Cięcia stóp procentowych w Polsce zbliżają się wielkimi krokami

Maciej Badowski
Opracowanie:
Czwartkowa konferencja prasowa prezesa NBP stanowi istotny zwrot w retoryce Glapińskiego i sugeruje, że obniżka stóp procentowych w Polsce zbliżają się wielkimi krokami.
Czwartkowa konferencja prasowa prezesa NBP stanowi istotny zwrot w retoryce Glapińskiego i sugeruje, że obniżka stóp procentowych w Polsce zbliżają się wielkimi krokami. Adam Jankowski
W obliczu coraz bardziej jednoznacznych danych RPP w końcu doszła do podobnego wniosku, co konsensus ekonomistów i rynku. Potwierdzają się nasze przeczucia, że 2025 r. będzie stał pod znakiem rozluźniania polityki pieniężnej – zauważa analityk Ebury Roman Ziruk.

Zmiana retoryki prezesa Glapińskiego

Trudno nie być zaskoczonym skalą wolty, jakiej dokonał prezes Glapiński, który wcześniej starał się za wszelką cenę unikać wyraźnych sugestii dotyczących ścieżki obniżek stóp procentowych. Jak zauważa analityk Ebury Roman Ziruk w przesłanym komentarzu, jego obecna retoryka sugeruje, że cięcia mogą nawet przekroczyć zakładany przez nas scenariusz 50–100 pb. obniżek w tym roku.

– Wcześniej rynek zakładał, że najbardziej prawdopodobnym terminem na pierwsze cięcie jest lipiec, kiedy Rada mogłaby podeprzeć się nową projekcją inflacji. Teraz jednak Glapiński zasugerował, że do cięcia może dojść w każdym momencie, również w maju – wskazuje.

Możliwe scenariusze obniżek stóp procentowych w Polsce

Ziruk wskazuje na retorykę prezesa NBP, która ma sugerować, że obniżki mogą być bardziej agresywne niż „standardowe” 25 pb., co stanowi pewne echo scenariusza z 2023 r., kiedy to NBP dokonał 100 pb. cięć, poczynając od zaskakującego ruchu o 75 pb. – Obecnie wszystko wskazuje na to, że polityka pieniężna będzie rozluźniania również w przyszłym roku. Glapiński zasugerował, że stopy mogą zejść wówczas do 3,5 proc. wobec 5,75 proc. obecnie – dodaje.

Reakcja rynku na nowe sygnały

W obliczu gołębiej retoryki Glapińskiego rynkowe szacunki kształtowania się stóp procentowych w przyszłości tąpnęły. Rynek doświadcza istotnych wahań, niemniej wyceny sugerują, że inwestorzy stawiają obecnie na mniej więcej 150 pb. cięć stóp w 2025 r., co stanowi dorzucenie ponad jednej „standardowej” obniżki do wcześniejszych oczekiwań.

Zmiany w przewidywaniach dotyczących stóp procentowych wpłynęły również na kursy walutowe. Kurs EUR/PLN wzrósł w czwartek do poziomu 4,23, najwyższego od pierwszych dni lutego. Wzrost ten był częściowo spowodowany sytuacją zewnętrzną, ale także reakcją na nowe sygnały płynące z NBP.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po kwietniowym posiedzeniu RPP:

  • Stopa referencyjna – 5,75

  • Stopa lombardowa – 6,25

  • Stopa depozytowa – 5,25

  • Stopa redyskontowa weksli – 5,80

  • Stopa dyskontowa weksli – 5,85

Harmonogram posiedzeń RPP na 2025 rok

Oto plan posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej na 2025 rok:

  • 6-7 maja

  • 3-4 czerwca

  • 1-2 lipca

  • 26 sierpnia – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne

  • 2-3 września

  • 7-8 października

  • 4-5 listopada

  • 2-3 grudnia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu