopłatę do wymiany okien. Sprawdź, co musisz zrobić, aby otrzymać zwrot kosztów wymiany stolarki!

Spis treści

Program Czyste Powietrze 2024 – zasady

Zasad programu Czyste Powietrze nie trzeba wyjaśniać tym osobom, które mierzą się z termomodernizacją domu – nowo wybudowanego lub starego. Według planów rządu program ten będzie realizowany do 2029 r. z jednym małym „ale” – wszystkie umowy muszą zostać podpisane do końca 2027 r.

stare okno do wymiany
Oprócz okien, w ramach programu Czyste Powietrze, można wymienić także drzwi i bramy garażowe. Warunki otrzymania wsparcia są takie same, jak w przypadku okien. 123RF/hryshchyshen, 123RF/gulzarkarimn

Środki z programu Czyste Powietrze mają wesprzeć właścicieli domów w poprawie efektywności energetycznej budynku. Do najważniejszych tego typu zmian zaliczamy:

 • wymianę źródła ciepła na mniej emisyjne lub zeroemisyjne, np. pompę ciepła, panele fotowoltaiczne,
 • prace termomodernizacyjne, np. audyt energetyczny, wymiana stolarki okiennej,
 • założenie mikroinstalacji fotowoltaicznej z przeznaczeniem na autokonsumpcję wytwarzanej energii elektrycznej.

Wymiana okien w ramach programu Czyste Powietrze 2024. Kto dostanie najwięcej?

Program Czyste Powietrze w jasny sposób określa, jakie progi dochodowe obowiązują w przypadku starania się o dotację na wymianę okien. Są to trzy poziomy dofinansowania:

 • podstawowy – dochód wnioskodawcy nie może przekroczyć 135 tys. zł rocznie (nie bierz się pod uwagę dochodów pozostałych osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego). Maksymalna kwota dotacji, uwzględniając pełną termomodernizacje, wynosi 66 tys. zł. Dofinansowanie wymiany stolarki okiennej może wynieść do 40 proc. poniesionych kosztów,
 • podwyższony – maksymalne wsparcie finansowe, na jakie może liczyć wnioskodawca, to 99 tys. zł. Pod uwagę brany jest dochód miesięczny na jednego członka gospodarstwa i nie powinien on przekraczać 1894 zł – w przypadku gospodarstwa wieloosobowego i 2651 zł – w przypadku gospodarstwa jednoosobowego. Dofinansowanie wymiany okien może wynieść do 70 proc. poniesionych kosztów,
 • najwyższypróg ten umożliwia zdobycie dotacji, która w 100 proc. pokryje koszt wymiany okien. Trzeba tylko spełnić dwa warunki: miesięczny dochód na jedną osobę nie może przekroczyć 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Maksymalna, jaką można dostać na przeprowadzanie pełnej termomodernizacji wynosi 135 tys. zł.

Pamiętajmy, że w powyższych przypadkach chodzi o kwoty netto. Oznacz to, że w przypadku 100-procentowego dofinansowania konieczne jest pokrycie kosztów podatku VAT. Środki z programu Czyste Powietrze przeznaczone są na zakup i/lub montaż materiałów budowlanych. W przypadku okien możemy otrzymać dofinansowanie na:

 • okna połaciowe,
 • okna lub drzwi balkonowe,
 • powierzchnie przezroczyste nieotwieralne,
 • systemy montażowe.

Zasady przyznania dotacji na wymianę okien. Dochód to nie wszystko

Oprócz wskazania wysokości dochodów, należy jeszcze wykazać, że po skończonym remoncie, osiągnięto co najmniej jeden wskaźnik termomodernizacji:

 • zapotrzebowanie na energię użytkową zostało zmniejszone do 80 kWh/(m2*rok)
 • zapotrzebowanie na energię użytkową zostało zmniejszone o co najmniej 40 proc.

To, czy udało się spełnić powyższe wymogi, potwierdzi audyt energetyczny. Jego wynik należy dołączyć do wniosku o dotację. O tym, jak przeprowadzić pełną termomodernizację domu dowiesz się z tekstu: Termomodernizacja domu – od czego zacząć, aby prace przebiegły sprawnie. Ociepl swój dom i płać mniej za rachunki

Ponadto pamiętajmy, że okna w domach energooszczędnych muszą cechować się dobrym współczynnikiem przenikania ciepła. Od 2021 r. współczynnik U nie może być większy od 0,9 W/(m²·K) w przypadku okien ściennych, a w przypadku okien dachowych nie może przekraczać 1,1 W/(m²·K). Jak poprawnie odczytać ten zapis? Współczynnik przenikania ciepła U określa, ile energii (wyrażonej w watach) przenika przez 1 metr kwadratowy przegrody – np. ściany, dachu, okna lub drzwi – gdy różnica temperatury z obu jej stron wynosi 1 K (kelwin). Jednostką współczynnika przenikania ciepła jest W/(m²·K). Im niższy współczynnik U, tym lepsza izolacyjność cieplna przegrody.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chcesz mieć nowe okna za darmo? Skorzystaj z ulgi, którą oferuje program Czyste Powietrze 2024. Kto może liczyć na pełen zwrot kosztów? - RegioDom.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu